Інтерфакс-Україна
14:18 03.01.2025

Україна і ЄС приносять одне одному більше зисків і мають повністю лібералізувати торгівлю - торгпред

4 хв читати
Україна і ЄС приносять одне одному більше зисків і мають повністю лібералізувати торгівлю - торгпред

В українському експорті товарів до Європейського Союзу скорочується частка сировини й зростає перероблена продукція, повідомив заступник міністра економіки - торговий представник України Тарас Качка.

"10+ років вільної торгівлі з ЄС перетворило нашу торгівлю на ЄС-центричну. 59,5% нашого експорту йде до ЄС. І попри всі турбулентності в аграрній сфері й на кордоні, наш експорт до ЄС зріс на $1,34 млрд, або на 5,9%", - написав він у фейсбуці.

За інформацією заступника міністра, Україна 2024 року експортувала шість категорій товарів на суму понад $1 млрд кожна, 33 категорії – на суму понад $100 млн кожна. Ще 423 категорії товарів експортували в обсягах від $99 до 1 млн.

Качка звернув увагу на скорочення експорту сировини. Як приклад він навів вивезення кукурудзи, яке залишалося значним - 14,06 млн тонн, але на 1,2 млн тонн меншим, ніж у 2023 році. Причиною такого зниження стали заборони сусідніх держав, нагадав торгпред України. Водночас він додав, що ЄС і далі залишається ключовим ринком для української кукурудзи, куди йде 49,2% експорту.

Аналогічна тенденція, за його словами, спостерігається щодо пшениці. Україна 2024 року експортувала її 7,3 млн тонн, що на 0,9 млн тонн менше, ніж роком раніше. Однак це все одно 34% усього експорту пшениці й в рази більше за те, що було експортовано до війни (+/-1 млн тонн).

"Ці товари споживають фермери з ЄС, і показники нашого експорту базових аграрних товарів свідчать, що фермери на вулицях протестують проти українських аграрних товарів, але грошима все одно голосують за них", - наголосив заступник міністра.

Водночас, за його словами, через обмеження на рівні ЄС Україна продала до Союзу на 51% менше цукру, ніж 2023 року, що на $195 млн менше, проте загалом експорт цукру збільшився на 45% і сягнув 749 тис. тонн, з яких лише 303 тис. тонн потрапило до ЄС.

Як зазначив Качка, найбільш показовим стало скорочення експорту насіння соняшнику -76%. Україна 2024 року експортувала до ЄС лише 181 тис. тонн цієї культури. Водночас експорт соняшникової олії зріс на 13%. І з показником у $2,87 млрд цей товар став №1 в українському експорті до ЄС. Водночас частка ЄС сягнула 59% у всьому експорті української соняшникової олії.

"Завдяки координації між урядом та експортерами експорт м'яса птиці вписався в межі, визначені ЄС, - 136,8 тис. тонн. ЄС має 40,6% нашого експорту м'яса птиці на суму $390 млн", - наголосив торгпред України.

Товаром, який "просто ігнорує всі бар'єри й протести", Качка назвав український мед, поставки якого до ЄС 2024 року сягнули 71,18 тис. тонн. У грошовому виразі це принесло українським бджолярам на 22% більше й становило $136 млн.

Заступник міністра повідомив, що подібний тренд спостерігається в металургії. "У грошах ми отримали на 1,9% менше залізної руди - $1,57 млрд, хоча й експортували незначно більше. Скоротився експорт феросплавів на 72%. Водночас експорт прокату збільшився на 45,1% і приніс $690 млн виручки", - констатував він.

Торгпред також додав, що експорт кабельної продукції в ЄС 2024 року перетнув позначку в один мільярд - $1,2 млрд. Водночас 94,5% його експорту йде до ЄС.

Він нагадав про феноменальне зростання експорту готового чоловічого одягу на 646%, з якого 99,5% йде в ЄС, що принесло Україні $98,9 млн. Водночас 86% експорту жіночого готового одягу на суму $61 млн припадають на ЄС.

Україна на $119 млн (+7,7%) скляної тари експортувала до ЄС. Туди йде 89,3% бутлів, пляшок, фляг, глечиків, горщиків і банок за кодом 7010.

"Ці цифри свідчать про те, що наша економіка і промисловість все більше інтегрується з економікою ЄС. І наші виробники мають усе кращі навички зі встановлення зв'язків з ЄС", - наголосив торгпред України.

Він висловив упевненість, що Угода про асоціацію Україна-ЄС є наріжним елементом в українській торговій політиці (навіть більше, ніж СОТ). І треба далі її реалізовувати й розвивати.

Як заявив Качка, пріоритетом країни у 2025 році буде оновлення умов доступу на ринок ЄС у рамках Угоди про асоціацію та використання її правових рамок для повної правової інтеграції до внутрішнього ринку ЄС у частині роумінгу, технічного регулювання (ACAA), платежів (SEPA) та інших заходів Пріоритетного плану дій щодо впровадження ПВЗВТ (поглиблена та всеосяжна зона вільної торгівлі - ІФ-У) з ЄС.

"Усі, хто в ЄС протестує проти агропромислового імпорту з України, мають пам'ятати, що без нашої основи аграрна продукція з ЄС втратить свою конкурентоспроможність", - акцентував він і нагадав, що український ринок є важливим для аграріїв з ЄС (99,2% імпорту сирів до України йде з ЄС, а це $228 млн виручки - здебільшого для польських виробників), так само як для виробників аграрних інпутів (засоби захисту рослин на $440 млн і комплексних добрив на $418 млн).

"Тому нам треба нарешті усвідомити, що ми приносимо одне одному більше зисків і маємо лібералізувати торгівлю повністю, а не грати юридичними шашками в "Чапаєва" й шукати, як би одне одного вщипнути й що обмежити", - резюмував торгпред України.

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

ОСТАННЄ

ЄІБ може вкласти EUR15 млн в Ukraine Phoenix Tech Fund

Підтримка підприємницької ініціативи ветеранів має будуватися на державно-приватному партнерстві – голова НБУ

Загальний обсяг виділеного від ЄБРР фінансування для України сягнув EUR7,6 млрд

ЄБРР виділив "Новій пошті" кредит до EUR50 млн

Проєкт BGV Graphite дає початок визнанню Європою потенціалу України щодо критичної сировини – топменеджер BGV Group на URC-2025

ЄБРР надає VARUS позику в розмірі $25 млн на стале енергоефективне зелене розширення

Україна в рамках Food from Ukraine буде надавати гуманітарну допомогу продуктами харчування

ЄБРР надає понад EUR65 млн кредитів на муніципальні проєкти українських міст

Україні для відновлення та розвитку потрібні безпека, забезпечення гарантій та страхування інвестицій – CCO "Метінвесту" на URC-2025

ЄІБ надасть "Укргідроенерго" EUR120 млн кредиту на модернізацію ГЕС – угода на URS-2025

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новини з усієї України

РЕКЛАМА