Інтерфакс-Україна
16:25 09.09.2024

Геополітична невизначеність може заважати економічному розвитку ЄС - доповідь

2 хв читати

Економіка Євросоюзу має сильні сторони, але йому не вдається ефективно використовувати їх для підвищення конкурентоспроможності у світі, йдеться в доповіді колишнього голови Європейського центрального банку Маріо Драгі.

"У ЄС, як і раніше, є загальні сильні сторони, як-от потужні системи освіти та охорони здоров'я і надійні держави загального добробуту, а також конкретні сильні сторони, на яких можна будувати. Але ми колективно не можемо перетворити ці сильні сторони на продуктивні та конкурентоспроможні галузі на світовій арені", - констатує Драгі в об'ємній праці "Майбутнє європейської конкурентоспроможності", презентованій у понеділок у Єврокомісії.

Автор доповіді пропонує "три основні напрями дій для відновлення стійкого зростання".

"По-перше, і найголовніше, Європа має радикально переорієнтувати свої колективні зусилля на скорочення інноваційного розриву зі США і Китаєм, особливо в сфері передових технологій", - вважає італійський економіст.

На його думку, "Європа застрягла в статичній промисловій структурі, і лише деякі нові компанії піднімаються, щоб зруйнувати наявні галузі або розробити нові двигуни зростання".

"Другий напрям дій - це спільний план із декарбонізації та конкурентоспроможності. Якщо амбітні цілі Європи щодо клімату відповідатимуть послідовному плану з їх досягнення, декарбонізація стане можливістю для Європи. Але якщо ми не зможемо скоординувати нашу політику, існує ризик того, що декарбонізація може суперечити конкурентоспроможності та зростанню", - пояснює Драгі.

Він вказує на те, що, незважаючи на значне падіння цін на енергоносії з пікових значень, компанії ЄС, як і раніше, стикаються з цінами на електроенергію, які удвічі-утричі вищі, ніж у США.

"Ціни на природний газ учетверо-уп'ятеро вищі. Цей ціновий розрив насамперед зумовлений нестачею природних ресурсів у Європі, але також і фундаментальними проблемами з нашим спільним енергетичним ринком. (...). У середньостроковій перспективі декарбонізація допоможе переключити виробництво електроенергії на безпечні, недорогі та чисті джерела енергії. Але викопне паливо продовжить відігравати центральну роль у ціноутворенні енергії, принаймні до кінця цього десятиліття", - зазначив економіст.

Третю умову для економічного зростання Драгі вбачає в "підвищенні безпеки та зниженні залежності". "Безпека - це передумова для стійкого зростання. Зростаючі геополітичні ризики можуть посилити невизначеність і послабити інвестиції, тоді як великі геополітичні потрясіння або раптові зупинки торгівлі можуть бути вкрай руйнівними. Мірою того, як епоха геополітичної стабільності минає, зростає ризик, що ослаблення безпеки буде загрозою економічному зростанню і свободі. Європа особливо вразлива", - наголосив автор доповіді.

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

ОСТАННЄ

"Укренерго" досягла згоди щодо управління боргом за євробондами на $825 млн

Україна готова допомогти у відновленні електропостачання в Європі після масштабних збоїв – очільник Міненерго

"ArcelorMittal Кривий Ріг" налаштований підвищити обсяги виробництва задля виходу на беззбитковість - СЕО

Виробництво молока в березні виросло на 27% порівняно з лютим - аналітики

Мінекономіки затвердило наглядові ради для семи ЦПТО

Чисті валютні інтервенції НБУ за минулий тиждень зросли вдвічі

"Укргідроенерго" планує встановити за кошти Світового банку 197 МВт акумуляторних батарей і 35,9 МВт СЕС

МХП у 2024р. збільшив чистий прибуток на 1,4%, EBITDA - на 27% за зростання виручки на 0,8%

"Нафтогаз" спрямує EUR270 млн кредиту ЄБРР та EUR140 млн гранту Норвегії на закупівлю 1 млрд куб. м газу

Нацбанк покращив оцінку дефіциту електроенергії на 2025–2027 рр.

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новини з усієї України

РЕКЛАМА