Інтерфакс-Україна
10:25 04.03.2025

Закриття підтримки енергетики України з боку USAID проблема, але вирішувана – екс-член НКРЕКП

3 хв читати
Закриття підтримки енергетики України з боку USAID проблема, але вирішувана – екс-член НКРЕКП

Можливе припинення підтримки відновлення енергетики України з боку Агентства США з міжнародного розвитку USAID є певною проблемою, насамперед для об’єктів критичної інфраструктури, але вона може бути вирішена через пошук альтернативних джерел, вважає екс-член НКРЕКП, експерт з енергетичних питань Ольга Бабій.

"Це буде боляче, але це об’єктивна ситуація. І панікувати та нагнітати її точно не треба. А треба шукати інші джерела придбання енергообладання, в тому числі й викупу того обладнання, яке вже було замовлене у рамках Проєкту енергетичної безпеки USAID. Можливо, через розширення європейського фонду все це інсталювати", – сказала Бабій в коментарі "Енергореформі".

Вона пояснила, що у 2023-2024 роках було профінансовано закупівлю великої кількості обладнання, в тому числі когенераційних установок та газових генераторів для забезпечення стабільного функціонування об’єктів критичної інфраструктури, частина з якого вже дісталася України, а частина ні. Водночас самі майданчики готувалися органами місцевого самоврядування з комунальними та держпідприємствами, і на це були витрачені великі кошти.

"Якщо дійсно буде зрозуміло, що США припиняє постачання обладнання саме для цих об’єктів критичної інфраструктури, то тоді треба зрозуміти, в який спосіб обладнання було замовлене та виготовлялося, чи вони нам передадуть документацію на нього і чи ми зможемо його забрати шляхом фінансування з інших джерел. Тут треба буде адміністративно-організаційний компонент передбачити", – вказала експерт.

За її словами, це обладнання вкрай необхідне, бо "відновлення триває, але безперебійне функціонування критичної інфраструкури важливе, і нам з цим ще доведеться довго працювати".

При цьому вона зазначила, що варто дочекатися офіційної інформації, оскільки досі не зрозуміло, які саме і в яких обсягах програми будуть закриті. Крім того, вона звернула увагу, що не тільки USAID фінансував підтримку енергетики американськими коштами, а були й інші проєкти та фонди. Вона також зазначила, що поки не отримувала інформації від місцевої влади про закриття якогось проєкту.

За словами Бабій, важко сказати, на яку суму відбулося фінансування енергообладнання з боку USAID, бо воно було розпорошене по декільком проєктам, і звітів по технічній допомозі за 2024 рік ще немає. Але вона звернула увагу, що фінансування йшло й на велику генерацію, й на мережі, втім ключова його частина – саме на критичну інфраструктуру для розвитку розподіленої генерації.

Як повідомлялося, NBC News з посиланням на власні джерела в місії USAID в Україні стверджувала, що державний департамент США в кінці лютого припинив ініціативу USAID, яка інвестувала сотні мільйонів доларів, щоб допомогти відновити енергомережу України після російських обстрілів.

Згідно з інформацією на сайті Європейського Енергоспівтовариства в кінці лютого 2025 року, Фонду підтримки енергетики, створений у квітні 2022 року, дозволив профінансувати понад 700 контрактів на постачання енергообладнання обсягом EUR600 млн та підтримку відновлення інфраструктури для понад 56 українських енергетичних компаній у 21 регіоні. Фонд підтримав відновлення 2 ГВт потужностей. Директор Секретаріату Енергоспівтовариства Артур Лорковскі закликав донорів і партнерів продовжувати цю життєво важливу підтримку.

За останніми даними Міністерства енергетики України, наразі анонсовані внески партнерів до Фонду сягають понад EUR1 млрд. Серед донорів Фонду – державний та приватний сектор з понад 30 країн, зокрема країн-членів ЄС, Великої Британії та США, міжнародні та регіональні організації.

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

ОСТАННЄ

ЄІБ може вкласти EUR15 млн в Ukraine Phoenix Tech Fund

Підтримка підприємницької ініціативи ветеранів має будуватися на державно-приватному партнерстві – голова НБУ

Загальний обсяг виділеного від ЄБРР фінансування для України сягнув EUR7,6 млрд

ЄБРР виділив "Новій пошті" кредит до EUR50 млн

Проєкт BGV Graphite дає початок визнанню Європою потенціалу України щодо критичної сировини – топменеджер BGV Group на URC-2025

ЄБРР надає VARUS позику в розмірі $25 млн на стале енергоефективне зелене розширення

Україна в рамках Food from Ukraine буде надавати гуманітарну допомогу продуктами харчування

ЄБРР надає понад EUR65 млн кредитів на муніципальні проєкти українських міст

Україні для відновлення та розвитку потрібні безпека, забезпечення гарантій та страхування інвестицій – CCO "Метінвесту" на URC-2025

ЄБРР надав ПриватБанку та Укргазбанку гарантії для залучення EUR900 млн кредитів

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новини з усієї України

РЕКЛАМА