Інтерфакс-Україна
15:07 11.02.2025

Рада дозволила придбати обладнання для будівництва ХАЕС-3,4 у Болгарії

3 хв читати
Рада дозволила придбати обладнання для будівництва ХАЕС-3,4 у Болгарії

Верховна Рада України прийняла закон про придбання обладнання, необхідного для будівництва енергоблоків №3 та №4 Хмельницької атомної електричної станції, повідомив народний депутат Ярослав Железняк (фракція "Голос").

Відповідне рішення Рада прийняла на своєму засіданні у вівторок, проголосувавши в цілому за законопроєкт №11392.

Як зазначає Железняк у своєму Телеграм, "за" проголосував 261 депутат, з яких 190 голосів – фракція "Слуга народу". Ще 15 голосів дала "Батьківщина", 16 – "Платформа за життя та мир", 9 – "За майбутнє", 14 – "Довіра", 12 – "Відновлення України", 5 – позафракційні.

Пізніше він уточнив, що "за" проголосувало 269 нардепів. Железняк також акцентував, що це дозвіл тільки на купівлю, а не початок будівництва.

Народний депутат Андрій Жупанин, коментуючи у своєму у Facebook прийняття закону, вказав, що таким чином Україна встигає укласти угоду з Болгарією до закінчення (11 березня – ЕР) дозволу болгарського парламенту на неї.

Він також звернув увагу, що закон погоджує тільки купівлю реакторів, що обмежує вартість проєкту на цей час $600 млн.

"Кабінет міністрів України підготує новий проект закону про добудову ХАЕС, до якого має надати оновлене техніко-економічне обґрунтування та інформацію про джерела фінансування всього проекту", – зазначив Жупанин.

Як повідомлялося, в бліцінтерв’ю агентству "Інтерфакс-Україна" 4 лютого міністр енергетики Герман Галущенко зазначив, що оновлений проєкт закону, який дасть старт добудові двох енергоблоків ХАЕС, зняв всі зауваження і протиріччя, які виникали у депутатів щодо першої редакції. Він вказав, що доля 2 ГВт генерації тепер в руках парламенту.

За його словами, Болгарія навряд чи продовжить Україні дозвіл на купівлю реакторних установок, який спливає 11 березня, якщо закон не буде проголосовано, бо там "сьогодні проросійська історія" в коаліції. Він додав, що останнім часом виникло дуже багато маніпуляцій навколо цього закону.

Раніше міністр зазначав, що Україна вже витратила всередині 90-х на ХАЕС-3,4 приблизно $2,5 млрд. На закупівлю двох корпусів реакторів ВВЕР-100 радянського зразка, які мали бути встановлені на АЕС Белене в Болгарії, потрібно щонайменше EUR600 млн. За словами міністра, ця закупівля буде здійснюватися за кредитні кошти.

Законопроєкт №11392 голови енергокомітету Ради Андрія Геруса спочатку передбачав зміни на ринку е/е, але врешті комітет на терміновому засіданні 14 січня анулював усі правки до нього, подані на друге читанні, як і текст законопроєкту, і подав нові, які стосуються ХАЕС-3,4. Втім, законопроєкт так і не був розглянутий в останній сесійний день січня.

Згідно із затвердженим розпорядженням Кабміну від 26 липня 2018 року №579-р ТЕО будівництва ХАЕС-3,4, його загальна кошторисна вартість у цінах на 5 травня 2017 року, в тому числі будівельні роботи, устаткування, меблі та інвентар, решта витрат, становить 72,34 млрд грн. Крім того, вартість першого завантаження ядерного палива становить 4,47 млрд грн.

Урядовий законопроєкт №11146 від 3 квітня 2024 року про добудову ХАЕС-3, 4 кілька разів знімався з розгляду парламенту через відсутність голосів. Одним із аргументів проти було саме використання обладнання "Росатома" як представника країни-агресора, претензії до його якості та застарілості технології. Без закону здійснювати будівництво таких блоків неможливо.

 

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

ОСТАННЄ

Консорціум державний Ощадбанку та Укрексімбанку набув право власності на ТОК "Гулівер"

Аналітик Concorde Capital оцінює потребу України у зовнішній допомозі в 2025-26рр у $90 млрд щорічно

Щонайменше шість областей України потерпають від посухи

Мережа "Аврора" за I пів.-2025 збільшила виторг на 27,8%

НКЦПФР очікує запуску механізму повернення активів клієнтам "Фрідом Фінанс" за 10 днів

Транш Ukraine Facility уріжуть, бо Київ виконав 13 реформ з 16 - речник ЄК

Вдосконалення НАБУ і САП - не в посиленні політичного контролю, а в підвищенні професійності і прозорості - УКАБ

Асоціація грального бізнесу вітає аудит Рахункової палати й радить більше уваги приділити боротьбі з чорним ринком

Половина суб’єктів грального бізнесу збиткова, виграші у 2024 р. отримали 640 тис. осіб – Рахункова палата

Тарифи на е/е для населення з підвищенням прайс-кепів залишаються незмінними – голова НКРЕКП

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новини з усієї України

РЕКЛАМА