Інтерфакс-Україна
20:13 14.11.2024

Енергокомітет пропонує Раді запровадити мораторій на примусове стягнення коштів з "ГарПоку" за позовами ВДЕ-генерації

3 хв читати
Енергокомітет пропонує Раді запровадити мораторій на примусове стягнення коштів з "ГарПоку" за позовами ВДЕ-генерації

Комітет Верховної Ради України з питань енергетики та ЖКП пропонує запровадити мораторій на стягнення коштів з ДП "Гарантований покупець" за виконавчими провадженнями у справах за позовами виробників зеленої е/е.

Внести відповідну правку до законопроєкту №11301-д про розподіл коштів з поточного рахунка зі спеціальним режимом використання комітет вирішив на засіданні в четвер, яке транслювалося онлайн, передає кореспондент "Енергореформи".

"Ми робимо все можливе, щоб гасити старі борги, цей законопроєкт (№11301-д) про ненарощення, зменшення боргів (…). Якщо хтось іде в суд і списує гроші, то це гроші "ГарПоку", передбачені всім "зеленим" виробникам. Відповідно, стане ще більше боргів. Великі компанії розуміють ситуацію і в суди поки що не йдуть, ідуть менші. Списання коштів за їхніми позовами не призводило до якихось великих проблем. Але якщо хтось із середніх чи великих піде в суд і через виконавче провадження спише велику суму, то платежі можуть зупинитися взагалі перед усіма учасниками", – пояснив голова енергокомітету Андрій Герус.

Цю правку підтримав також національний енергорегулятор НКРЕКП та "ГарПок".

"У такий скрутний час ми маємо підтримувати всіх виробників за "зеленим" тарифом і маємо робити платежі пропорційно. Ця правка необхідна для всієї галузі. В разі позовів це (виконавчі провадження – ЕР) негативно вплине на виконання ПСО за населенням, бо якщо кошти арештовуватимуть, це стосуватиметься всіх", – зазначив заступник директора "ГарПоку" Станіслав Сова.

Водночас директор департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції Максим Кисельов наголосив, що встановлення мораторію на стягнення коштів з "ГарПоку" розширює перелік підприємств, щодо яких неможливе виконання рішення суду.

"Це знищує інвестиційний клімат і закладає корупційні ризики в роботі боржника. Великі іноземні інвестиції в Україну будуть під знаком питання", – зазначив Кисельов.

При цьому в ході дискусії глава енергокомітету звернув увагу, що "ГарПок" керується нормативними актами, які зобов’язують його пропорційно сплачувати кошти контрагентам, що нівелює коруційні ризики.

Зі свого боку він запропонував звернутися від комітету до уряду з проханням розробити законопроєкт про взаємозалік боргів на енергоринку, а також наголосив на необхідності створення робочої групи з розв’язання боргових проблем, куди ввійшли би представники всіх політичних сил. Комітет підтримав цю ініціативу.

Як повідомлялося, Верховна Рада прийняла в першому читанні законопроєкт №11301-д щодо застосування алгоритму розподілу коштів з поточного рахунку зі спеціальним режимом використання авторства Геруса та низки депутатів 21 серпня 2024 року.

Як пояснював Герус, поточні рахунки зі спеціальним режимом використання передбачають, зокрема, запровадити для боржників на балансуючому ринку електроенергії.

"Той, хто не платить за е/е, буде відключений або залишатиметься на обслуговуванні постачальника останньої надії (ПОН), але за умови відкриття спецрахунку. На нього переходять усі кошти від господарської діяльності, і частина з них списується за е/е", – сказав він.

За словами Геруса, запровадження зазначеного алгоритму сприятиме суттєвому скороченню боржників за е/е на балансуючому ринку.

Як повідомляв в інтерв’ю "Енергореформі" т.в.о голови правління НЕК "Укренерго" Олексій Брехт, на початок жовтня борги НЕК на балансуючому ринку (БР) становили понад 16 млрд грн, учасників балансуючого ринку перед нею – більше ніж 34 млрд грн.

За даними "ГарПоку" на 1 жовтня, борги перед ВДЕ-генерацією становлять 30 млрд грн.

 

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

ОСТАННЄ

ЄІБ може вкласти EUR15 млн в Ukraine Phoenix Tech Fund

Підтримка підприємницької ініціативи ветеранів має будуватися на державно-приватному партнерстві – голова НБУ

Загальний обсяг виділеного від ЄБРР фінансування для України сягнув EUR7,6 млрд

ЄБРР виділив "Новій пошті" кредит до EUR50 млн

Проєкт BGV Graphite дає початок визнанню Європою потенціалу України щодо критичної сировини – топменеджер BGV Group на URC-2025

ЄБРР надає VARUS позику в розмірі $25 млн на стале енергоефективне зелене розширення

Україна в рамках Food from Ukraine буде надавати гуманітарну допомогу продуктами харчування

ЄБРР надає понад EUR65 млн кредитів на муніципальні проєкти українських міст

Україні для відновлення та розвитку потрібні безпека, забезпечення гарантій та страхування інвестицій – CCO "Метінвесту" на URC-2025

ЄБРР надав ПриватБанку та Укргазбанку гарантії для залучення EUR900 млн кредитів

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новини з усієї України

РЕКЛАМА