Інтерфакс-Україна
12:19 15.08.2025

Україна 1-15 серпня 10 разів лідирувала за ціною е/е на спотовому ринку в Європі

3 хв читати
Україна 1-15 серпня 10 разів лідирувала за ціною е/е на спотовому ринку в Європі

Україна у період з 1 по 15 серпня 10 разів (2-4, 6, 8-11 і 13-14 серпня) посідала перше місце за середньодобовим показником індексу ціни BASE на ринку електричної енергії "на добу наперед" (РДН), якщо порівняти з 26 країнами Європи.

Як свідчать дані ENTSOE, за вказаним показником п'ять разів також за останні 15 днів лідирувала Італія (1, 5, 7, 12 і 15 серпня).

Станом на 14 серпня, зокрема, найвищий у Європі ціновий індекс е/е базового навантаження BASE на РДН України становив 6 230,43 грн/МВт*год. Найнижчий було зафіксовано у Норвегії – 1 707,29 грн/МВт*год.

Натомість станом на 15 серпня найвищий у Європі ціновий індекс BASE, зафіксований в Італії, склав 5 390,87 грн/МВт*год, а найнижчий, у Фінляндії, – 115,66 грн/МВт*год.

Як вважає ексміністерка енергетики Ольга Буславець, ключовими причинами зростання ціни виробленої в Україні кіловат-години з початку року до найвищих у Європі значень є монопольне становище на ринку НАЕК "Енергоатом", який виробляє більше половини е/е в Україні, а також її обмежений імпорт.

Своєю чергою, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) з 31 липня 2025 року підвищила в 1,6 рази граничні ціни (price caps) на спотовому ринку е/е у період з 17:00 до 23:00 з метою забезпечення імпортного паритету для створення умов залучення максимального обсягу комерційного імпорту е/е в Україну.

Зокрема, price caps з 17:00 до 23:00 на РДН та внутрішньодобовому ринку (ВДР) встановлено на рівні 15 000 грн/МВт*год замість 9 000 грн/МВт*год, на балансуючому ринку – 16 000 грн/МВт*год замість 10 000 грн/МВт*год.

За повідомленнями ЗМІ з посиланням на голову Антимонопольного комітету України Павла Кириленко, АМКУ розпочав масштабне дослідження цін на ринку електроенергії, які склались протягом травня – середини червня 2025 року.

За даними ENTSOE, Україна у липні 2025 року п'ять разів (18, 27-30 липня) посідала перше місце за середньодобовим показником індексу ціни BASE на РДН, якщо порівняти з 26 країнами Європи. Натомість у червні лідирувала за вказаним показником шість разів (1, 7, 8, 10, 28 і 29 червня), у травні – 11 разів (1-8, 11, 17 і 25 травня), у квітні – п'ять (16, 17, 27, 28 і 29 квітня).

Як повідомлялося, ціновий індекс е/е базового навантаження BASE на ринку РДН України у липні 2025 року становив 5 184,24 грн/МВт*год, збільшившись порівняно з червнем на 11,1% і продовживши динаміку цінового зростання третій місяць поспіль.

Україна за підсумками 2024 року за середнім показником індексу BASE на РДН, що становив 4 522,87 грн/МВт*год у розрахунку за єдиним центральноєвропейським часом (СЄТ), посіла третє місце серед 27 європейських країн.

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

ОСТАННЄ

Європейська Рада і Європарламент узгодили план припинення імпорту російського газу

ЄБРР надав Креді Агріколь банку гарантію для кредитування бізнесу на EUR150 млн

Швеція виділяє новий пакет цивільної допомоги Україні на суму EUR100 млн

ЄБРР надасть "Укргідроенерго" EUR75млн та розраховує на доповнення його інвестгрантами на EUR20 млн

Торговельні площі першого та мінус першого поверхів ТОК "Gulliver" відкриють з 12 грудня 2025 року

Врожай картоплі в сезоні-2025 в Україні на 50% вище за торішній – Інститут картоплярства

Мін’юст спростовує інформацію щодо "нових правил" купівлі нерухомості з 1 січня 2026 року

Клієнти банків отримали змогу в режимі 24/7 відстежувати проходження своїх платежів – НБУ

Бізнес у листопаді погіршив оцінки ділової активності нижче нейтрального рівня – НБУ

Підвищення "Укрзалізницею" тарифів на вантажоперевезення критично вплине на агроекспорт - ВАР

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новини з усієї України

РЕКЛАМА