Узимку відключення електроенергії в Україні будуть від 4 до 18 годин щодня - доповідь спостерігачів ООН з прав людини
За прогнозами експертів, яких опитала Моніторингова місія Організації Об'єднаних Націй з прав людини в Україні (ММПЛУ), узимку відключення електроенергії триватимуть від 4 до 18 годин щодня, ідеться в доповіді спостерігачів.
"Ця зима буде дуже складною. Люди, ймовірно, зіткнуться з регулярними відключеннями електроенергії по всій країні. Будь-які нові атаки, що призведуть до триваліших відключень, можуть мати катастрофічні наслідки", - заявила керівниця моніторингової місії ООН з прав людини в Україні Даніель Белл.
Белл заявила, що наслідки атак будуть тривалими і потребують комплексного підходу.
"Національні та міжнародні партнери мають об'єднати зусилля із відновлення критично важливої інфраструктури та притягнення до відповідальності винних за завдані збитки", - сказала вона.
У доповіді ММПЛУ, що ґрунтується на результатах візитів на місця, інтерв'ю з технічними експертами, представниками енергетичних компаній, місцевими жителями та чиновниками, описано далекосяжні наслідки російських атак.
У доповіді вказують, що пошкодження спричинили віялові відключення електроенергії по всій країні, а в деяких містах під час літньої спеки відключення електроенергії тривало по 12 і більше годин на добу. У доповіді наголошується, що взимку ці наслідки можуть бути ще серйознішими через низьку температуру. За прогнозами експертів, опитаних ММПЛУ, взимку відключення електроенергії триватимуть від 4 до 18 годин щодня. За підрахунками, близько 70% населення проживають в містах, багато українців проживають у багатоповерхових будинках.
У доповіді наголошується на тому, що атаки призвели до втрати близько 9 гігават виробничих потужностей, що становить половину обсягу, необхідного Україні в зимовий період. Станом на червень 73% теплових електростанцій країни було виведено з ладу. Якщо взимку 2022-2023 років атаки здебільшого спрямовували на об'єкти електропередачі, то з березня 2024 року основною мішенню стали об'єкти генерації. За даними однієї з великих енергетичних компаній, на яку посилається доповідь, унаслідок атак 2024 року було пошкоджено втричі більше енергоблоків, ніж узимку 2022-2023 року.
Майже мільйон дітей навчаються онлайн через ризики безпеки, пов'язані з конфліктом. Вимкнення електроенергії серйозно ускладнює доступ до онлайн-навчання, посилюючи ізоляцію від однолітків і вчителів, що загострює психологічний тиск війни. Автори доповіді також попереджають про можливе погіршення ситуації в разі нових обстрілів.
У доповіді акцентовано увагу на тому, що знищення РФ критично важливих об'єктів енергетичної інфраструктури, включно з такими, як система теплопостачання, які необхідні для виживання цивільного населення взимку, порушує принципи міжнародного гуманітарного права, покликані захищати цивільних осіб.
Основні рекомендації доповіді закликають РФ негайно припинити атаки на енергетичну інфраструктуру України, а міжнародне співтовариство спрямувати першочергову допомогу на ремонт і відновлення енергосистеми України. Особливу увагу слід приділити гуманітарній допомозі найбільш уразливим групам населення: людям старшого віку, людям з інвалідністю, внутрішньо переміщеним особам і малозабезпеченим сім'ям.