Інтерфакс-Україна
10:28 06.06.2025

Валютна лібералізація НБУ відповідатиме принципу "нові гроші – нові умови", обсяг старих зобов’язань завеликий

3 хв читати
Валютна лібералізація НБУ відповідатиме принципу "нові гроші – нові умови", обсяг старих зобов’язань завеликий

Національний банк України (НБУ) під час війни проводить валютну лібералізацію за принципом "нові гроші – нові умови", зняти всі введені на початку війни обмеження неможливо через занадто великий потенційний обсяг попиту на валюту, повідомили керівники регулятора на брифінгу 5 червня.

"Вже два роки, як діє правило, яке Національний банк реалізував ще в липні 2023 року, суть якого зводиться до того, що нові гроші, які інвестуються в Україну, – нові умови, і ці нові умови не передбачають жодних обмежень", – заявив голова НБУ Андрій Пишний.

На фонді інформаційної хвилі, яку підняли коментарі представників деяких великих компаній, він порадив їм заглибитися в регуляції, які НБУ ухвалює щодо валютної лібералізації.

"Нові гроші – нові умови. І це означає, що якщо відбуваються нові запозичення, то на ці нові запозичення ті обмеження, які були введені внаслідок повномасштабного вторгнення в лютому 2022 року, не розповсюджуються", - ще раз підкреслив Пишний.

Заступник голови НБУ Юрій Гелетій нагадав, що в травні торік регулятор дозволив обслуговувати нові кредити за умови, що термін погашення основної суми більше року, а ставка обслуговування не перевищує 12%, щоб не було схем завищення відсотків і виведення валюти.

Окрім того, великому бізнесу торік було надано можливість обслуговувати єврооблігації: сплачувати купони, зокрема й ретрокупони за рахунок власної валюти, а також обслуговувати планові відсотки і прострочені відсотки в ліміті EUR1 млн в місяць.

"Нам треба шукати і знаходити правильний баланс - що, на нашу думку, ми робимо доволі якісно - між задоволенням інтересів бізнесу, нарощенням бізнес-активності і збереженням наших резервів в умовах невизначеності. Ми не можемо дозволити споживати резерви в умовах війни", – підкреслив Гелетій.

За його словами, якщо припустити, що в один момент НБУ дозволив би обслуговувати зовнішню заборгованість – платити за тілом і відсотками, навантаження склало би $14 млрд по тілу і $7 млрд по відсотках.

"Бізнес просить: дозвольте платити за митними деклараціями Експозиція – $3,5 млрд. Дивіденди, я думаю, що по цьому каналу витік був би порядку $10 млрд, якби ми дозволили 2022, 2023, 2024 рік без обмежень. Тобто ми повинні шукати відповідні баланси. Ми їх знаходимо", – зазначив заступник голови НБУ.

Він закликав великий бізнес, який має структури за кордоном і інвестує в бізнес за кордоном, залучати капітал до України, мати можливість в межах інвестиційного ліміту закривати заборгованість, платити за свої представництва, розраховуватися за старі митні декларації.

"Тобто є маневр. Але мені здається, що бізнес, по-перше, повинен більш якісно опрацювати наші лібералізаційні заходи, звертатись до нас за роз'ясненнями, щоб зрозуміти, можливо, деталі останніх рішень. І це ми зробимо ще додатково", – сказав Гелетій.

Він додав, що нещодавно Нацбанк прийняв ще один стимулюючий пакет: розширив можливість фінансувати закордонні представництва, дозволив бізнесу купувати валюту і переводити за кордон для судових процесів, що дасть змогу більш якісно просуватися по реструктуризації.

ОСТАННЄ

Укладання угод на імпорт газу кінцевим споживачам неминуче активізується через його дефіцит – комерційний директор "Д.ТРЕЙДІНГ"

Малювати сценарії апокаліпсису для енергосистеми на літо безвідповідально – комерційний директор Д.ТРЕЙДІНГ

"Д.ТРЕЙДІНГ" у своєму портфелі має 600 МВт розподіленої генерації – комерційний директор

Видобуток критичних матеріалів, нафти, газу та інфраструктура визначені пріоритетними напрямками для Американсько-українського інвестфонду

DIM вікрив продажі в комплексі The One

Бюджетна декларація допускає зростання мінімальної зарплати до 10 тис. грн в 2028р.

Бюджетна декларація на 2026-2028рр передбачає за базовим сценарієм поступове скорочення видатків держбюджету на безпеку і оборону

Наступний перегляд програми з МВФ за пропозицією України відбудеться у грудні-2025 замість серпня-вересня

ДПС за 6міс.-2025 перевиконала план надходжень до держбюджету на 10,4% - в.о. голови Карнаух

Угода щодо лібералізації торгівлі - це новий етап у контексті процесу вступу України в ЄС - Єврокомісія

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новини з усієї України

РЕКЛАМА