Інтерфакс-Україна
16:09 17.07.2024

Усереднення тарифів на е/е для різних класів споживання несправедливе і є обманом інвесторів - нардеп

3 хв читати

Усереднення тарифів на електроенергію для різних класів споживання несправедливе і є обманом інвесторів, вважає заступник голови парламентського комітету з питань економічного розвитку Дмитро Кисилевський.

Таку позицію народний депутат висловив на засіданні парламентського комітету з питань економічного розвитку, де заслухали голову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) і першого заступника міністра енергетики з приводу цієї ініціативи.

Як повідомив Кисилевський на фейсбук-сторінці у середу, стало відомо, що Міненерго ініціювало зрівняння тарифів на розподіл електроенергії 1 і 2 класів.

При цьому він пояснив, що споживачі 1 класу - ті, хто отримує е/е високої напруги з меншими втратами при доставці. Споживачі 2 класу отримують е/е нижчої напруги, але з більшими втратами - приблизно втричі. Прагнення зрівняти тарифи обумовлено політичним рішенням скасувати закони фізики, вважає парламентарій.

"Тепер про обман інвесторів. Споживачі 1 класу для отримання високої напруги збудували і самостійно обслуговують власні високовольтні підстанції. Споживачі 2 класу - не будували і не обслуговують. Встановлення однакового тарифу є покаранням і обманом для інвесторів, які вклали кошти в побудову енергетичної інфраструктури. І сигнал для нових інвесторів, що будувати енергетичну інфраструктуру немає сенсу", - констатував народний депутат.

Кисилевський навів приклад із компанією "Байрактар" і скандалом, коли компанії нарахували космічну ціну за приєднання до електромереж. Ця ситуація була вирішена через приєднання за 1 класом, коли вони взяли на себе будівництво високовольтної інфраструктури. І завдяки цьому повинні мати нижчий тариф на розподіл. Пропонованим рішенням держава, здається, має намір їх обдурити, вважає він.

Нардеп навів ще один приклад - австрійська компанія "Кроноспан", великий інвестор у деревообробку, який вклав близько EUR1 млрд у побудову з нуля підприємств із виготовлення OSB-плит на заході України. Компанія має власні високовольтні підстанції, які будувала власним коштом, і сама їх обслуговує. Її представники також дуже здивувалися намірам держави змінити правила гри.

Очевидно, що підвищення тарифів 1 класу до рівня 2 класу усуває привід для інвесторів будувати власні електромережі та високовольтні підстанції. Якщо тариф буде такий самий, як для 2-го класу, буде простіше і вигідніше приєднуватися до наявної мережі обленерго і нічого не будувати.

"Запитання: чиїм коштом обленерго здійснюватиме ці приєднання? Мабуть через збільшення ставок за приєднання або проситиме включити ці витрати в тариф. Заради чого це все робиться? Головним вигодонабувачем рішення про усереднення тарифів є "Енергоатом". На моє запитання голова НКРЕКП підтвердив, що від цієї ініціативи держкомпанія отримає додаткові 5-10 млрд грн у річному вимірі. Також у плюсі буде "Укргідроенерго", але набагато менше", - уточнив нардеп.

Прикладами споживачів 1 класу є також "Укрзалізниця". І низка підприємств оборонної галузі, наприклад, "Південмаш" або відомі харківські підприємства ОПК.

"Чому вважається правильним обдурити інвесторів, забрати кошти в "Укрзалізниці" та "Південмашу", металургів, цементників, деревообробників, і передати їх "Енергоатому", для мене незрозуміло. Так само і для інших членів економічного комітету. Ухвалили рішення звернутися до НКРЕКП і Міненерго із запитом надати обґрунтування і розрахунок економічного ефекту від ініційованого ними об'єднання тарифів. Боремося за здоровий глузд", - резюмував Кисилевсикй.

Раніше Криворізький гірничо-металургійний комбінат ПАТ "ArcelorMittal Кривий Ріг" (АМКР, Дніпропетровська обл.) закликав уряд не допустити введення уніфікованого тарифу на розподіл електроенергії, внаслідок чого постраждають великі підприємства.

Проти ініціативи НКРЕКП з енергетичної зрівнялівки також виступило Об'єднання підприємств України "Укрметалургпром".

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

ОСТАННЄ

НКРЕКП підвищила вечірні прайс-кепи на ринку е/е в 1,6 раза

Урожай соняшнику в 2025р. не перевищить 13,6-13,7 млн тонн - аналітики

ДАР розпочав реєстрацію на отримання фінансової допомоги фермерськими господарствами на ведення діяльності та придбання с/г угідь

Ощадбанк та Українська рада зброярів підписали меморандум для розвитку ОПК

"Укрзалізниця" отримала 18 газопоршневих електростанцій загальною потужністю 41,4 МВт через Фонд підтримки енергетики

Депутат пропонує ввести спрощений режим експлуатації для надлегких повітряних суден

МВФ нагадує про критичну важливість антикорупційної інфраструктури та анонсує дискусію щодо фінпотреб України

З $35 млрд потреби у зовнішньому фінансуванні підтверджено поки що $22 млрд - Пишний

Кияни у I пів.-2025 сплатили 29 млн грн за відновлення електропостачання після відключення за борги – YASNO

Україна готова відкрити в Єгипті регіональний логістичний штаб

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новини з усієї України

РЕКЛАМА