14:02 12.10.2017

Закон про освіту не забезпечує балансу між державною і мовами нацменшин, Києву слід врахувати висновки Венеціанської комісії

Закон про освіту не забезпечує балансу між державною і мовами нацменшин, Києву слід врахувати висновки Венеціанської комісії

Парламентська асамблея Ради Європи вказує, що норми українського закону "Про освіту" не забезпечують баланс між офіційною мовою і мовами нацменшин і рекомендує Україні повною мірою врахувати висновки Венеціанської комісії щодо цього документа.

У четвер у Страсбурзі відбулися термінові дебати щодо ухваленого в Україні закону "Про освіту", зокрема за ст.7, що стосується мови викладання, за результатами яких прийняла резолюцію з рекомендаціями для України.

Згідно з результатами голосування, підтримали цей документ 82 депутати ПАРЄ, 11 - висловилися проти, 17 утрималися.

Загалом проголосували 110 делегатів.

Зокрема, Парламентська асамблея серйозно занепокоєна ухваленням 5 вересня 2017 року нового закону "Про освіту" Верховною Радою України і підписаного 27 вересня 2017 року президентом України Петром Порошенко. На думку делегатів, закон не забезпечує право нацменшин навчатися рідною мовою та значно скорочує їхні права.

Також ПАРЄ просить забезпечити виконання висновків Венеціанської комісії повною мірою.

Крім того, делегати вказали на те, що не були проведені відповідні консультації з представниками національних меншин щодо ст.7 закону.

ПАРЄ вважає, що нові норми закону "Про освіту" не забезпечують баланс між офіційною мовою і мовами нацменшин, а також не сприяють "спільному проживанню", що закладено в Рамковій конвенції щодо захисту національних меншин нарівні з недопущенням дискримінації, і визначенням мови як одного з важливих чинників ідентичності.

"Ці національні меншини, які раніше мали право мати мономовну школу та повноцінні навчальні програми своєю рідною мовою, тепер опиняються в ситуації, коли освіту їхніми рідними мовами може бути забезпечено (поряд з освітою українською мовою) лише до закінчення початкової освіти. Для Асамблеї це не сприяє "спільному проживанню"", - вказують у ПАРЄ.

Асамблея також рекомендувала Україні вивчити передову практику викладання офіційних мов у державах-членах Ради Європи в школах, де використовуються регіональні мови або мови меншин як мови освіти.

"Асамблея приймає до відома кілька серйозних проблем, видображених у низці правових питань. Асамблея вважає, що важливо виконати зобов'язання, засновані на Європейській конвенції про права людини, Рамковій конвенції про захист національних меншин, і Європейській хартії регіональних мов або мов меншин та допомогти відновити конструктивний діалог між різними зацікавленими сторонами", - йдеться в тексті резолюції.

ПАРЄ вказує на те, що держави вживають заходів із просування офіційної мови, повинні йти рука об руку з заходами щодо захисту і просуванню мов національних меншин. "Якщо це не буде зроблено, результатом буде асиміляція, а не інтеграція", - наголошують делегати.

Крім того, Асамблея рекомендує забезпечити гнучкість у забезпеченні імплементації реформи.

Доповідачем із цього питання став член делегації Естонії, член комітету ПАРЄ з культури Андрес Херкель (Andres Herkel).

РЕКЛАМА
Загрузка...
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новости со всей Украины

РЕКЛАМА