20:29 18.01.2018

Порошенко пропонує ВР призначити Смолія главою НБУ замість Гонтаревої

Порошенко пропонує ВР призначити Смолія главою НБУ замість Гонтаревої

Президент Петро Порошенко пропонує затвердити на посаді глави Національного банку України Якова Смолія - першого заступника глави НБУ, який з 11 травня виконує обов'язки керівника центробанку.

Згідно з інформацією на сайті українського парламенту, глава держави в четвер вніс до Верховної Ради відповідні проекти постанов про звільнення з посади голови НБУ Валерії Гонтаревої, яка подала у відставку у квітні минулого року, та призначення Я.Смолія.

"Дійсно, Я.Смолій прийняв пропозицію президента, ми чекаємо на призначення найближчим часом. Смолій гідно керував інституцією вже понад півроку, ключові стейкхолдери підтримують вибір кандидатури", - прокоментував документи член ради НБУ Василь Фурман журналістам.

Днями група народних депутатів із парламентського фінансового комітету зареєструвала у Верховній Раді проект постанови, запропонувавши звернутися до президента з проханням невідкладно звільнити від обов'язків В.Гонтареву та визначитися з її наступником.

Окрім того, в четвер стало відомо про заплановану наступного тижня на полях Давоського форуму зустріч П.Порошенка з Крістін Лагард, директором-розпорядником Міжнародного валютного фонду (МВФ), який також давно чекає на призначення постійного керівника НБУ.

Як повідомлялося, В.Гонтарева на початку весни 2017 року попередила про можливий відхід, а 10 квітня подала президенту заяву про відставку з 10 травня за власним бажанням. З настанням цієї дати вона призначила з 11 травня в. о. глави центробанку свого першого заступника Я.Смолія.

"Усі учасники - президент, Кабінет Міністрів, міжнародна спільнота - розуміють, що ця ситуація не повинна затягуватися", - сказала тоді В.Гонтарева в інтерв'ю агентству "Інтерфакс-Україна", назвавши сценарій затягування з призначенням нового глави "малореалістичним".

Говорячи про причини свого рішення піти у відставку, глава НБУ зазначила, що виконала свою місію на цій посаді. "Усе, що я запланувала, - це все я виконала. Питання тільки, що я хотіла це зробити за рік, а вийшло - за три. Через наївність я не уявляла опір середовища...", - заявила вона.

В.Гонтарева також наголосила, що готова до звіту про свою роботу перед Верховною Радою відповідно до вимог процедури звільнення з посади голови цетробанку на запрошення парламенту.

Представник глави держави в парламенті Ірина Луценко наприкінці серпня 2017 року повідомила, що президент визначився з двома кандидатами на посаду глави НБУ і внесе одного з них на затвердження до Верховної Ради до кінця вересня. Тривалий час одним з основних претендентів на цю посаду називали також голову правління Райффайзен Банку Аваль Володимира Лавренчука.

Згідно з Конституцією, главу НБУ призначає Верховна Рада за поданням президента терміном на сім років.

В.Гонтарева - дев'ятий керівник Нацбанку України за всю історію його існування з 1991 року. Першим главою українського центробанку був Володимир Матвієнко, якого в 1992 році змінив Вадим Гетьман (убитий у 1998 році), йому на зміну прийшов його учень Віктор Ющенко, який став згодом прем'єром і президентом країни.

Потім тривалий час біля керма Нацбанку був перший заступник В.Ющенка Володимир Стельмах - у 2000-2002 рр., 2004-2010 рр.

З кінця 2002-го по 2004 рік НБУ офіційно очолював Сергій Тігіпко, хоча останні кілька місяців його повноваження фактично виконував Арсеній Яценюк, який став у 2014-2015 роках прем'єром. У період президентства Віктора Януковича Нацбанком керували Сергій Арбузов (з кінця 2010 року до початку 2013 року) та Ігор Соркін. Після Революції гідності з 24 лютого по 19 червня 2014 року главою центробанку був нинішній перший віце-прем'єр Степан Кубів.

Я.Смолій, 1961 р. н., закінчив Львівський держуніверситет за спеціальністю "прикладна математика", в 1991-1994 роках працював у Тернопільському облуправлінні НБУ, після чого перейшов у банк "Аваль", де до 2005 року дослужився до заступника голови правління. Після найбільшого на той час продажу банку Raiffeisen тривалий час був директором з питань банківського бізнесу створеної екс-власниками "Аваля" "Престиж груп", у квітні 2014 року став заступником, а в жовтні 2016 року - першим заступником глави НБУ.

РЕКЛАМА
Загрузка...
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новости со всей Украины

РЕКЛАМА