Райффайзен Банк очікує у 2025 р. доходів на рівні 2024 р. - голова правління
Валові доходи Райффайзен Банку, що стабілізувалися 2024 року, 2025 року очікуються приблизно на такому самому рівні, але з певними змінами в структурі, зокрема зниженням частки від казначейських інструментів, повідомив голова правління Райффайзен Банку Олександр Писарук в інтерв'ю агентству "Інтерфакс-Україна".
"Активізація кредитування забезпечить приріст процентного доходу корпоративного і роздрібного сегментів, частка доходів від казначейських інструментів продовжить знижуватися і за обсягами, і за прибутковістю", - зазначив банкір.
Валові доходи Райффайзен Банку за 9 місяців 2024 року становили 15,4 млрд грн порівняно з 15,9 млрд грн за аналогічний період 2023 року.
Писарук пояснив цей результат макроекономічною стабілізацією - зниженням ставок за ОВДП, облікової ставки НБУ та зменшенням коливань валютного курсу, а також певною лібералізацією на валютному ринку.
"Торговий результат скоротився на 53% рік до року, комісійний - на 12%. Чиста процентна маржа також знизилася з 10,2% до 9,0% у річному обчисленні та очікується подальше зниження до кінця року, що вплине на чистий процентний результат", - пояснив він.
Чистий прибуток Райффайзен Банку за третій квартал цього року навіть знизився до 1,84 млрд грн із 3,02 млрд грн у третьому кварталі минулого, хоча за підсумками 9 місяців 2024 року банк заробив стільки ж, скільки й за 9 місяців 2023 року - 6,15 млрд грн.
"Банк зберігає свою позицію і є третім банком за розміром прибутку. На прибуток впливають також витрати. Так, операційні витрати (OPEX) вищі на 20% рік до року, переважно за рахунок інвестицій у персонал банку та ІТ. З іншого боку, банк сформував менше резервів рік до року на 80% або більш ніж на 2,3 млрд грн", - прокоментував Писарук такі результати.
Він також повідомив, що цього року банк збільшив зарплати в середньому на 12%, охопивши підвищенням понад 90% співробітників, що допомогло залишатися конкурентоспроможними на ринку праці. За його словами, Райффайзен активно співпрацює з університетами і має в середньому понад 400 співробітників до 25 років, включно з практикантами, а також підтримує ветеранів.
"Зараз у нас працюють 25 ветеранів, і ми готові наймати більше. Для старших людей і молодих батьків запустили пілот із гнучкими умовами роботи, що надають змогу працювати неповний робочий день", - додав голова правління.
Він також зазначив, що бронювання є критичним питанням для всіх компаній на ринку, не лише для банків. "За законодавством ми можемо бронювати до 50% військовозобов'язаних, що позитивно, але все ж недостатньо для повного покриття потреб. Наприклад, функції інкасації, де майже всі працівники - чоловіки та ІТ відчувають серйозний дефіцит персоналу", - зазначив Писарук.
Розповідаючи про інші плани банку, він повідомив про готовність розвивати лізингову "дочку" після війни.
"До війни у нас було рішення, узгоджене з акціонером, що ми активізуємо роботу лізингової компанії. Ми вже готували бізнес-план, готувалися наймати людей. І тут війна почалася. Але точно можу сказати, що після війни плануємо відновити ці плани розвитку лізингового бізнесу в Україні. Сподіваюся, повернемося до цього питання вже 2025 року", - зазначив голова правління Райффайзен Банку.
За даними Нацбанку України, на 1 жовтня цього року за розміром загальних активів Райффайзен Банк посідав 4-е місце (229,12 млрд грн) серед 62 банків у країні. Фінустанова увійшла до трійки лідерів за чистим прибутком за дев'ять місяців цього року, що становив 6 млрд 151 млн грн, тоді як за аналогічний період минулого року він був на рівні 6 млрд 135 млн грн.
З жовтня 2005 року банк став частиною австрійської банківської групи RBI. Наразі група Raiffeisen володіє 68,21% акцій банку, Європейський банк реконструкції та розвитку - 30%.