Мінекономіки створить Держагентство страхування воєнних ризиків у межах законопроєкту
Міністерство економіки України та Національний банк України (НБУ) презентували законопроєкт, що впроваджує загальнодержавну систему страхування від воєнних ризиків для населення і бізнес-спільноти, повідомляють на сайті Мінекономіки в четвер.
Як уточнили у відомстві, презентація законопроєкту "Про систему страхування воєнних ризиків" відбулася під час консультацій із бізнес-спільнотою наприкінці вересня.
"Уже є низка інструментів, що працюють на цьому ринку. Наприклад, механізм Unity для страхування суден, де держава виділила невелику частину капіталу для покриття першого ризику, що дало змогу суттєво пожвавити ринок і знизити ставки в кілька разів. У нас є успішні великі проєкти з MIGA, запускається співпраця з DFC, є перший договір страхування від воєнних ризиків інвестиційного кредиту від Експортно-кредитного агентства", - процитувало відомство першого заступника міністра економіки Олексія Соболева.
Він додав, що метою законопроєкту є об'єднати всі чинні програми в єдиний пул, створити зрозумілі правила гри й отримати можливість залучити на ринок страхування міжнародних перестраховиків.
Уточнюється, що комплексна загальнодержавна система страхування воєнних ризиків фінансуватиметься як за рахунок акумульованих обов'язкових страхових платежів за договорами страхування, так і за фінансової допомоги донорів. Згідно з повідомленням, законопроєктом передбачено захист страхових інтересів фіз- та юридичних осіб. Він також спрямований на забезпечення відшкодування шкоди, заподіяної таким особам унаслідок реалізації воєнних ризиків в Україні.
Окремо передбачено створення Мінекономіки Державного агентства зі страхування воєнних ризиків. Воно визначатиме загальну політику оцінки та прийняття ризиків для страховиків-учасників системи, а також розроблятиме стандартизовані страхові продукти, визначатиме централізовані підходи до ціноутворення та вестиме Єдину централізовану базу даних у системі страхування воєнних ризиків.
Планується, що система покриватиме ризики фізичної шкоди, завданої війною. Зокрема, передбачається, що обов'язковому страхуванню підлягатиме майно, передане в заставу, і об'єкти житлового будівництва.
Наразі тривають консультації щодо можливого уточнення переліку об'єктів обов'язкового страхування. На наступних етапах планується розширення покриття для більшого кола об'єктів.
На сайті парламенту текст законопроєкту поки що відсутній, проте в Мінекономіки додали, що проєкт закону планують передати профільному комітету ВР до кінця грудня цього року з урахуванням зауважень бізнес-спільноти та представників страхового ринку.
Раніше, 19 вересня, на щоквартальній зустрічі з представниками ринку, голова Нацбанку Андрій Пишний повідомив, що зазначений законопроєкт планувалося передати до парламенту цього року.
"Закон про страхування воєнних ризиків буде передано до парламенту вже цього року. Важливо, щоб у 2025 році Україна мала стійке інституційне підґрунтя для розвитку цього напряму, що посилить не тільки страховий ринок, а й економіку країни загалом. Це створить додатковий захист для роботи бізнесу", - пояснив він.