Інтерфакс-Україна
09:47 08.05.2025

Собівартість будівництва зросла вдвічі з початку війни - DIM

3 хв читати
Собівартість будівництва зросла вдвічі з початку війни - DIM

З початку повномасштабного вторгнення собівартість будівництва житла в Україні зросла на 90-115% в залежності від класу житла, тренд продовжується, повідомив директор з будівництва групи компаній DIM Володимир Жигман агентству "Інтерфакс-Україна".

Так, від початку року собівартість в сегменті "комфорт+" зросла на 17%, до $850-1000/кв. м. Причинами такого суттєвого зростання є не лише подорожчання будматеріалів, але й системний дефіцит кадрів й криза постачання ключових позицій.

"Сьогодні на будівництві працює лише 40–50% працівників від довоєнного рівня. Хтось виїхав, хтось у ЗСУ. Бракує кваліфікованих зварювальників, кранівників, висотників, операторів спецтехніки, навіть звичайних різноробів уже не вистачає", — пояснив Жигман.

За його словами, щоб подолати дефіцит робочої сили, компанії підвищують зарплати, залучають підрядників з інших регіонів, а в окремих випадках й з-за кордону.

Щодо будматеріалів, то орієнтовне середнє зростання цін на них від початку повномасштабної війни (лютий-2022) до травня 2025 року становить від 40% до 60%. Наприклад, бетон подорожчав фактично наполовину через підвищення вартості палива, логістичні труднощі та зниження виробничих потужностей на 30–40% від довоєнного рівня. Вартість гіпсокартону збільшилась на  35–45%, на що вплинули подорожчання сировини, зокрема гіпсу, та зростання енергетичних витрат.

Приблизно в цьому ж діапазоні спостерігається і зростання вартості штукатурки на 30–40%. Це зумовлено підвищенням цін на цемент і наповнювачі, а також збільшенням витрат на енергоносії. Плитка теж підскочила у ціні на 50–60%, здебільшого через імпортозалежність, здорожчання логістики та енергетичних ресурсів. При цьому, за аналітикою  DIM, частка імпортних будматеріалів у середньостатистичному проєкті збільшилася фактично вдвічі: з 12–14% у 2021 році до 23% у 2023-му і майже досягла 25% у 2024-му.

"Більшість ліфтів на ринку — імпортні, системи вентиляції та електрообладнання теж. Додайте до цього логістику, валютний курс і ризики — маємо відповіді на питання висхідної динаміки", — зазначив Жигман.

У 2024–2025 роках девелопери дедалі більше покладаються на оптимізацію технічних рішень, розумне проєктування та прозору комунікацію з покупцем. У галузі, де собівартість уже впритул наближається до ринкової ціни, це стає питанням не лише прибутковості, а й виживання, пояснив експерт.

"Зростання собівартості стало новою нормою. Питання вже не в тому, чи буде дорожче, а в тому, як залишатись конкурентними, не втрачаючи якість і темп", - прокоментував молодший партнер групи компаній DIM Арсеній Насіковський, чиї слова наведено в повідомленні.

За його словами, у 2025 році і надалі ключовими конкурентними перевагами для девелоперів стануть гнучкість у проєктуванні, прогнозування логістичних ризиків і системна робота з підрядниками. "Ринок входить у фазу, де виграють не найбільші, а найефективніші", - вважає Насіковський.

Портфель девелоперської компанії DIM складається з нерухомості в Києві та області загальною площею понад 900 тис кв. м. В експлуатацію введено 3670 квартир, збудовано понад 356 тис кв. м житлових та комерційних площ. На стадії будівництва перебувають 6 проєктів загальною площею понад 346 тис. кв. м.

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

ОСТАННЄ

Експортний потенціал галузі ветпрепаратів - понад $1,5 млрд на рік – міністр агрополітики

Оман відкрив свій ринок для української продукції птахівництва

Фінкомітет Ради пропонує розширити програму "5-7-9%", зокрема для кредитування ОПК

Дешева російська сировина підриває зелений перехід металургії в ЄС і потрібна заборона імпорту ЗРС та напівфабрикатів –"Метінвест"

Гетманецев пропонує виключити представників ОГП, НАБУ, БЕБ та інших служб з переліку тих, хто може претендувати на пільгову іпотеку

Фінкомітет Ради закликає збільшити фінансування "єОселі" за рахунок Нацкешбеку та інших неефективних програм

Зерно становить третину контейнерних перевезень залізницею –дослідження

Українці задонатили на "банки" monobank 100 млрд грн з початку повномасштабної війни - Гороховський

"Нафтогаз" повідомляє про виграш арбітражу в "Газпрому" на $1,37 млрд у Швейцарії

Глава Міненерго розраховує на перезавантаження "Укренерго" після призначення Зайченка керівником

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новини з усієї України

РЕКЛАМА