БЕБ обмінялося звинуваченнями з групою одеських агротрейдерів
Бюро економічної безпеки (БЕБ) заявило в четвер про викриття на несплату 30 млн грн податків під час перевалки пшениці групи компаній, що спеціалізується на зберіганні та навантаженні сільськогосподарської продукції, яку американські інвестори звинувачують у виведенні коштів.
"Під час досудового розслідування детективи встановили, що посадові особи компаній навмисно занижують базу оподаткування. Зокрема, згідно з податковою звітністю вартість їхніх послуг із перевалки вантажів становить 200-300 грн за тонну, тоді як середня ринкова вартість аналогічних робіт в Україні становить 800 грн", - зазначається в релізі на сайті БЕБ.
За твердженням відомства, різницю між ринковою вартістю послуг і відображеною в податковій звітності компанії перераховували на підконтрольні підприємства-нерезиденти, а надалі необлікований прибуток повертали до країни за допомогою нелегальних пунктів видачі готівки.
Згідно з пресрелізом, під час санкціонованих обшуків на території зернового перевалочного терміналу детективи вилучили первинну фінансово-господарську документацію, що має ознаки підробки, яка стосується походження, перевалки та експорту сільськогосподарської продукції.
Зазначається, що слідчі дії на території логістичного центру, зернового перевалочного терміналу та офісних приміщеннях тривають, а посадові особи та представники згаданих компаній протидіють проведенню обшуків.
"Наразі встановлюється повне коло причетних до протиправної діяльності осіб, серед яких, зокрема, відомий підсанкційний контрабандист", - зазначає також БЕБ без інших деталей.
Сказано також, що ці компанії входять до складу холдингу, який є резидентом ОАЕ і фігурує в низці кримінальних проваджень і судових справ щодо непрозорої діяльності та несплати кредиторської заборгованості американським інвестиційним фондам. БЕБ додало, що досліджується господарська діяльність цього холдингу та компаній, і нагадало, що раніше Високий суд Англії, щоб запобігти можливій розтраті майна іноземних інвесторів, видав наказ про всесвітній арешт активів щодо фактичних власників холдингу. Як стверджують у Бюро, щоб уникнути конфіскації, вони створили ще одну компанію для перереєстрації виробничих потужностей і устаткування зернового терміналу та продовжили протиправну діяльність.
Водночас у четвер представники компаній ТОВ "Пріста Ойл-Україна" і ТОВ "Аттолло Гранум" на пресконференції в агентстві "Інтерфакс-Україна" заявили про тиск з боку співробітників БЕБ на підприємства в Одеському порту. Вони стверджують, що з 19 грудня, детективи Бюро під надуманим приводом несплати податків блокують роботу десятків підприємств.
"Детективи щоранку прибувають на місце проведення обшуку, де зачитують ухвалу про необхідність "відновлення" слідчих дій", а ввечері того самого дня детектив зачитує "зупинку" слідчих дій. Одночасно в ухвалі Київського районного суду Одеси... йдеться про обшук, але немає жодного слова про арешт майна, який фактично відбувається", - констатував адвокат Валерій Сніткін.
За словами директора "Аттолло Гранум" Олександра Павленка, за час блокування роботи, щодобові збитки підприємства становлять понад 750 тис. грн. В обох компаніях зайнято понад 350 осіб.
Представники компаній зазначили, що в приватних розмовах правоохоронці заявляють, що будуть "перебувати на об'єкті" до 15 січня, хоча постанова має термін тільки до 10 січня.
Директори компаній "Пріста Ойл-Україна" та "Аттолло Гранум" повідомили, що надіслали скаргу щодо поточної ситуації до Офісу президента, Офісу генерального прокурора, ДБР України та Ради з підтримки підприємництва України, але жодної реакції досі не отримали.
Як повідомлялося, останні роки триває конфлікт навколо терміналу "Олімпекс Купе Інтернешнл" на території Одеського морського торговельного порту (ОМТП), контроль над яким намагається отримати кредитор - американський хедж-фонд Argentem Creek Partners (ACP). Високий суд Англії 16 січня 2023 року ухвалив рішення про заморожування активів Сергія Грози та Володимира Науменка - власників GNT Group, санкції накладено сумарно на $118 млн. Окрім того, американська компанія з управління активами Innovatus Capital Partners ініціювала кримінальне розслідування проти GNT Group, обвинувачуючи її в розтраті та утилізації заставних активів. Зі свого боку GNT Group спростовує ці звинувачення.
До українських активів GNT Group, крім зернового терміналу, належить також виробнича дільниця "Сухий Порт" - комплекс доопрацювання зернових і олійних культур на проммайданчику "Євротермінал", сполученому з ОМТП естакадою.