Вибори2019
12:21 22.04.2019

День виборів президента України відбувся безконфліктно, порушень зафіксовано менше ніж у першому турі - ОПОРА

4 хв читати

День другого туру виборів президента України відбувся безконфліктно, з дотриманням законодавства, порушень зафіксовано менше ніж у першому турі, заявляють у Громадянській мережі ОПОРА.

"Загалом ми хочемо оцінити день виборів як такий, що відбувся безконфліктним способом, із належним дотриманням норм законодавства... відповідно до міжнародних стандартів. Системних порушень, які мали б ознаки таких, що можуть впливати на кінцевий результат волевиявлення громадян, зафіксовано не було", - сказала голова правління Громадянської мережі ОПОРА Ольга Айвазовська на брифінгу в понеділок у Києві.

За її словами, день виборів відбувся на високому рівні, кількість порушень і їх типи мало відрізняються від першого туру. "Але тенденція є позитивною, тобто у відсотках кількість дільниць, на яких наші спостерігачі зафіксували порушення, є значно меншою", - наголосила вона.

Загалом, як зазначила О.Айвазовська, виборча кампанія була конкурентною і переважно відповідала міжнародним стандартам організації виборчого процесу. "Але ця конкуренція часом не відповідала нормам закону в частині дотримання вимог щодо фінансування виборчої кампанії належним способом офіційно з виборчого фонду, а також використання ЗМІ, соцмереж як способів ведення виборчої агітації, але безоплатно, тіньовий спосіб, якщо йти за буквою закону", - додала голова правління Громадянської мережі.

У заяві ОПОРИ також зазначено: "Загалом процес підрахунку голосів 21 квітня 2019 року відбувся законним способом без явних зловживань і системних порушень. Майже всі виборчі комісії розпочали проведення вечірніх засідань без затримок, відразу після завершення голосування. 1,4% ДВК розпочали підрахунок із запізненням".

За словами О.Айвазовської, належним чином виконувала свої функції і ЦВК, і органи ведення Державного реєстру. "Тим не менш, частина громадян України не змогли скористатися своїм правом через обставини, а саме - проживанням не за місцем реєстрації, що, на нашу думку, вимагає якісного нормативно-правового врегулювання напередодні парламентських виборів", - наголосила вона.

Голова правління Громадянської мережі також заявила, що спостерігачі ОПОРИ не зафіксували фактів підкупу виборців. "Напередодні повторного голосування жодних ознак таких дій або фактів, які може бути доведено до суду, наші спостерігачі не зафіксували, що, очевидно, є наслідком превенції... і з боку правоохоронної системи, Національної поліції, і серйозною циркуляцією інформації щодо перспектив підкупу виборців напередодні першого туру", - зазначила О.Айвазовська.

Вона звернула увагу на те, що фактор адміністративного ресурсу, який активно фіксували спостерігачі ОПОРИ 31 березня, "фактично втратив свій вплив". "Тренди свідчать лише про те, що в окремих регіонах України посадові особи частково продовжували вести дії, які мали ознаки незаконної агітації, зокрема з використанням сайтів органів влади та місцевого самоврядування", - уточнила вона.

При цьому О.Айвазовська наголосила, що ці факти мали точковий характер і жодним чином не могли вплинути на кінцевий результат виборів.

У заяві ОПОРИ за попередніми результатами спостереження на чергових виборах президента також зазначається, що серед найбільш частих порушень у день виборів - умисне розголошення виборцями таємниці голосування шляхом демонстрації бюлетеня - такі випадки спостерігачі мережі зафіксували на 5% виборчих дільниць у масштабі всієї України. У першому турі такі випадки було відзначено на 10,4% дільниць.

Фотографування бюлетенів спостерігачі ОПОРИ зафіксували на 3,3% дільниць, тоді як у першому турі такі випадки було встановлено на 4,8% дільниць.

Тобто, інтенсивність порушень, за оцінками "Опори", значно знизилася.

Спостерігачі також не зафіксували серйозних порушень на етапі проведення відкриття дільниць, 99,8% виборчих комісій розпочали свою роботу в повному складі, забезпечивши належний кворум для виконання своїх функцій. В ОПОРІ вказують і на відсутність зловживань і порушень у процесі підрахунку голосів.

Серед рекомендацій ОПОРИ, що значаться в звіті, зокрема, звернення до Нацполіції забезпечити дотримання законодавства та громадського порядку на завершальному етапі виборів, оперативно інформувати ЗМІ та громадськість про правопорушення. Верховній Раді ОПОРА рекомендує ухвалити зміни до законодавства для врегулювання практики залучення громадян до передвиборної агітації, сприяти ухваленню законопроекту про незворотність покарання за виборчі злочини, а також законопроекту щодо забезпечення прав внутрішньо переміщених осіб та інших мобільних громадян України всередині країни. Центральній виборчій комісії ОПОРА рекомендує уникати практики присутності на засіданнях суб'єктів виборчого процесу, які не мають на це права, уникати нерівномірного ставлення до спостерігачів, посилити інформування громадськості щодо проектів рішень та ухвалених рішень.

Загрузка...

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

Завантаження...
РЕКЛАМА

ОСТАННЄ

Кличко, Пальчевський і Ткаченко лідери мерських перегонів: соціологічне опитування

Підготовча група з проведення першого засідання ВР створила дві підгрупи

Перше засідання ВР IX скликання відбудеться 29 серпня - рішення підготовчої групи

ЦВК оприлюднить результати виборів в окрузі №210 після того, як встановить їх результати

"Слуга народу" витратила на передвиборчу кампанію більше за інші партії - ЦВК

Офіційна преса опублікувала список нардепів, обраних на виборах 21 липня

За скуповування голосів на виборах до ВР у Подільську місцевій мешканці загрожує до 7 років ув’язнення - Одеська облпрокуратура

ЦВК провела повторний підрахунок голосів виборців в одномандатному окрузі №50

ЦВК у п'ятницю визнала обраними 160 нардепів-мажоритарників

Поліція оголосила підозру п'ятьом членам ДВК округу №69 на Закарпатті через видачу бюлетенів на ім'я осіб, що перебували за кордоном

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
Завантаження...
РЕКЛАМА

UKR.NET- новости со всей Украины

РЕКЛАМА