Інтерфакс-Україна
11:40 02.12.2024

Консервативність будівельної галузі в Україні перешкоджає поширенню BIM-технологій - думка

3 хв читати

Консервативність будівельної галузі в Україні та необхідність значних інвестицій у програмне забезпечення та підготовку персоналу є основними перешкодами на шляху розвитку будівельного інформаційного моделювання (BIM-технологій) на вітчизняному ринку будівництва, випливає з проведеного агентством "Інтерфакс-Україна" опитування девелоперів.

"Для більшості девелоперів України найбільшою перешкодою для впровадження BIM-технологій є високі початкові витрати і опір змінам. Особливо традиційні будівельні компанії можуть бути не готові до змін у роботі, оскільки BIM вимагає нових підходів до проєктування та управління будівництвом. Для ефективного використання BIM також потрібні фахівці з відповідними знаннями та навичками, а їх нестача може затримати процес впровадження", - розповів агентству засновник і СЕО Zezman Holding Борис Голденштейн.

Необхідність значних інвестицій і побудови нових процесів, неочевидність отримання вигоди - основні чинники, що відлякують більшість забудовників, вважає операційна директорка департаменту девелопменту Alterra Group Олена Шарова. Для впровадження інноваційних технологій також потрібен час: використання BIM-технологій у проєктуванні призводить до поліпшення якості проєктної документації, а й збільшує терміни її розроблення в 1,5-2 рази.

"Ще одна ключова умова для впровадження діджитал-технологій у будівельних компаніях - запит з боку акціонерів і керівництва компанії. Без такої підтримки трансформаційні зміни просто не відбудуться, оскільки будівельна галузь переважно консервативна, і будь-які нововведення впроваджувати непросто", - зазначила Шарова.

За словами керівника проєктів Perfect Group Олексія Коваля, перешкодами для масштабного впровадження BIM-технологій в Україні також є відсутність кваліфікованих кадрів у цій сфері.

"Наразі ми перебуваємо на етапі вивчення можливостей BIM і штучного інтелекту, оскільки впровадження таких технологій вимагає додаткових ресурсів і відповідної підготовки персоналу", - зазначив експерт.

Крім того, проблему становить і залучення до BIM-екосистеми всіх учасників будівництва, що необхідно для ефективного застосування технології.

"Ключове - це наповнення всієї екосистеми гравцями: підрядниками, проєктантами, постачальниками, які працюють у таких системах", - пояснив операційний директор Avalon Роман Давимука.

Як наголошують у одеській компанії Well-being ConTech, що спеціалізується на будівництві з використанням збірних конструкцій, загальне BIM-середовище підвищує швидкість і якість спільної роботи архітекторів, проєктувальників, інженерів, а також зводить до мінімуму помилки, спричинені людським фактором.

Водночас відсутність якісних даних по галузі, низький рівень використання підрядниками даних моделей і відсутність однорідної кодифікації елементів будівельної продукції суттєво ускладнюють процес повноцінного впровадження BIM-технологій, зазначають у компанії.

"На жаль, впровадженню BIM-технологій чинять доволі активний опір низка гравців будівельного ринку. Наприклад, деякі архітектори "старої школи" взагалі не розуміють необхідності створення інформаційних двійників будівель і не вважають за необхідне їх використовувати. З іншого боку, є прошарок девелоперів, для яких традиційне будівництво звичніше і дешевше. І, власне, ті, кому вигідна поточна ситуація з корупцією в будівельній галузі", - пояснили у пресслужбі Well-being ConTech.

Як повідомлялося, у липні 2022 року Верховна Рада ухвалила в першому читанні та за основу законопроєкт №6383, що передбачає впровадження BIM-технологій на всіх етапах життєвого циклу об'єктів будівництва. У листопаді 2023 року голова комітету з організації держвлади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування (фракція "Слуга Народу") Олена Шуляк повідомила про підготовку документа до другого читання.

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

ОСТАННЄ

Технічна освіта є питанням нацбезпеки, і бізнес має бути залучений до освітньої екосистеми на всіх рівнях –"Метінвест"

НБУ затвердив порядок страхування відповідальності надавачів нефінансових платіжних послуг

Ми у будь-якому випадку прийдемо до розкриття банківської таємниці – Мінфін

Вартість проєктів комплексної модернізації з 2016 року збільшилася втричі - до EUR300/кв.м

Обсяг виплаченого нацкешбеку у травні зріс на 10% та став найбільшим за час програми

"Ліси України" встановили рекорд і реалізували у ІІ кв.-2025 р. необробленої деревини на 8,9 млрд грн

Зовнішнє фінансування держбюджету за I пів.-2025 зросло на 9% та становило $22 млрд - Мінфін

Голова енергокомітету Ради розраховує на ухвалення закону про обʼєднання ринків е/е України та Європи до жовтня

Правління "Укренерго" планується сформувати до кінця липня, як і вийти на завершення реструктуризації бондів, - Бойко

ІМК у 2025 р. скоротить фінансовий борг до $20 млн і почне виплачувати дивіденди акціонерам

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новини з усієї України

РЕКЛАМА