17:43 01.09.2020

НАНУ очікує рішення Нацфонду фундаментальних досліджень стосовно грантів для розробки двох вітчизняних вакцин від Sars-Cov-2

4 хв читати
НАНУ очікує рішення Нацфонду фундаментальних досліджень стосовно грантів для розробки двох вітчизняних вакцин від Sars-Cov-2

Національна академія наук України (НАНУ) очікує рішення Національного фонду фундаментальних досліджень про надання грантів для розробки двох вітчизняних вакцин від вірусу Sars-Cov-2, який викликає COVID-19, повідомив директор Інституту біохімії ім. Палладіна Національної академії наук України Сергій Комісаренко.

"Ми подали проекти на здобуття грантів до Національного фонду фундаментальних досліджень з тим, щоб вони профінансували створення вітчизняної вакцини різного типу. Ми подали два проекти для створення різних типів вакцин (на різних платформах) проти Sars-Cov-2. Фонд мав надати відповідь вже декілька тижнів тому, але відповіді поки що немає", - сказав він агентству "Інтерфакс-Україна", коментуючи перспективи розробки та виробництва в Україні вакцини від Sars-Cov-2.

Комісаренко зазначив, що "НАНУ виступила ініціатором створення щонайменше двох типів вакцини проти Sars-Cov-2".

Комісаренко зазначив, що заяви чиновників про можливість випуску української вакцини від Sars-Cov-2 "викликають багато запитань", зокрема, про те, чи буде це виробництво вакцини власної розробки, чи випуск на потужностях українських підприємств іноземної вакцини.

"Коли в МОЗ кажуть, що забезпечать українців вітчизняною вакциною, я не знаю, що вони мають на увазі. Можливо, вони називають вітчизняною вакциною купівлю іноземної вакцини, яку розфасують у картонні коробочки, вкладуть інструкцію і напишуть назву українською мовою. Це найпростіший шлях, але назвати таку вакцину вітчизняної важко", - сказав він.

Комісаренко зазначив, що "є й інший шлях, досить поширений серед інших країн у світі, які не мають власного наукового потенціалу".

"Це купівля технології виробництва ефективної іноземної вакцини, яка індукує у реципієнтів достатню імунну відповідь, не має (або має мінімум) побічних ефектів і рекомендована ВООЗ", - сказав він.

При цьому, на думку Комісаренка, "впровадження купленої (або отриманої) технології на підприємствах фармацевтичної та (або) біотехнологічної промисловості в Україні зовсім непроста справа".

"Крім іншого, вона вимагає сучасного високоякісного обладнання, а також добре підготовленого персоналу. Вкрай важливим є контроль якості одержуваного продукту. Нам потрібна не стільки дешева, скільки якісна вакцина. Якщо в МОЗ кажуть, що вже ведуть переговори про купівлю, або навіть готові купити китайську або російську вакцину, то я вважаю, що і в Китаї, і в Росії можуть зробити якісну вакцину (або вакцини), але наразі цього робити не можна, тому що ці вакцини не пройшли клінічні випробування в повному обсязі, і ми не знаємо їхньої якості. Якщо вони кажуть, що буде створена власна вакцина, то я теж не знаю, про що це, оскільки в МОЗ України немає наукових колективів і відповідних експертів, здатних не лише створити вакцину, а й навіть оцінити її якість. Ми наразі намагаємося зробити власну вакцину, але, на жаль, у нас поки що немає жодного діалогу з Міністерством охорони здоров'я - головним соціальним замовником продукції в боротьбі з коронавірусом. Вони, напевно, забули, щоНАН України - головна наукова організація країни, і не цікавляться нашими можливостями", - сказав він.

Комісаренко також звернув увагу на те, що перед ухваленням рішення про застосування вакцини, вона має пройти серйозні клінічні випробування, які потребують досить тривалого часу, тому "вакцина в достатній кількості може з'явитися лише під кінець року або пізніше".

Він також висловив думку, що українські фармкомпанії можуть запропонувати великим міжнародним виробникам свої виробничі потужності для виробництва вакцини від Sars-Cov-2, що потребують передачі технології.

При цьому Комісаренко звернув увагу на труднощі в розробці та виробництві власної вакцини в Україні, "коли за власною технологією зроблений прототип, проведені доклінічні та клінічні випробування, які дадуть право на випуск та комерціалізацію вакцини".

"Чи реально це в Україні? Хочеться сказати "так", але я буду обережний і скажу "ні", і не тому, що ми не можемо зробити вакцину. Можемо, але в Україні практично відсутній інноваційний клімат, немає державної політики для підтримки вітчизняних інноваційних проектів", - сказав він.

Комісаренко нагадав, як на початку епідемії коронавірусної інфекції українські вчені пропонували налагодити виробництво вітчизняних ПЛР-тестів, проте не отримали фінансування цього проекту.

"Я так песимістично налаштований стосовно власної вакцини, тому що у нас перед очима історія з власними ПЛР-тестами. Вони були розроблені на замовлення РНБОУ в Інституті молекулярної біології та генетики НАНУ. Вони були зроблені, перевірені, було підтверджено, що вони високої якості, навіть вийшов указ президента, який зобов'язував цей інститут виготовити щонайменше 200 тис. тестів, а уряд мав профінансувати це. Але уряд нічого не профінансував, державний інститут нічого не отримав і не виготовив, а закупівлі відбулися у приватних підприємців", - сказав він.

Комісаренко зазначив, що питання відновлення виробництва вакцин та інших імунобіологічних препаратів в Україні було розглянуте Радою національної безпеки і оборони України (РНБОУ) ще у 2009 році.

"Я очолюю комісію з біобезпеки та біозахисту при РНБО. У лютому 2009 року було ухвалено рішення про відродження виробництва в Україні імунобіологічних препаратів - вакцин, імунодіагностикумів, лікувальних антитіл, про створення національного біотехнологічного центру, який був би проміжною ланкою між науковими лабораторіями та фармкомпаніями для відпрацювання технологій виробництва біопрепаратів і їх масштабування, нарешті, здійснював координацію між учасниками створення продуктів. Жоден із пунктів рішення РНБО не був виконаний, і відтоді питання виробництва українських вакцин не розглядалося", - сказав він.

Загрузка...

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

Завантаження...
РЕКЛАМА

ОСТАННЄ

Заступник керівника ОП обговорив зі стратегічними радниками з країн НАТО загострення військового конфлікту на Донбасі і оборонну реформу

Україна і США обговорили зміцнення стратегічного партнерства країн для протидії агресивним діям РФ

РНБО заслухав результати проведення огляду ОПК

Заходи державної регіональної політики на підтримку децентралізації були розглянуті на засіданні РНБО

Уряду України доручено забезпечити розробку законопроекту щодо вдосконалення санкційних механізмів

Рада на півроку продовжила пільгове розмитнення авто на єврономерах

Пропозиція Байдена провести саміт із Путіним залишається в силі і після санкцій

Зеленський виступає за інтенсивний розвиток туризму між Україною і Туреччиною

Зеленський звільнив Головатого з посади члена Венеціанської комісії - указ

Російські катери в Азовському морі вночі намагалися перешкоджати нести бойове чергування катерам ЗСУ - ВМС

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
Завантаження...
РЕКЛАМА

UKR.NET- новости со всей Украины

РЕКЛАМА