НКЦПФР наполягає на своїй правоті в ситуації з блокуванням 2 роки коштів клієнтів підсанкційного "Фрідом Фінанс"
Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку України (НКЦПФР) напередодні засідання профільного парламентського комітету відкидає звинувачення, які почастішали останнім часом, у бездіяльності в ситуації з дворічним блокуванням близько 3,5 млрд грн активів клієнтів брокера ТОВ "Фрідом Фінанс Україна", що потрапив під санкції.
"Захист прав інвесторів - ключовий напрям для Комісії", - стверджує Комісія в заяві в четвер.
Згідно з нею, регулятор не був долучений до підготовки до накладення санкцій на "Фрідом Фінанс Україна", наслідком яких стало те, що всі активи цієї юридичної особи було заблоковано, включно з грошима та цінними паперами, які належали його клієнтам.
"Враховуючи, що закон "Про санкції» не передбачає можливості розділити активи підсанкційної особи на власні та клієнтські, активи клієнтів були заблоковані на рахунках ТОВ", - констатує НКЦПФР.
Регулятор також наполягає на правильності свого рішення призупинити ліцензію "Фрідом Фінанс", а не анулювати її. На думку Комісії, це дало змогу зберегти документи і дані фінансового моніторингу, тоді як анулювання ліцензії та ліквідація компанії все одно не забезпечили б повернення коштів клієнтам.
Як стверджує Комісія, ухвалене в листопаді 2022 року рішення про призупинення дії ліцензії "дало час для пошуку ефективних шляхів вирішення проблеми із заблокованими активами клієнтів".
Крім того, НКЦПФР, як і раніше, вважає, що саме її пропозиції є найкращим законодавчим рішенням ситуації, що виникла, і їх необґрунтовано відкинув профільний парламентський комітет.
"Після відмови профільного комітету ВР узяти в роботу законопроєкт, розроблений Комісією, депутатом пані Василевською-Смаглюк було створено закриту групу, до якої не залучили представників НКЦПФР. Ба більше, до неї не були допущені інші народні депутати. Результатом роботи групи став законопроєкт щодо ТОВ "Фрідом Фінанс Україна", який суперечив багатьом нормам банківського та фінансового законодавства", - заявила Комісія.
Василевська-Смаглюк уже встигла відреагувати, назвавши це тиском і пообіцявши в разі відсутності доказів висунутих на її адресу звинувачень звернутися до правоохоронців.
НКЦПФР також зазначає, що призначений нею завдяки наданим новим законом повноваженням тимчасовий адміністратор "Фрідом Фінанс" уже провів оцінку та систематизацію частини зобов'язань, що дало йому змогу сформувати пропозиції щодо повернення певних активів.
"Наразі триває співпраця з державними інституціями щодо погодження критеріїв перевірки клієнтів ТОВ "Фрідом Фінанс Україна" для визначення переліку осіб, які мають право на повернення активів. Запропонований механізм має забезпечити недопущення повернення певних активів підсанкційним та пов'язаним із ними особам", - зазначив регулятор.
НКЦПФР також спростувала інформацію про те, що начебто комерційні банки або підсанкційна особа отримують доходи на заморожених активах клієнтів "Фрідом Фінанс".
Згідно із заявою, частина коштів, не інвестованих у цінні папери на момент введення санкцій, залишається на рахунках у комерційному банку, які цей банк перерахував на кореспондентський рахунок у НБУ.
За твердженням Комісії, основні активи перебувають у депозитарії НБУ, де обліковують ОВДП, а гроші від погашення та купонів, заблоковані на рівні депозитарію НБУ, не перераховували в банківські установи.
"Корпоративні цінні папери та відповідні відсоткові виплати заблоковані в Національному депозитарії України, що гарантує безпеку та прозорість цих операцій", - додав регулятор.
Насамкінець у заяві йдеться про те, що опублікована у виданні "Економічна правда" інформація про масові звільнення працівників та переведення регулятора на простій, повністю не відповідає дійсності. "Внутрішня реорганізація покликана покращити ефективність та збільшити інституційну спроможність Комісії", - зазначено в заяві.