Інтерфакс-Україна
10:36 04.03.2025

Очікування бізнесу в лютому зросли, але не досягли рівня минулого року – НБУ

3 хв читати
Очікування бізнесу в лютому зросли, але не досягли рівня минулого року – НБУ

Індекс очікувань ділової активності (ІОДА), який розраховується Національним банком України (НБУ) за шкалою від 0 до 100, у лютому 2025 року зріс на 5,9 пункта – до 46,9, але це нижче рівня лютого 2024 року (47,5), повідомляє регулятор на своєму сайті.

"Пожвавлення внутрішнього попиту, нарощення виробництва та збільшення пропозиції товарів сприяли поліпшенню очікувань бізнесу в усіх секторах. Водночас стримуючими факторами залишалися подальші обстріли критичної інфраструктури, збільшення витрат бізнесу на оплату праці, опалення та електроенергію в зимовий період, дефіцит робочої сили та інфляційні процеси", – зазначає НБУ.

Серед позитивних факторів регулятор також назвав стабільний споживчий попит і надходження міжнародної фінансової допомоги.

Згідно із опитуванням, промисловість демонструє найкращі очікування серед усіх галузей: секторальний індекс у лютому зріс на 8,2 пункта – до 50,2 (у лютому 2024 року – 48,3).

"Очікується збільшення обсягу виготовленої продукції, нових замовлень, у тому числі експортних, а також запасів сировини та матеріалів", – коментує регулятор результати опитування.

Оцінки будівельного сектору покращилися, але залишаються нестабільними через сезонність робіт, холодну погоду та дефіцит кадрів. Секторальний індекс у лютому піднявся на 7,5 пункта – до 44,7 (у лютому 2024 року – 43,7).

"Будівельники очікують збільшення обсягів будівництва, нових замовлень, закупівлі сировини та послуг підрядників. Водночас зберігаються негативні оцінки щодо доступності підрядників та вартості їхніх послуг", – зазначає НБУ.

Від вказав, що торгівля демонструє стабільне відновлення, та її показник зріс на 1,6 пункта – до 49,2, але це менше показника лютого-2024 – 50,1 пункта.

"Респонденти підвищили оцінки щодо товарообороту та залишків товарів, а також очікують збільшення закупівлі товарів для продажу. Водночас вони залишаються налаштованими на зниження торговельної маржі", – додає регулятор.

Згідно із опитуванням, підприємства сфери послуг демонструють найобережніші оцінки через дефіцит кадрів та зростання витрат на оплату праці та енергоносії: секторальний індекс зріс на 1,1 пункта – до 42,2 пункта (у лютому 2024 року – 45,3).

"Респонденти менш стримано оцінили обсяг наданих послуг, обсяг нових замовлень та обсяг послуг у процесі виконання. Очікується помірніше здорожчання тарифів на власні послуги", – йдеться у звіті НБУ.

Керівники підприємств сфери послуг стали єдиними, хто посилив негативні очікування щодо зайнятості.

Уточнюється, що щомісячне опитування підприємств проводилося з 4 до 21 лютого цього року. У ньому взяли участь 521 підприємство. Серед опитаних 42,8% - компанії промисловості, 27,4% - сфери послуг, 24,8% - торгівлі, 5,0% - будівництва; 29,% респондентів - великі підприємства, 26,3% - середні, 44,7% - малі.

При цьому 32,8% опитаних підприємств здійснюють експортні та імпортні операції, 9,2% - лише експортні операції, 17,7% - тільки імпортні, 40,3% не здійснюють зовнішніх економічних операцій.

 

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

ОСТАННЄ

Понад 17 тис. сімей придбали житло за програмою "єОселя"

Є певне затягування з призначенням СЕО "Укренерго" через додаткову оцінку кандидатів – глава київського офісу ЕС

Банки Укрсиб та Креді Агріколь проведуть техроботи 24 та 27 травня перед зниженням P2P ліміту до 100 тис. грн

Власник "Парусу" та готелю "Україна" Кріппа може купити Міжнародний виставковий центр

Співвласники Enzym Group та Kormotech, родина Вовк створила Міжнародну наглядову раду для глобальної експансії бізнесу

Експорт українським морським коридором у квітні скоротився на 45%

Україна отримала понад $133 млрд фіндопомоги від партнерів за 3 роки

"Укрнафтобуріння" у 2024р. отримало 1,19 млрд грн чистого прибутку

"Укрнафта" розпочинає геологорозвідку на Олеській ділянці

Фонд ліквідації наслідків збройної агресії отримав 2 млрд грн за рік продажів санкційного майна

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новини з усієї України

РЕКЛАМА