Інтерфакс-Україна
13:26 25.03.2025

Дефіцит природного газу в Україні ніяк не впливає на експорт біометану – енергоексперт

3 хв читати
Дефіцит природного газу в Україні ніяк не впливає на експорт біометану – енергоексперт

Дефіцит природного газу в Україні не має впливу на експорт біометану в Європу, зазначає експерт проєкту Green Deal Ukraїna, старший аналітик компанії Forum Energii (Польща) Мачей Занєвич, який є співавтором дослідження "Потенціал співпраці між Україною та ЄС у сфері біометану" від Green Deal Ukraїna та Українського кліматичного офісу.

"Якби не експорт, біометан ніхто б не виробляв. Таким чином, дефіцит природного газу в Україні ніяк не впливає на експорт біометану. Це може бути так, що Україна є імпортером природного газу, експортуючи при цьому біометан", – сказав Занєвич в інтерв’ю проєкту агентства "Інтерфакс-Україна" з енергетики "Енергореформа".

На його думку, в цьому немає ніякої суперечності, тому що експорт біометану, це, насамперед, swap операція, бухгалтерський запис, а не фізичне постачання, оскільки це більш ефективно економічно.

"Цей біометан, який виробляється в Україні, він буде і спожитий фізично в Україні. В перспективі наступних років це не буде так, що цей біометан фізично поставлятиметься в ЄС. Доданою вартістю буде сертифікат, що це sustainable біометан, а не просто природний газ. І це буде важливо для споживачів, які просто будуть купувати цей біометан",  – зазначив енергоексперт.

Він наголосив, що таким чином виграють обидві сторони: промисловий завод в ЄС зменшує вуглецевий слід свого продукту, а Україна заробляє гроші на експорті.

Занєвич також зазначив, що український ринок природного газу сам по собі не сприяє виробництву біометану для внутрішнього використання.

"Ціна на природний газ в Україні субсидована й низька і ніякого ЕТS (European Union Emission Trading System – система торгівлі викидами вуглецю, спрямована на зниження викидів парникових газів – ЕР) немає. Всі біометанові проєкти в Україні орієнтовані на експорт. І тут важливо зрозуміти: якби не було експорту в ЄС, біометан взагалі не вироблявся б в Україні", – пояснив експерт.

Як повідомлялося, у цьому ж інтерв’ю Занєвчи зазначив, що у 2030 році українські виробники біометану можуть експортувати в ЄС до 1 млрд куб м біометану.

Першу партію українського біометану у 67 тис. куб. м 7 лютого 2025 року експортував енергохолдинг Vitagro, чий завод потужністю 3 млн куб. м біометану на рік працює у Хмельницькій області. Експорт здійснювався до Німеччини.

Біометановий завод МХП "Оріль-Лідер" (Дніпропетровська обл.) 11 лютого експортував 27,4 тис. куб. м біометану, ставши другою українською компанією, яка здійснила такий експорт. МХП експортувала біометан газопроводами через українсько-польський кордон до Німеччини. Його покупцем виступила компанія Vitol. Потужність "Оріль-Лідер" становить 11 млн куб. м на рік.

Агрохолдинг "Галс Агро" побудував у Чернігівській області біометановий завод потужністю 3 млн куб. м. Підприємство вже підключено до мережі і готується до експорту.

Наприкінці лютого президент ПрАТ "МХП Еко Енерджи" Олександр Домбровський в коментарі "Енергореформі" зазначив, що компанія поки не робила й не може анонсувати наступні транзакції, оскільки має переконатися в достатності ресурсу для власних потреб в умовах атак РФ на енергоінфраструктуру, а також проаналізувати вплив на розвиток "зелених" технологій зміни влади у США.

 

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

ОСТАННЄ

ЄІБ може вкласти EUR15 млн в Ukraine Phoenix Tech Fund

Підтримка підприємницької ініціативи ветеранів має будуватися на державно-приватному партнерстві – голова НБУ

Загальний обсяг виділеного від ЄБРР фінансування для України сягнув EUR7,6 млрд

ЄБРР виділив "Новій пошті" кредит до EUR50 млн

Проєкт BGV Graphite дає початок визнанню Європою потенціалу України щодо критичної сировини – топменеджер BGV Group на URC-2025

ЄБРР надає VARUS позику в розмірі $25 млн на стале енергоефективне зелене розширення

Україна в рамках Food from Ukraine буде надавати гуманітарну допомогу продуктами харчування

ЄБРР надає понад EUR65 млн кредитів на муніципальні проєкти українських міст

Україні для відновлення та розвитку потрібні безпека, забезпечення гарантій та страхування інвестицій – CCO "Метінвесту" на URC-2025

ЄІБ надасть "Укргідроенерго" EUR120 млн кредиту на модернізацію ГЕС – угода на URS-2025

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новини з усієї України

РЕКЛАМА