Інтерфакс-Україна
07:17 18.04.2025

Потрібно швидко прийняти закон про компенсацію різниці в тарифах для отримання "Нафтогазом" коштів на закупівлю ресурсу – Герус

3 хв читати
Потрібно швидко прийняти закон про компенсацію різниці в тарифах для отримання "Нафтогазом" коштів на закупівлю ресурсу – Герус

Комітет Верховної Ради України з питань енергетики та ЖКП буде ініціювати швидке прийняття закону про компенсацію різниці в тарифах, аби НАК "Нафтогаз України" отримав додаткові кошти з бюджету для закупівлі газу, повідомив голова цього комітету Андрій Герус.

"Ми будемо знову ініціювати закон про компенсацію різниці в тарифах. Будемо говорити з Мінфіном, сподіваюся, вийдемо на якесь компромісне рішення для того, щоб все-таки це покращило і фінансовий стан, і ліквідність "Нафтогазу". Це, відповідно, дозволить виділити йому додаткові ресурси на закупівлю газу", – сказав Герус під час дискусії в ZOOM "Чи вистачить газу Україні: де взяти кошти на новий опалювальний сезон?", передає кореспондент інтернет-порталу "Енергореформа".

Він підкреслив, що на перший план у підготовці до майбутньої зими "виходить вже не стільки електроенергетика, як газовий сектор".

"Держава, державний бюджет, мабуть, має теж взяти в цьому участь. Раз держава сказала, що тарифи не змінюються (з 2022 року діє мораторій на підвищення тарифів на газ і тепло – ЕР), це її відповідальність, значить, вона має компенсувати цю різницю в тарифах, яка виникла", – висловив переконання Герус.

У якості порівняння він звернув увагу, що раніше з держбюджету виділялися кошти на будівництво укриттів, тому що це було важливо.

"Якщо ситуація серйозна й складна, потрібно на неї реагувати", – сказав голова енергокомітету.

Зі свого боку директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко, який модерував дискусію, зазначив, що, за його даними, зараз "Нафтогаз" має в розпорядженні залучених коштів у сумі $400-450 млн, а йому для імпорту на початок ОЗП 4,5 млрд куб. м газу потрібно від $2 до 2,5 млрд.

За його словами, взаєморозрахунки у рамках компенсації різниці в тарифах додадуть йому до $1,5 млрд власних коштів.

"Це може звільнити "Нафтогаз" від наявних боргів настільки, щоб він мав змогу залучити ще $1,2 млрд додатково. Не грантових, а кредитних", – пояснив Харченко.

Як повідомлялося, на цій же дискусії радниця прем’єр-міністра України з енергетики, заступниця голови наглядової ради (НР) НАК "Нафтогаз України" Наталія Бойко заявила, що Україна веде переговори з низкою країн, зокрема Норвегією та Канадою, про залучення грантового газу.

"Ведуться достатньо високого рівня перемовини із залученням керівництва держави для можливості грантового залучення газового ресурсу, який ми візьмемо на деякий час, закачаємо в якості буфера, а потім залежно від типів перемовин, його можна повернути, продати або частками викуповувати", – сказала вона.

Наприкінці березня 2025 року член правління і комерційний директор групи "Нафтогаз" Дмитро Абрамович зазначив, що до початку наступного опалювального сезону до 1 листопада цього року Україні потрібно імпортувати 4,5-4,6 млрд куб. м природного газу.

Коментуючи під час профільної дискусії в Energy Club 1 квітня ці заяви топ-менеджера "Нафтогазу", керівник департаменту з ринкової та трейдингової аналітики Д.Трейдінг Кирило Бражко вказав, що у поточних фьючерсах імпорт таких обсягів коштуватиме $2,8 млрд.

У березні 20205 року ЄБРР затвердив позику для "Нафтогазу" на закупівлю природного газу на два наступні опалювальні сезони на суму до EUR270 млн, додатково через ЄБРР буде направлено ще приблизно EUR140 млн від Уряду Норвегії.

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новини з усієї України

РЕКЛАМА