Інтерфакс-Україна
17:58 07.07.2025

Перехід на чотириденний робочий тиждень в Україні поки не розглядається — Держслужба зайнятості

2 хв читати

В умовах воєнного стану запровадження чотириденного робочого тижня в Україні не є реалістичним сценарієм, заявляють у Державній службі зайнятості.

"Говорити про перехід України на чотириденний робочий тиждень під час війни було б дивно. Українці або у війську, або для війська. Ринок праці також перейшов на військові рейки", - йдеться у повідомленні пресслужби в понеділок.

За таких умов, зазначається у повідомленні, святкові дні під вважаються звичайними робочими, без подвоєної оплати чи компенсації додатковим відпочинком. А залучати до роботи у вихідні під час війни можливо без згоди профспілки. При цьому максимальний тижневий обсяг робочих годин — до 60-ти замість звичайних 40-ка годин.

Разом з тим Держслужба зайнятості наголошує, що у мирні часи розмова про перехід на чотириденний робочий тиждень можлива. Станом на сьогодні Ісландія, Німеччина, Бельгія, Велика Британія, Іспанія, Франція, Литва, Японія та Об’єднані Арабські Емірати впроваджують у своїх країнах модель скороченого робочого тижня в окремих галузях економіки.

В Україні чотириденний робочий тиждень законодавчо не передбачений. Згідно з Кодексом законів про працю, стандартною вважається тривалість робочого часу у 40 годин на тиждень, однак допускається встановлення неповного робочого часу за згодою сторін, а також для певних категорій населення. До того ж в умовах воєнного стану на окремих об’єктах критичної інфраструктури тривалість робочого тижня збільшена до 60 годин.

"Наразі в країні відсутні законодавчі ініціативи стосовно скорочення тривалості робочого тижня, проте наявні у Служби вакансії від роботодавців диференціюються за режимом робочого часу. Є робочі місця, які пропонують 5-денний робочий тиждень, неповний чи ненормований робочий час, підсумований облік робочого часу, роботу змінами, з поділом робочого дня на частини та у нічний час", – пояснює заступниця начальника управління по роботі з роботодавцями Державної служби зайнятості Євгенія Підлісна.

За даними єдиної інформаційно-аналітичної системи (ЄІАС), наразі наявні 876 вакансій з неповним робочим часом — серед них вакансії лікарів, вчителів, соціальних працівників, листонош та інших. Оплата коливається від мінімальної до 60 тис. грн.

Пілотний проєкт з чотириденного робочого тижня у 2019 році в Україні вже тестувала ІТ-компанія Brighta. Попри покращення самопочуття працівників, згодом компанія зіткнулася зі зниженням продуктивності в окремих напрямах.

Міжнародний досвід свідчить, що чотириденний графік найефективніше працює в ІТ-секторі, аналітичних та креативних сферах, тоді як у виробництві, аграрному секторі, сфері послуг та за погодинної оплати праці він менш придатний. В Україні така модель наразі можлива лише у форматі індивідуальних домовленостей між працівником і роботодавцем.

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

ОСТАННЄ

ЄІБ може вкласти EUR15 млн в Ukraine Phoenix Tech Fund

Підтримка підприємницької ініціативи ветеранів має будуватися на державно-приватному партнерстві – голова НБУ

Загальний обсяг виділеного від ЄБРР фінансування для України сягнув EUR7,6 млрд

ЄБРР виділив "Новій пошті" кредит до EUR50 млн

Проєкт BGV Graphite дає початок визнанню Європою потенціалу України щодо критичної сировини – топменеджер BGV Group на URC-2025

ЄБРР надає VARUS позику в розмірі $25 млн на стале енергоефективне зелене розширення

Україна в рамках Food from Ukraine буде надавати гуманітарну допомогу продуктами харчування

ЄБРР надає понад EUR65 млн кредитів на муніципальні проєкти українських міст

Україні для відновлення та розвитку потрібні безпека, забезпечення гарантій та страхування інвестицій – CCO "Метінвесту" на URC-2025

ЄІБ надасть "Укргідроенерго" EUR120 млн кредиту на модернізацію ГЕС – угода на URS-2025

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новини з усієї України

РЕКЛАМА