Інтерфакс-Україна
10:30 28.01.2025

Молдова постачатиме газ у ПМР коштом гранту ЄС до 10 лютого, чекає натомість безоплатну енергію

3 хв читати
Молдова постачатиме газ у ПМР коштом гранту ЄС до 10 лютого, чекає натомість безоплатну енергію

Постачання газу з Молдови до Придністров'я, придбаного коштом гранту ЄС на EUR30 млн, здійснюватимуть із 28 січня до 10 лютого, повідомив прессекретар молдовського уряду Даніель Воде.

"Негайне та екстрене втручання - з 28 січня до 10 лютого. Європейський союз запропонував екстрений грант у розмірі EUR30 млн, щоб дозволити компанії Energocom закуповувати природний газ на вільному ринку. Через АТ "Молдовагаз" на лівий берег Дністра буде доставлено необхідну кількість для запобігання гуманітарній катастрофі в регіоні, а також для виробництва електроенергії для правого берега", - сказав Воде, якого цитує держагентство "Молдпрес".

Він нагадав, що напередодні уряд Молдови вирішив надати Придністров'ю в борг 3 млн куб. м газу для підтримки тиску в газовій системі. "Цей захід забезпечує наступність до 31 січня 2025 року", - зазначив Воде.

"Якщо лівий берег Дністра погодиться на допомогу, ця негайна доставка буде частиною пакету допомоги ЄС; інакше 3 млн кубометрів повинні будуть бути повернуті до 1 березня або будуть оплачені "Тираспольтрансгазом" за ринковою ціною, за якою газ було куплено "Молдовагазом", - пояснив прессекретар.

Він наголосив, що електроенергія, вироблена на МолдДРЕС із газу, закупленого Кишиневом у межах пакета допомоги ЄС, має постачатися на правий берег безоплатно. "Рішення, запропоноване Кишиневом і Брюсселем, приносить пряму користь людям - на правому березі вартість електроенергії буде скоригована за рахунок безоплатних постачань електроенергії з Кучурганської (Молдовської - ІФ-У) електростанції в період з 1 до 10 лютого. На лівому березі у жителів буде тепло і світло з 1 лютого", - сказав Воде.

Водночас він уточнив, що "природний газ, що поставляється в аварійному режимі, не призначений для роботи великих промислових споживачів, таких як ММЗ (Молдовський метзавод - ІФ-У), криптовалюта". Поставлений обсяг буде обмежений споживанням газу та електроенергії для домогосподарств, дитячих садочків, лікарень, шкіл і базових підприємств: пекарень і малого бізнесу.

Коментуючи розвиток подій після 10 лютого, Воде зазначив, що "після цієї дати відповідальність ляже на Тирасполь". "І нам, і їм ясно, що безкоштовного газу більше не існує", - додав він.

Прем'єр-міністр Молдови Дорін Речан у понеділок повідомив, що угорська MOL планує укласти контракт для поставок газу в Придністров'я. "Йдеться про обговорення умов для постачання газу в Придністров'я з боку угорської компанії, через "Молдовагаз", - сказав він.

Євросоюз запропонував Молдові екстрену фінансову допомогу в розмірі EUR30 млн на закупівлю газу для Придністров'я, яке з початку січня не отримує російський газ. Газ, закуплений у межах пакета допомоги, може бути використаний для виробництва електроенергії і тепла для Придністровського регіону та електроенергії для правого берега.

ЄС також підтримав виділення пропускної спроможності за всім маршрутом поставок газу з Болгарії та Румунії до точок входу в молдовську газотранспортну систему.

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

ОСТАННЄ

ПриватБанк надав "Нафтогазу" черговий кредит на 5 млрд грн для імпорту газу

Штрафи за незаконну рубку ялинок перед новорічними святами підвищено втричі – "Ліси України "

Уряд США підтримує план Іраку передати "Західну Курну -2" від ЛУКОЙЛу американському оператору

Кількість платників податків у "Клубі білого бізнесу" зросла на 7% - ДПС

Держбюджет-2026 передбачає 16,1 млрд грн фінансування культурної сфери

IFC вперше має намір інвестувати в капітал українських страхових компаній-голова НБУ

Нардеп Гурін: Підняття зарплат військовим має відбутися за рахунок детінізації зарплат та "агресивних" заходів

Експорт українського пшеничного борошна за 5 міс.-2025/26 МР скоротився на 11%

Кабмін скасував 72-годинну перевірку для бронювання, воно здійснюватиметься швидше – Мінекономіки

Держава в 2026р. спрямує на агрострахування 60 млн грн - Мінекономіки

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новини з усієї України

РЕКЛАМА