Інтерфакс-Україна
10:26 17.04.2025

Банки розділилися в оцінках ймовірності підвищення НБУ ставки в четвер

3 хв читати
Банки розділилися в оцінках ймовірності підвищення НБУ ставки в четвер

Національний банк України (НБУ), з огляду на прискорення інфляції до 14,6%, може підвищити облікову ставку до 16-16,5% річних на майбутньому засіданні у четвер, вважають двоє з чотирьох опитаних агентством "Інтерфакс-Україна" банкірів, тоді як двоє їх колег очікують збереження ставки на рівні 15,5% річних.

"За нашими оцінками, Національний банк України не зможе зайняти вичікувальну позицію і не реагувати на наближення показника інфляції до 15%, зокрема, з огляду на досить тривалу паузу до наступного засідання Комітету з монетарної політики, що має відбутися аж через півтора місяця – на початку червня", – сказав директор департаменту стратегії та корпоративного управління Кредобанку Роман Лепак.

Він вважає, що правління НБУ ухвалить рішення про підвищення облікової ставки принаймі на 0,5 в.п. – до рівня 16%.

На його думку, НБУ змушений враховувати зовнішні ризики, що можуть впливати на інфляційну динаміку, адже від часу попереднього рішення щодо облікової ставки ці ризики не зменшилися, а навпаки — зросли.

"Йдеться і про невизначеність щодо термінів і умов припинення активних бойових дій, і про розбалансування світових ринків внаслідок торговельними обмежень з боку США та заходів у відповідь з боку інших країн, насамперед, Китаю", – зауважив Лепак.

Директор департаменту роздрібного бізнесу Глобус Банку Дмитро Замотаєв також очікує на підвищення ставки в діапазоні 0,5-1 відсоткового пункту (в.п.) – тобто до 16-16,5% річних.

"Відповідні синхронні зміни стануться за ставками інших монетарних інструментів. Так ставка за тримісячними депозитними сертифікатами, на основі якої формується дохідність гривневих депозитів для фізосіб, може сягнути 19,5-20%", - вважає експерт.

На його думку, рішення НБУ щодо зміни монетарної політики є цілком очікуваним на тлі зростаючого інфляційного тиску. Якщо підвищення ставок за депозитними сертифікатами стимулює заощадження, то розвиток кредитування в умовах "дорогих грошей" залишається викликом, водночас нова ставка навряд чи вплине на програми "єОселя" чи "5-7-9", – додав Замотаєв.

В той же час начальниця управління управлінського обліку та бізнес-аналізу ОТП Банку Інна Провотар вважає, що в нинішніх умовах логічним для Нацбанку виглядає рішення взяти паузу, щоб оцінити ефективність уже вжитих заходів та уникнути надмірного тиску на економічну активність

"Попри зростання інфляції, цього разу я не очікую зміни облікової ставки з боку НБУ. Регулятор уже тричі посилював монетарну політику за останні місяці, однак інфляційна динаміка поки не демонструє помітної чутливості до цих кроків", - зазначила вона.

"НБУ, на нашу думку, залишить облікову ставку незмінною на рівні в 15,5%, що відповідатиме базовій траєкторії ставки згідно січневого квартального прогнозу", – згоден із колегою головний експерт з макроекономічного аналізу Райффайзен Банку Сергій Колодій.

Банкір наголошує, що інфляція у березні перевищила прогноз НБУ лише на 0,3 в.п., що є слабким аргументом для підвищення ставки. Водночас спостерігається неочікуване незначне зниження реального ВВП на 0,1% р/р у IV кварталі та стримані оцінки уряду щодо зростання у січні-лютому.

"В актуальних умовах, коли інфляція, за великим рахунком, відповідає прогнозній траєкторії, а економіка сигналізує про зниження темпів зростання, залишити облікову ставку без змін, як і прогнозувалося за базовою траєкторією, виглядає як раціональне рішення", - наголосив Колодій.

Як повідомлялося, на засіданні 6 березня Нацбанк підвищив облікову ставку на 1 в.п. – до 15,5%. Це рішення підтримали семеро з 11 членів комітету монетарної політики (КМП), тоді як четверо були за збільшення її на 0,5 в.п.

Це підвищення облікової ставки стало вже третім з середини грудня 2024 року. До цього Нацбанк утримував її півроку на рівні 13%, до якого вона була знижена з 25% з липня 2023 року в 7 етапів.

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

ОСТАННЄ

ЄІБ може вкласти EUR15 млн в Ukraine Phoenix Tech Fund

Підтримка підприємницької ініціативи ветеранів має будуватися на державно-приватному партнерстві – голова НБУ

Загальний обсяг виділеного від ЄБРР фінансування для України сягнув EUR7,6 млрд

ЄБРР виділив "Новій пошті" кредит до EUR50 млн

Проєкт BGV Graphite дає початок визнанню Європою потенціалу України щодо критичної сировини – топменеджер BGV Group на URC-2025

ЄБРР надає VARUS позику в розмірі $25 млн на стале енергоефективне зелене розширення

Україна в рамках Food from Ukraine буде надавати гуманітарну допомогу продуктами харчування

ЄБРР надає понад EUR65 млн кредитів на муніципальні проєкти українських міст

Україні для відновлення та розвитку потрібні безпека, забезпечення гарантій та страхування інвестицій – CCO "Метінвесту" на URC-2025

ЄІБ надасть "Укргідроенерго" EUR120 млн кредиту на модернізацію ГЕС – угода на URS-2025

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новини з усієї України

РЕКЛАМА