Інтерфакс-Україна
08:42 28.11.2024

Банківська система України замала, щоб потягнути левову частку відновлення - голова Райффайзен Банку

3 хв читати
Банківська система України замала, щоб потягнути левову частку відновлення - голова Райффайзен Банку

Банківська система України сьогодні стабільна, чого не було на початку агресії Росії в 2014 році, але вона дуже мала і має недостатньо капіталу, щоб забезпечити відновлення країни у великих обсягах після завершення війни, вважає голова правління українського Райффайзен Банку (Київ) Олександр Писарук.

"В Україні загальні активи банківської системи становлять приблизно 60% ВВП, це один із найнижчих показників у світі... Працюючий кредитний портфель становить приблизно 15% від ВВП - такого низького показника точно немає ніде", - сказав він в інтерв'ю агентству "Інтерфакс-Україна".

Писарук уточнив, що співвідношення активів до ВВП у 60% забезпечено насамперед завдяки великій міжнародній допомозі, припливу ліквідності в країну і банківській системі, а без цього цей показник був би ще нижчим.

"Банківська система дуже мала. У середньостроковій перспективі вона не здатна підтримувати економічне зростання і відновлення країни у великих обсягах", - зазначив голова правління четвертого за величиною і найбільшого недержавного банку України.

Він припустив, що за умови закінчення війни або перемир'я наступного року можна очікувати, що відновлення країни у великих обсягах почнеться, якщо не у 2025-му, то у 2026-2027 роках.

"Банківській системі не вистачить капіталу на підтримку великого зростання кредитування і фінансування відновлення, особливо, якщо збережеться ретроспективне оподаткування прибутку банків за ставкою 50%", - вважає Писарук.

За його словами, наразі банки мають надлишок капіталу, який створюється завдяки високій прибутковості та забороні виплати дивідендів, але цей надлишок капіталу в позитивному сценарії відновлення країни буде витрачено на підтримку кредитування за рік-два.

Він зазначив, що банківська система України в принципі замала для того, щоб потягнути левову частку відновлення України, тому що за оціненої Світовим банком потреби України в $486 млрд загальні активи банківської системи приблизно $85 млрд.

"Єдиний можливий шлях для України знайти настільки великі фінансові ресурси - залучити кредиторів, інвесторів і донорів із багатьох країн. Прямі іноземні інвестиції в поєднанні з кредитами з різних джерел, включно із зарубіжними комерційними банками, експортними кредитними агентствами зарубіжних країн, банками розвитку, імовірно, стануть основою фінансування відновлення України", - висловив свою думку голова правління Райффайзен Банку, який свого часу обіймав посаду першого заступника голови Нацбанку України, працював у МВФ і ING Group.

Він наголосив, що міжнародні фінансові інституції, такі як Європейський банк реконструкції та розвитку (EBRD), Європейський інвестиційний банк (EIB), Міжнародна фінансова корпорація (IFC), американська Корпорація фінансування розвитку (DFC) - усі вони мають приєднатися в межах своїх мандатів, щоб зібрати гроші на відновлення України.

Писарук додав, що збереження податку на прибуток банків на рівні 25% також дало б змогу зберегти капітал для кредитування економіки в значно більших обсягах.

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

ОСТАННЄ

Перехід до проєктного фінансування підвищить безпеку інвесторів в житло - думка

"Укрнафта" тренує власні моделі штучного інтелекту на даних нафтогазовидобутку за 65 років

Китай заборонив місцевим авіакомпаніям прийом поставок літаків Boeing

МЕА під тиском торговельних війн знизило оцінку зростання світового попиту на нафту в 2025 р. на 300 тис. б/д

ЄС опублікує план припинення імпорту російської нафти та газу в травні

ЄБРР надає Райффайзен Банку гарантію розподілу портфельних ризиків для інвестицій EUR100 млн в енергетику

Audi і Porsche відкличуть понад 60 тис. автомобілів

ДТЕК за тиждень повернув енергопостачання для 75,5 тис. абонентів в Донецькій і Дніпропетровській областях

Переговори з Болгарією про закупівлю обладнання для ХАЕС-3,4 все ще тривають через її ініціативу підвищити суму угоди – нардеп

Темпи експорту зерна відстають на 5 млн тонн від минулорічних - Мінагрополітики

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новини з усієї України

РЕКЛАМА