Вартість житла в новобудовах може зрости на 25% у 2025 р.
Інфляція і зміни в оподаткуванні стимулюють підвищення вартості житла в споруджуваних об'єктах на 15-25% у 2025 році, повідомила агентству "Інтерфакс-Україна" директор із продажу будівельної компанії Gazda Маріанна Бігунець.
"2025 рік буде непростим на ринку нерухомості. З одного боку, існує ціла низка об'єктивних чинників, які впливатимуть на цінову кон'юнктуру, а з іншого - купівельна спроможність громадян залишатиметься на вельми низькому рівні", - зазначила експертка.
На її думку, головними факторами, які можуть позначитися на вартості житла в новобудовах, є інфляція, девальвація гривні та зміни в оподаткуванні.
Згідно з прогнозами, 2025 року інфляція в Україні може становити 10%, що вплине на подорожчання будівельних матеріалів і будівельно-монтажних робіт. Також очікується, що середньозважений курс долара, до якого зазвичай прив'язані ціни на первинному ринку, може становити 45 грн, тобто порівняно з поточним роком курс долара може зрости в середньому на 10%. Значно вплинуть також зміни в оподаткуванні, а саме збільшення військового збору з 1,5% до 5% (окрім військовослужбовців та осіб, прирівняних до них).
На думку Бігунець, у 2025 році цілком можлива диференціація цін не лише за класом житла, проєктними рішеннями та ступенем готовності, а й за критерієм безпеки регіону. "Причому «націнка за безпеку» може становити близько 10% до наявних цін", - сказала вона.
Щодо реального рівня попиту 2025 року, то, згідно з оцінками будівельної компанії Gazda, лише близько 20% від тих, хто фінансово спроможний придбати житло (за повну вартість, за допомогою розстрочки або іпотеки, зокрема за державною програмою "єОселя"), оберуть первинний, а не вторинний ринок.
У компанії додали, що низький рівень попиту може значно посилити конкуренцію на первинному ринку, особливо у відносно безпечних регіонах - Закарпатті, Львівщині, Буковині, Київщині.
"За нашими оцінками, 2025 року на кожного реального покупця житла в безпечних регіонах припадатиме в середньому дві споруджувані квартири. А конкуренція вимагатиме від девелоперів ухвалення низки важливих рішень, пов'язаних зі способами придбання житла: наприклад, для розстрочок потенційно можливе зниження початкового внеску з 30-50% до 10-20%, розширення терміну погашення розстрочки з трьох до п'яти років", - зазначила Бігунець.
Важливим у 2025 році також слід вважати акцентовану переорієнтацію державної іпотечної програми "єОселя" на первинний ринок. За прогнозом експертки, наступного року, залежно від низки економічних і військових чинників, близько 30-35% усіх придбань житла на первинному ринку загалом може припасти на цю програму.
Щодо частки придбань за іншими механізмами, то на "комерційну" банківську іпотеку може припасти 5-7% продажу (завдяки спільним програмам банків і девелоперів), обсяг угод купівлі/продажу за повну вартість не перевищить 10%, а кількість придбань за допомогою програм розстрочки становитиме близько 50% від загальної кількості продажу.
На думку Бегунець, зростання вартості в другій половині наступного року може дещо загальмуватися. "2025 рік буде логічним продовженням "дистресу" на первинному ринку. Однак, згідно з макроекономічними прогнозами, слід розраховувати, що, починаючи з 2026 року, економічна ситуація значно покращиться, що позначиться не лише на темпах будівництва, а й на обсягах продажу", - підсумувала вона.
Будівельна компанія Gazda була створена 2007 року. Наразі її портфель налічує 13 проєктів житлового будівництва. Загальна площа зданої в експлуатацію нерухомості становить понад 150 тис. кв. м. За 2023 рік Gazda здала в експлуатацію 22 тис. кв. м. Наразі здійснюється будівництво трьох проєктів в Ужгороді: ЖК ParkLand, ЖК Grand Hills і нова черга котеджного містечка Sherwood.
Компанія є учасником державної пільгової іпотечної програми "єОселя" (акредитовані ЖК ParkLand і КМ Sherwood).