"Інтергал-Буд" переводить низку проєктів на реєстрацію спеціального майнового права
Будівельна компанія "Інтергал-Буд" переводить на реєстрацію спеціального майнового права раніше розпочаті проєкти, зокрема, будинки 12 і 13 у ЖК "Озерний гай Гатне", що спростить акредитацію проєктів у "єОселі", повідомила комерційна директорка компанії Анна Лаєвська в ексклюзивному інтерв'ю агентству "Інтерфакс-Україна".
Експертка нагадала, що для тих проєктів, які розпочато до жовтня 2022 року за попередніми правилами реєстрації, забудовнику, щоб акредитувати свій проєкт, який будується, в "єОселі", найчастіше необхідно змінювати схему продажу. Нормами допускаються майнові права або фонд фінансування будівництва, на ринку більше поширені інвестдоговори, попередні договори і форварди.
"Ми, щоб узяти участь в "єОселі", перейшли з оформлення інвестдоговорів через нашу КУА (компанію з управління активами) на продаж майнових прав. Але такий варіант призводить до додаткового податкового обтяження забудовника. Відповідно, забудовник або зазнає прямих втрат у розмірі від 10 до 15% від вартості квартири, або ж закладає цю різницю в прайс для клієнта. Щоб уникнути додаткового оподаткування майбутнього житла, ми започаткували пілотний проєкт, який підтримує Офіс Президента, що першими в країні переводитимемо проєкти, які починали будувати раніше, за старим форматом дозволу, на МОН (МОН, майбутній об'єкт нерухомості), з реєстрацією спеціального майнового права (СМП)", - сказала Лаєвська.
Першим об'єктом стане "Озерний гай Гатне", будинки 12-13. У цих будинках девелопер спеціально не відкривав продаж у цих будинках, щоб зайти повним об'єктом в "єОселю".
Трохи складніше організаційно для тих проєктів, де частину квартир уже продано. Але "Інтергал-Буд" розглядає можливість запуску варіанту з СМП для ЖК SKY AVENUE (другий будинок), "Лук'янівський каскад", "Сирецькі сади" (буд. 9 і 10).
"Ми б хотіли внести до реєстру майнових прав відразу дані на фізосіб, яким продали квартири, але Мін'юст, на жаль, не визнає попередній інвестдоговір як фіксацію права інвестора на квартиру. Тому в нас було кілька варіантів. Перший - розірвати старі договори, внести дані про МОН, підписати нові договори і внести дані про СІП до реєстру. Однак ця ситуація і для нас, і для клієнтів не цілком комфортна і правильна. Ми мали б відкривати гарантію (за законодавством, резервується і не реалізується до введення в експлуатацію 5% площі проєкту в регіонах і 10% у столиці) на вже продані квартири наче їх не продано. Плюс є технічні складнощі, адже частина покупців за кордоном, і вкрай складно організувати повністю перепідписання", - пояснює Лаєвська.
Після консультацій з експертами було знайдено варіант, коли продані квартири будуть зареєстровані в системі на КУА як правовласника. Після введення в експлуатацію КУА в межах старих договорів передасть право власності інвесторам.
"Ми зупинилися на цьому варіанті, оскільки він не вимагає розірвання старих договорів і нормально сприймається контролюючими органами. А за всіма новими контрактами, де вже сформовані МОН (майбутні об'єкти нерухомості), у реєстрі буде одразу відображатися: прізвище ім'я та по батькові купив таку-то квартиру", - повідомила вона.
Лаєвська зазначила, що вже найближчим часом почнеться оформлення договорів із реєстрацією СІП для житлових будинків у Гатному.
Як повідомлялося, з 10 жовтня 2022 року набув чинності закон "Про гарантування речових прав на об'єкти нерухомого майна" (№2518-ІХ), які будуть збудовані в майбутньому від 15 серпня 2022 року. Згідно з ним, майбутній об'єкт нерухомості може перебувати в цивільному обігу лише за умови державної реєстрації спеціального майнового права або обтяження на користь особи, яка сплатила частково ціну такого об'єкта, у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. Крім того, документ зобов'язує замовника будівництва визначити перелік майбутніх об'єктів нерухомості, які складатимуть гарантійну частку, під час первинної держреєстрації.
Будівельна компанія "Інтергал-Буд" працює на ринку житлової нерухомості з 2003 року. Компанія побудувала 170 будинків, на етапі реалізації 20 житлових об'єктів. Загальна площа проєктів становить 4,6 млн кв. м. Із початку 2024 року девелопер ввів в експлуатацію об'єкти загальною площею 180 тис. кв. м.
Згідно з даними Opendatabot, дохід за 2023 рік становив 959,2 млн грн, чистий збиток - 22,9 млн грн.