Політика

Голова "Нафтогазу" закликає обрати міжнародного партнера з управління ГТС України до січня-2020

Україна має до закінчення дії транзитного контракту з "Газпромом" у січні 2020 року знайти стратегічного міжнародного партнера - надійну енергетичну компанію для управління газотранспортною системою (ГТС), заявив голова правління НАК "Нафтогаз України" Андрій Коболєв під час дискусії про український газотранспортний маршрут після 2019 року в Брюсселі в п'ятницю.

"І коли контракт із "Газпромом" закінчиться, українською системою управлятиме надійна енергетична компанія", - описав він оптимальний, на його думку, варіант.

А.Коболєв зазначив, що, окрім іншого, прихід такого європейського партнера унеможливить повернення корупції в газовому секторі.

Голова "Нафтогазу" закликав Єврокомісію надати максимальну підтримку в пошуку та залученні такого партнера. Згідно з представленою ним презентацією, це може бути зроблено вже в липні цього року з тим, щоб витратити час до січня 2020 року на структуризацію партнерства або консорціуму.

Він нагадав, що раніше Верховна Рада ухвалила революційний закон, який дає змогу залучати такого належного іноземного партнера в капітал системного оператора на умовах до 49%, хоча можливий і варіант лише управління. На думку А.Коболєва, опція володіння до 49% в операторі є найбільш оптимальною для партнера та України, проте без включення до складу такого оператора дорогих і не таких вигідних газових сховищ.

З огляду на рішення Стокгольмського арбітражу у спорі з "Газпромом" голова "Нафтогазу" оцінив можливості створення такого оператора у рамках анбандлінгу як малоймовірні, оскільки вони загрожують припиненням транзиту російського газу до Європи.

"Після 2019 року у нас більше опцій", - наголосив він.

Серед трьох представлених варіантів він виділив закупівлю "Газпромом" потужностей ГТС у незалежного системного оператора (ISO). У разі відмови російської монополії від такої закупівлі, європейські покупці можуть спробувати купувати російський газ безпосередньо на російсько-українському кордоні і самі закуповувати потужності української ГТС у ISO.

Водночас А.Коболєв повідомив, що йому відомо про щонайменше дві подібні спроби європейських компаній обговорити таку можливість із "Газпромом", які завершилися безрезультатно.

Голова "Нафтогазу" зазначив, що ключовим під час обговорення транзиту з 2020 року є його здійснення у рамках законодавства України та ЄС і пов'язання транзитних доходів із витратами. Згідно з таким підходом, необхідна виручка має становити щонайменше $3 млрд у 2018-2017 роках, а поточний тариф може бути $2,4 за 1000 куб. м на 100 км за транспортування 110 млрд куб. м газу на рік, що нижче, ніж дають інші компанії, зокрема "Газпром", за довгострокового продажу потужностей за інших належних умов.

Як повідомлялося, Міненерговугілля 28 грудня 2017 року офіційно запросило потенційних партнерів з управлінню ГТС країни до попередніх консультацій. Про такий інтерес проінформували десять компаній: Eustream (Словаччина), Snam (Італія), Gazunie (Голландія), GRTgaz (Франція), GAZsystem (Польща), Desfa (Греція), Reganosa (Іспанія), Verbunddnelz Gaz AG (Німеччина), Fluxys (Бельгія), Transgaz (Румунія).

Віце-прем'єр Володимир Кістіон потім повідомив, що Україна сформує умови конкурсу відбору партнера з управління ГТС до квітня. Віце-президент Єврокомісії Марош Шефчович після зустрічі з прем'єром Володимиром Гройсманом 25 травня закликав Україну оголосити такий конкурс якнайшвидше.

Реклама
Реклама

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

ОСТАННЄ