Інтерфакс-Україна
14:14 16.01.2025

Брак робітників, безпека та проблеми з електропостачанням стали головними перешкодами для бізнесу у грудні 2024 р. - ІЕД

3 хв читати
Брак робітників, безпека та проблеми з електропостачанням стали головними перешкодами для бізнесу у грудні 2024 р. - ІЕД

Підприємці четвертий місяць поспіль виділяють брак робочої сили як одну з топ-3 проблем для ведення бізнесу, у грудні 2024 року ця перешкода знову очолила рейтинг, свідчать дані щомісячного опитування підприємств Інституту економічних досліджень і політичних консультацій (ІЕД).

"Порівняно із попереднім місяцем відбулись незначні зміни: про те, що небезпечно працювати, говорили 55% у грудні після 54% у листопаді. Тобто показник тримається на рівні багатьох попередніх місяців. З весни минулого року більше половини бізнесу стабільно вказує на цю проблему", - цитує пресслужба старшого наукового співробітника ІЕД Євгена Ангела.

Опція "небезпечно працювати" посіла друге місце серед проблем ведення бізнесу, дадали в ІЕД.

Бізнес-перешкода, яка завершує трійку лідерів, змінилась. Згідно словам Ангела, у грудні на третє місце вийшли перебої з електро-, водо- або теплопостачанням з показником 51%, а зростання цін на сировину, матеріали і товари опустилось на четверту сходинку з показником 42%.

Як повідомили в інституті, у грудні підприємства незначно покращили виробничі показники, а їхні очікування залишилися позитивними та стабільними.

Індекс Відновлення Ділової Активності (ІВДА), як і у листопаді, знаходився на позначці 0,16.

Зазначається, що частка підприємств, які працюють майже на повну потужність, зросла із 40% у листопаді до 42% у грудні, а частка тих, хто працює на 100% потужності, збільшилась - з 10% до 11%.

"Загалом 53% опитаних працюють на повну або майже повну потужність. Для ситуації третього року війни цей показник демонструє сталість і адаптивність бізнесу", – вважає директор ІЕД Оксана Кузяків.

Що стосується агрегованого показника перспектив промисловості (АППП), який враховує виробничі очікування, оцінку запасів готової продукції і портфеля замовлень, то він не суттєво зменшився до 0,07 порівняно із 0,08 в листопаді, але цей негативний тренд є стійким. Він підтверджується зростанням невизначеності бізнесу у тримісячній перспективі, зокрема, серед експортерів у грудні вже 18,9% компаній не змогли оцінити свої короткострокові перспективи після показника в 12,4% у листопаді. В той же час більшість підприємців – 80,9% – не планують скорочення у дворічній перспективі.

Виробництво продемонструвало у грудні незначне покращення: частка підприємців, які наростили обсяги виробництва, збільшилась із 20,9% до 25,2%. Водночас, коли бізнес запитали про перспективи найближчих трьох-чотирьох місяців, то частка тих, хто планує збільшити виробництво, скоротилась із 33,3% до 29,6%.

"Індекс очікуваних змін експорту зріс із 0,27 до 0,33. Це головним чином пояснюється зростанням частки тих, хто планує збільшення експорту, – із 30,6% до 35%, і зменшенням частки тих, хто планує скорочення, – із 9% до 4,9%", – зазначила Кузяків.

Крім того, після великого зростання у вересні-жовтні середній термін нових замовлень в листопаді-грудні скоротився і вже становить 6,2 місяця (показник листопада – 6,7).

Що стосується ринку праці, то 82,8% підприємств не планують змін, разом з тим частка тих, хто хоче наймати працівників, скоротилась - з 14,1% у листопаді до 11,8% у грудні, а також тих, хто планує звільнення - з 6,8% попереднього місяця до 5,4% останнього місяця зими. Раптово збільшилась частка підприємств, які планують відправити працівників у вимушені відпустки – із 4,2% до 10,3%.

Згідно з інформацією ІЕД, гострота кадрової проблеми трохи зменшилась. Про складність пошуку кваліфікованих працівників у грудні заявили 51,6% опитаних після 55,5% у листопаді. Некваліфікований персонал важко знайти для 34,8% бізнесів проти 38,9% попереднього місяця.

За словами Кузяків, це може бути пов’язано із планами підприємств до зростання, бо коли вони не планують збільшення виробництва, додаткова робоча сила не потрібна.

У грудневому опитуванні New Monthly Enterprises Survey (#NRES) від ІЕД взяли участь 470 українських промислових підприємств, розташованих у 21 з 27 регіонів України. Польовий етап проводився з 16 по 31 грудня.

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

ОСТАННЄ

Держслужба зайнятості вперше виплатила ФОПу з інвалідністю компенсацію за облаштування робочого місця

Перехід до проєктного фінансування підвищить безпеку інвесторів в житло - думка

"Укрнафта" тренує власні моделі штучного інтелекту на даних нафтогазовидобутку за 65 років

Китай заборонив місцевим авіакомпаніям прийом поставок літаків Boeing

МЕА під тиском торговельних війн знизило оцінку зростання світового попиту на нафту в 2025 р. на 300 тис. б/д

ЄС опублікує план припинення імпорту російської нафти та газу в травні

ЄБРР надає Райффайзен Банку гарантію розподілу портфельних ризиків для інвестицій EUR100 млн в енергетику

Audi і Porsche відкличуть понад 60 тис. автомобілів

ДТЕК за тиждень повернув енергопостачання для 75,5 тис. абонентів в Донецькій і Дніпропетровській областях

Переговори з Болгарією про закупівлю обладнання для ХАЕС-3,4 все ще тривають через її ініціативу підвищити суму угоди – нардеп

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новини з усієї України

РЕКЛАМА