Україна підписала кредитну угоду з ЄС про залучення до EUR35 млрд у межах ініціативи G7
Міністр фінансів Сергій Марченко та голова Національного банку України (НБУ) Андрій Пишний від української сторони підписали Кредитну угоду з Європейським Союзом щодо залучення до EUR35 млрд макрофінансової допомоги (MFA) через механізм Extraordinary Revenue Acceleration (ERA) за допомогою доходів від заморожених активів РФ, а також Меморандум про взаєморозуміння, сказано на сайті Мінфіну в середу вранці.
"Остаточний обсяг MFA буде визначено після затвердження суми кредитів усіх сторін ініціативи. З огляду на запропоноване фінансування Сполученими Штатами в $20 млрд, макрофінансова допомога від ЄС може становити EUR18 млрд", - уточнює відомство.
У релізі зазначено, що для залучення цього фінансування Україна зобов'язується виконати 14 заходів за напрямами: макростабільності, держпідприємств, держуправління, енергетики, у сфері верховенства права, боротьби з корупцією, а також оборонної промисловості.
Зазначається, що підписантом від ЄС виступив віцепрезидент Єврокомісії Валдіс Домбровскіс.
Мінфін зазначає, що ці кошти є частиною ініціативи країн G7 за механізмом Extraordinary Revenue Acceleration Loans for Ukraine (ERA), у межах якої загалом планується надати $50 млрд до кінця цього року. Погашення позики відбуватиметься за рахунок майбутніх доходів від заморожених суверенних активів РФ у ЄС.
Як повідомлялося, раніше було створено спеціальний Ukraine Loan Cooperation Mechanism (ULCM), куди надходитимуть надзвичайні доходи від заморожених росактивів та інші добровільні внески, зроблені державами-членами або третіми країнами. Потім ці ресурси будуть спрямовані для погашення основної суми боргу та відсотків за відповідними двосторонніми кредитними угодами України з кредиторами.
"Наступний важливий крок у залученні коштів за рахунок заморожених активів країни-агресора. Останніми місяцями ми активно працювали з Європейським Союзом та іншими сторонами в рамках ініціативи, щоб досягти конкретних результатів у забезпеченні фінансових потреб України у 2025 році й надалі. Вдячний за конструктивну співпрацю та готовність у швидкі терміни реалізовувати справедливі рішення", - прокоментував підписання Марченко.
Як повідомлялося, Міжнародний валютний фонд в оновленій за підсумками п'ятого перегляду програмі розширеного фінансування EFF зазначив, що за умови завершення війни наприкінці 2025 року Україні із зазначених $50 млрд для підтримки бюджету знадобиться $33,1 млрд: наступного року - $19,1 млрд, 2026-го - $9,2 млрд і 2027 року - $4,9 млрд. У негативному сценарії продовження війни до середини 2026 року бюджету України для покриття дефіциту потрібні будуть усі $50 млрд.
ЄС і Україна 28 листопада підписали меморандум про взаєморозуміння щодо макрофінансового кредиту на EUR18,1 млрд.
У вівторок, 3 грудня, Верховна Рада ухвалила за основу і в цілому законопроєкт №12232 про внесення змін до Бюджетного кодексу, який офіційно врегулює залучення коштів від партнерів за рахунок доходів від заморожених активів РФ.