Інтерфакс-Україна
11:13 26.04.2025

Країни G7 та ЄС вже надали Україні $13,6 млрд, забезпечених замороженими активами РФ – Мінфін

4 хв читати
Країни G7 та ЄС вже надали Україні $13,6 млрд, забезпечених замороженими активами РФ – Мінфін

Міністр фінансів України Сергій Марченко під час візиту на Весняні збори МВФ і Світового банку у Вашингтон обговорив реалізацію механізму Extraordinary Revenue Acceleration (ERA) від країн G7 фінансування України за рахунок заморожених російських активів загальним обсягом $50 млрд, за яким на сьогодні до державного бюджету вже надійшло $13,6 млрд.

"Це історичне рішення, що відновлює справедливість, дозволяючи фінансувати українські потреби за рахунок активів агресора. Завдяки механізму ERA ми маємо передбачуваність у фінансуванні ключових бюджетних видатків 2025 року… Частина цих коштів, отриманих від Великої Британії та ЄС, може також бути спрямована на військові потреби", — цитують слова Марченко Мінфін в пресрелізі.

Зазначається, що зокрема, відбулися двосторонні перемовини з міністром фінансів США Скоттом Бессентом, Канади – Франсуа-Філіпом Шампанєм, Японії – Кацунобу Като, Німеччини – Йорґом Кукісом, Франції – Еріком Ломбаром і канцлеркою казначейства Великої Британії Рейчел Рівз.

Міністр окремо подякував Канаді, яка головує у G7 у 2025 році, за активну підтримку українського питання на міжнародному порядку денному та можливість 23 квітня виступити із промовою на зустрічі фінансового блоку G7.

Згідно з релізом, під час зустрічей Марченко повідомив, що за перший квартал 2025 року внутрішні доходи держбюджету перевищили плановий показник і зросли на $1 млрд у порівнянні з аналогічним періодом 2024 року.

"Попит на ОВДП зберігається, що свідчить про зростання довіри з боку громадян і бізнесу. Обсяг зовнішнього фінансування з початку року вже досяг $16,8 млрд, що дозволяє підтримувати ліквідність бюджету та стабільність фінансової системи", — підкреслив міністр.

Водночас він наголосив, що загальний обсяг необхідної міжнародної фінансової підтримки у 2025 році становить $39,3 млрд. Україна вже отримала запевнення партнерів щодо відповідної допомоги.

Марченко також нагадав, що у 2025 році на сектор безпеки й оборони передбачено понад $49 млрд, що становить 26,3% ВВП.

Під час зустрічей також обговорювалися можливості повної конфіскації заморожених російських активів для фінансування відновлення України, йдеться в релізі.

Партнери G7 відзначили зусилля українського Уряду з адаптації фінансової системи до умов війни та запевнили у продовженні всебічної підтримки, вказав Мінфін.

Як повідомлялося, в рамках Весняних зборів МВФ і СБ 25 квітня був також проведений 7 Круглий стіл міністерського рівні на підтримку України, в якому, за словами посла України в США Оксани Маркарової, взяли участь прем’єр України, очільники МВФ, СБ, МІГА, IFC, EBRD, EIB та міністри фінансів G7.

"І за 3 роки проведення цього круглого столу кількість учасників фінансової коаліції захисників демократії зростає попри всі труднощі. Міністр фінансів США Скотт Бессент виступив з сильною і однозначною промовою на підтримку України, що дуже важливо і для інших колег, і для програми МВФ", – підкреслила Маркарова.

Згідно із опублікованим у п’ятницю Інфляційним звітом НБУ, центробанк очікує зростання зовнішньої міжнародної фінансової допомоги Україні у 2025 році до $55,1 млрд з $41,9 млрд у 2024 році та $42,9 млрд у 2023 році, після чого вона зменшиться до $17,3 млрд у 2026 році та $15 млрд у 2027 році.

Оновлена за результатами сьомого перегляду програма розширеного фінансування EFF з МВФ передбачає, що Україна розділить на три частини зовнішнє фінансування від країн G7 за механізмом ERA, яке виділяється за рахунок заморожених російських активів, у тому числі планується створення фінансового буферу у розмірі $10,1 млрд на випадок негативного сценарію.

В програму наразі закладається отримання за механізмом ERA $44,1 млрд у період до першого кварталу 2027 року (включно, це останній квартал дії програми EFF) за загального оголошеного його обсягу $50 млрд. З цієї суми минулого року було отримано $1 млрд, цього року буде отримано $39,4 млрд, наступного – $2,4 млрд і 2027 – $1,3 млрд.

У базовому сценарії передбачається, що з отриманих цього року коштів $8,4 млрд розглядатиметься як авансове фінансування дефіциту бюджету наступних років: $8,1 млрд буде використано у 2026 році та ще $0,3 млрд у першому кварталі 2027 році.

Щодо фінансового буферу на випадок негативного сценарію, то на його формування буде спрямовано $9,1 млрд з надходжень від ERA цього року та $1 млрд – від надходжень наступного року.

Оновлена програма передбачає, що за базового сценарію, за якого війна завершиться наприкінці цього року, зовнішнє фінансування для покриття дефіциту необхідно цього року у розмірі $39,8 млрд, наступного – $20 млрд, у першому кварталі 2027 року – $3,1 млрд.

За негативного сценарію, у якому війна триватиме до середини 2026 року, а шоки очікуються вже у другому кварталі поточного, зовнішнє фінансування для покриття дефіциту необхідно цього року у розмірі $48,8 млрд, наступного – $21 млрд, у першому кварталі 2027 року – $7,1 млрд.

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

ОСТАННЄ

Нацбанк покращив оцінку дефіциту електроенергії на 2025–2027 рр.

Світовий банк надасть Україні грант $70 млн на зміцнення енергосистеми

АРМА передає "Вінницяпобутхім" до ФДМУ для подальшої реалізації

Гороховський та Рогальський переоформили контроль над monobank через кіпрську Crestline Limited

ЄБРР підтвердив надання "Нафтогазу" EUR270 млн кредиту від нього та EUR139 млн гранту від Норвегії на закупівлю газу

Процес перемовин України із зовнішніми комерційними кредиторами заслуговує на довіру – МВФ

Україна з початку квітня 2025р. експортувала 1,9 млн тонн зерна - Мінагрополітики

НБУ прогнозує зростання імпорту газу 2025р до $2,9 млрд через атаки РФ

Галущенко та єврокомісар з енергобезпеки Йоргенсен обговорили потреби українського енергосектору у взаємодії з ЄС

Прямий вплив нових тарифів США на українську економіку буде незначним – НБУ

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новини з усієї України

РЕКЛАМА