08:01 13.09.2021

У Відні відбудеться зустріч Ради керівників МАГАТЕ

3 хв читати
У Відні відбудеться зустріч Ради керівників МАГАТЕ

Зустріч Ради керівників МАГАТЕ відкривається в понеділок у Відні, не виключено, що на ній може бути схвалена резолюція щодо іранської ядерної програми.

Низку кроків перед початком зустрічі зробив гендиректор МАГАТЕ Рафаель Гроссі. Зокрема, у неділю він відвідав Іран, де провів переговори з главою Іранського агентства з ядерної енергії Мохамадом Есламі.

За підсумками зустрічі сторони випустили спільну заяву, в якій йдеться, що тепер "інспекторам МАГАТЕ дозволено обслуговувати ідентифіковане обладнання (камери - ІФ) і замінювати носії, які будуть зберігатися під спільними печатками МАГАТЕ і ОАЕІ". Спосіб і терміни будуть узгоджуються сторонами.

З 22 травня Іран позбавив МАГАТЕ доступу до даних, зібраних камерами всередині ядерних об'єктів, і погрожував видалити відеозаписи за останні три місяці, і ця проблема вважається однією з ключових, де довгий час не спостерігалося прогресу.

Також Гроссі і Есламі за підсумками зустрічі в Тегерані "наголосили на необхідності вирішення питань у конструктивній атмосфері і виключно з технічних підходом" і "підтвердили дух співпраці".

"У рамках чинного співробітництва сторони вирішили підтримувати взаємодію і зустрічі на відповідних рівнях. З цією метою віце-президент і глава ОАЕІ Есламі зустрінеться з генеральним директором МАГАТЕ Гроссі на полях майбутньої генеральної конференції, а генеральний директор МАГАТЕ Гроссі також відвідає Тегеран у найближчому майбутньому для проведення консультацій на високому рівні з урядом країни", - наголошується в заяві.

В ході прес-конференції у Відні після повернення з поїздки Гроссі зазначив, що він передав Раді керівників нові дані щодо ситуації за підсумками візиту і переговорів, однак чи буде в підсумку схвалено резолюцію щодо ядерної програми Ірану, вирішуватиме не він.

"Я не приймаю рішення, які можуть прийняти держави в Раді керівників... Я представив додаткові дані Раді керівників про те, чого ми досягли", - заявив він, відповідаючи на питання журналіста.

Однак невирішеною проблемою залишається те, що досі Тегеран не дав пояснень за фактами виявлення слідів урану на старих незадекларованих об'єктах. Крім того, не дали результатів і заклики до Тегерана повернутися до дотримання норм СВПД, які звучали останнім часом, як від представників ЄС, так і з Вашингтона.

Тим часом, газета The Wall Street Journal повідомила в суботу, що США і "Євротрійка" (Велика Британія, Німеччина і Франція), можливо, відкладуть обговорення заходів щодо Ірану на нинішній зустрічі Ради керівників МАГАТЕ.

У 2015 році Іран і країни "шістки" - п'ять постійних членів Радбезу ООН і Німеччина - уклали ядерну угоду - спільний всеосяжний план дій щодо іранської ядерної програми (СВПД), згідно з яким республіка повинна допускати на свої ядерні об'єкти інспекторів МАГАТЕ в обмін на покрокове зняття санкцій. Колишній президент США Дональд Трамп у 2018 році в односторонньому порядку вийшов з СВПД і відновив дію антиіранських санкцій, що спонукало Тегеран до поступової відмови від дотримання деяких умов угоди.

Наприкінці лютого 2021 року Іран обмежив доступ інспекторам МАГАТЕ до ядерних об'єктів, які вони інспектували в рамках СВПД. Потім, 21 лютого, сторони уклали угоду на три місяці щодо продовження деяких інспекцій. У травні ці домовленості продовжували ще на місяць.

 

 

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

РЕКЛАМА

ОСТАННЄ

Україна розпочала переговори про укладання угоди з безпеки з Португалією

Чоловіки мобілізаційного віку матимуть змогу отримати паспорт громадянина України або паспорт для виїзду за кордон лише на території країни

США таємно поставили Україні ракети ATACMS, українські сили вперше застосували їх минулого тижня

ППО знищила одну ворожу ракету та три розвідувальні БПЛА

Зеленський заслухав доповіді Сирського та Умєрова

Зеленський подякував американцям, які працюють на оборонних підприємствах

За добу ворог завдав 13 ракетних та 51 авіаудар, обстріляв понад 110 населених пунктів України

ЗС України відбили 18 ворожих атак на лиманському напрямку, 13 – на бахмутському

Єрмак подякував Саллівану і команді адміністрації президента США за зусилля на шляху схвалення допомоги Україні, розповів про ситуацію на фронті

Умєров подякував США за підписаний пакет законів: Життєво важливий крок у зміцненні здатності захищати нашу незалежність

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новости со всей Украины

РЕКЛАМА