Голова бюджетного комітету Ради внесла правку про додаткове скорочення видатків на 628 млн грн у держбюджеті-2024
Голова парламентського бюджетного комітету Роксолана Підласа пропонує Верховній Раді скоротити видатки держбюджету-2024 на 628 млн грн у законопроєкті про внесення поправок до держбюджету-2024 (№11417) і спрямувати ці кошти на лікування військовослужбовців.
"Подала поправку про додаткове скорочення видатків на 628 млн грн у змінах до бюджету 2024 року. Проситиму комітет сьогодні її підтримати та спрямувати ці кошти на лікування поранених військовослужбовців (тут без деталей)", - написала вона у фейсбуці у п'ятницю.
Підласа додала, що загальне скорочення видатків у бюджеті-2024 становитиме понад 137 млрд грн, з яких понад 115 млрд - скорочення на обслуговуванні та погашенні держборгу.
За її словами, військовий бюджет може покриватися тільки внутрішніми ресурсами країни (податками, зборами, дивідендами, частиною прибутку НБУ, розміщенням ОВДП), а скорочення невійськових витрат, які покривають міжнародні партнери валютою, вивільняє такі ресурси для забезпечення сил оборони.
"Гроші партнерів не лежать на єдиному казначейському рахунку, вони не змішуються з нашими грошима, і непомітно використати їх на військові видатки не можна. Ця валюта продається Казначейством під конкретну обов’язково невійськову проплату. Отже, скорочення гіпотетичних видатків на захист гіпотетичних бобрів заощаджує міжнародні кошти, але не збільшує наявний ресурс для потреб військових", - пояснила Підласа.
Однак, додала нардеп, це відбувається за умови, що невійськовий бюджет 100% дефіцитний і повністю покривається коштами партнерів.
Підласа наголосила, що у 2024 році це не так: частина соціалки загального фонду держбюджету у 2024 році покривається також внутрішніми ресурсами, тож саме в цій ситуації в законопроєкті №11417 перекидання з "невійськових" видатків мають сенс.
"Але базове правило залишається незмінним: наші гроші – на війну, міжнародні гроші – на соціалку і гуманітарні видатки. Видатки на оборону не можуть перевищувати наявний власний ресурс", - підсумувала вона.
Як повідомлялося, уряд у липні вніс до Ради законопроєкт №11417 про збільшення видатків держбюджету на 434,6 млрд грн, які передбачалося забезпечити на 214,5 млрд грн додатковими доходами й на 220,1 млрд грн - додатковим фінансуванням: 160,2 млрд грн збільшення продажу ОВДП банкам і 59,8 млрд грн скорочення платежів із погашення держборгу.
Пізніше, 3 вересня, Рада прийняла 301 голосом цей законопроєкт за основу в першому читанні.
Днем раніше Підласа заявила, що у зв'язку зі скороченням прогнозних доходів держбюджету-2024 від урядового законопроєкту №11416 про зростання податків зі 125 млрд грн до 30 млрд комітет розробив власний законопроєкт про збільшення держбюджету-2024 №11417 із більшими обсягами держзапозичень, відмовою від низки запропонованих додаткових видатків і розподілом військового ПДФО.
"Додаткові близько 216 млрд грн планується залучити від розміщення ОВДП (планувалося +160 млрд грн в урядовій версії)... Скорочення/відмова від нових видатків за загальним і спеціальним фондом на 25,5 млрд грн", - назвала вона у фейсбуці в понеділок основні відмінності комітетського законопроєкту.
Крім того, депутати покращили оцінку перевиконання податків і зборів до 100 млрд грн із 76 млрд грн в урядовому варіанті, а серед основних позицій скорочення видатків пропонується відмовитися від 11,2 млрд грн так званого військового ПДФО (податку на доходи фізосіб - ІФ-У) для Мінстратегпрому з програми "розвитку ОПК", в якій залишиться 39,7 млрд грн, і від 8,6 млрд грн невикористаних коштів міністерства.
Комітет також ініціює відмову від планів поповнення Резервного фонду на 4,5 млрд грн та інші скорочення через економію коштів на 1 млрд грн у Мінмолодьспорту, Мінцифри, Мінкульті, Міносвіти і науки, НАЗК (щодо фінансування політичних партій), Мінреінтеграції, Мінвідновлення, ЦВК (щодо виборів місцевих депутатів).
Ще 662,2 млн грн пропонується заощадити в комітетському законопроєкті за рахунок Держмитслужби, а 227,8 млн грн - за рахунок скорочення витрат на утримання органів влади.