Інтерфакс-Україна
12:52 27.05.2025

НКРЕКП спростила транспортування газу до України через Трансбалканський коридор

3 хв читати
НКРЕКП спростила транспортування газу до України через Трансбалканський коридор

Національна комісія, що здійснює держрегулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), ухвалила рішення про погодження надання ТОВ "Оператор ГТС України" спільного продукту послуг транспортування разом з операторами газотранспортних систем Республіки Болгарія (Bulgartransgaz), Грецької Республіки (DESFA SA), Республіки Молдова (VestMoldTransgaz SRL) та Румунії (Transgaz SA).

Відповідна постанова "Про особливості здійснення розподілу потужності у точках міждержавного з’єднання з Республікою Молдова та Румунією для послуг транспортування, які надаються спільно з операторами Трансбалканського газотранспортного коридору" прийнята на засіданні регулятора у вівторок.

НКРЕКП пояснила, що це рішення передбачає проведення єдиного аукціону для розподілу потужностей на всіх точках Трансбалканського коридору за маршрутом транспортування природного газу з Греції до України – орієнтовно, 3 млн куб. на добу.

Як зазначили у Комісії, такий крок сприятиме підвищенню привабливості українського ринку природного газу, а також розширенню можливостей диверсифікації джерел постачання.

"Це, своєю чергою, зміцнить енергетичну безпеку регіону в умовах збройної агресії з боку російської федерації", – наголосив енергорегулятор.

Своєю чергою про важливість значення Трансбалканського маршруту у контексті розширення альтернативних маршрутів постачання газу заявив також міністр енергетики Герман Галущенко.

"Газотранспортна система України, як і наші підземні газові сховища, що є складовою цього маршруту, відіграватимуть важливу роль у посиленні енергетичної безпеки всього регіону. Тож ми сподіваємось на позитивні рішення усіх країн-учасниць щодо використання Трансбалканського маршруту для наших спільних стратегічних цілей", - зазначив він.

Як пояснили у Міненерго, Трансбалканський маршрут має значний потенціал для задоволення нагальних потреб України та забезпечує доступ до джерел LNG. Водночас маршрут проходить через п’ять країн і пряме застосування регульованих тарифів робить його комерційно невигідним, порівнюючи з альтернативами.

"З огляду на ситуацію, оператори ГТС пропрацювали оптимізоване рішення, яке дозволить, зокрема, використати і так незадіяні потужності Трансбалканського трубопроводу для імпорту газу в Україну за конкурентним тарифом, що особливо актуально протягом підготовки до наступного опалювального сезону", - доповнили у міністерстві.

Як повідомлялося з посиланням на ексміністерку енергетики Ольгу Буславець, імпорт газу в Україну по Трансбалканському коридору, окрім поточного імпорту газу з Угорщини, Польщі та Словаччини, може розпочатися вже найближчим часом.

Раніше ОГТСУ повідомив, що товариство з метою запобігання можливим ціновим шокам на окремих ізольованих ринках, запропонувало доступ європейським операторам до значних підземних газових сховищ (ПСГ) України, а також працює над з’єднанням центрально-європейського і південно-європейського ринків. Зокрема, як зазначив начальник управління роботи із замовниками послуг ОГТСУ Андрій Прокоф’єв, згідно з планом Єврокомісії, з 2027 року російський газ більше не буде частиною газового балансу ЄС, тому газова інфраструктура України може і має згладити можливі шоки для найбільш вразливих ринків.

За його словами, Україна знаходиться на перетині маршрутів між півднем і північчю й готова надавати свою інфраструктуру для сезонного зберігання та транспортування газу. В умовах вказаних факторів ОГТСУ працює над тим, щоб у майбутньому використовувались всі маршрути і газ міг надходити з усіх джерел.

Прокоф’єв також нагадав про гнучкість української ГТС, яка завдяки великій потужності точок виходу на кордоні з ЄС може оперативно забезпечити транспортування значних обсягів газу зі сховищ. Він пояснив, що така гнучкість особливо актуальна у контексті, коли європейські ринки переорієнтовуються на LNG-поставки як на основне джерело ресурсу.

 

 

 

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

ОСТАННЄ

ЄІБ може вкласти EUR15 млн в Ukraine Phoenix Tech Fund

Підтримка підприємницької ініціативи ветеранів має будуватися на державно-приватному партнерстві – голова НБУ

Загальний обсяг виділеного від ЄБРР фінансування для України сягнув EUR7,6 млрд

ЄБРР виділив "Новій пошті" кредит до EUR50 млн

Проєкт BGV Graphite дає початок визнанню Європою потенціалу України щодо критичної сировини – топменеджер BGV Group на URC-2025

ЄБРР надає VARUS позику в розмірі $25 млн на стале енергоефективне зелене розширення

Україна в рамках Food from Ukraine буде надавати гуманітарну допомогу продуктами харчування

ЄБРР надає понад EUR65 млн кредитів на муніципальні проєкти українських міст

Україні для відновлення та розвитку потрібні безпека, забезпечення гарантій та страхування інвестицій – CCO "Метінвесту" на URC-2025

ЄІБ надасть "Укргідроенерго" EUR120 млн кредиту на модернізацію ГЕС – угода на URS-2025

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новини з усієї України

РЕКЛАМА