11:24 15.05.2018

Дослідження виявило порушення щонайменше в 97,6% випадків надання споживчих кредитів в Україні

3 хв читати
Дослідження виявило порушення щонайменше в 97,6% випадків надання споживчих кредитів в Україні

 Українські банки і небанківські установи регулярно порушують норми закону "Про споживче кредитування", який набув чинності 10 червня 2017 року, і споживачі фінансових послуг залишаються незахищеними в отриманні кредитів. Такі результати другої хвилі дослідження практики роботи на ринку споживчого кредитування, проведеного під керівництвом проекту USAID "Трансформація фінансового сектора".

"У 97,6% випадків під час первинної консультації "таємним покупцям" не надавалася повна письмова інформація про кредит, як того вимагає законодавство", - наголошується, зокрема, в поширеному у вівторок релізі за підсумками дослідження.

Згідно з ним, найчастіше була відсутня інформація про реальну річну процентну ставку та орієнтовну загальну вартість кредиту.

Автори дослідження вказують, що фінансові установи продовжують практику стягування високих комісій за надання та обслуговування кредитів. Це призводить до того, що реальні річні процентні ставки банків за кредитами на суму від 4000 до 6000 грн на термін від 6 до 12 місяців коливаються від 32% до 200%, а у фінансових компаній вони сягають 1600%.

Крім того, понад 10% всіх рекламних матеріалів порушують заборону реклами нульових ставок, пропонуючи нібито безвідсоткові кредити. У більшості рекламних матеріалів не вказуються процентні ставки, щоб на таку рекламу не поширювалася вимога закону вказувати реальну вартість кредиту.

"У всіх випадках надання кредиту з обов'язковим страхуванням позичальникові не дали можливість вибрати страхову компанію, і в половині паспортів таких споживчих кредитів було зазначено, що страхування не є обов'язковим", - йдеться також у результатах дослідження.

Його автори додають, що в деяких аспектах кредитні договори були приведені у відповідність до законодавства, особливо за вказівкою реальної процентної ставки, але все ще дуже поширені незаконні умови в договорах, особливо надання кредитору права вимагати дострокового повернення кредиту, якщо позичальник не погоджується зі зміною розміру платежів за кредитом. Згідно з релізом, останнє порушення зафіксоване в половині випадків.

"Важливою причиною існування недобросовісних практик є відсутність у регуляторів фінансового ринку достатніх повноважень з правозастосування (особливо права накладати штрафи за порушення прав споживачів)", - наводиться в документі коментар заступника керівника проекту USAID "Трансформація фінансового сектора" Юлії Вітки.

Як підкреслила заступник глави Національного банку України Катерина Рожкова, "здорове" споживче кредитування передбачає відсутність "перекосів" – в бік захисту прав позичальників або кредиторів. Вона нагадала, що парламентарі зупинилися "на півдорозі": ухвалили один закон, але законопроект №2456-д щодо вдосконалення захисту прав споживачів фінансових послуг, який був з ним у пакеті, все ще очікує розгляду в сесійній залі.

"Тому вже майже рік у нас немає повноважень, щоб контролювати виконання вимог закону "Про споживче кредитування" і застосовувати необхідні заходи в разі їх порушення", - констатувала К.Рожкова. За її словами, Нацбанк використовує в своїй роботі дані, отримані від "таємних покупців" під час дослідження.

Директор Офісу економічного зростання USAID Фархад Гаус зазначив, що одним з найважливіших завдань проекту "Трансформація фінансового сектора" є відновлення довіри до цього сектору. "Це великий виклик: в останнє десятиліття Україна пройшла дві серйозні фінансові кризи, і багато українців втратили заощадження в результаті численних банківських банкрутств в останні три роки. USAID вважає важливим налагодити конструктивний діалог з фінансовою спільнотою і працювати разом для сприяння сталому економічному зростанню", - підсумував Ф.Гаус.

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

РЕКЛАМА

ОСТАННЄ

Майже три чверті роботодавців відчувають дефіцит кадрів і мають намір підвищити зарплату у 2024 р. - опитування ЄБА

Заступниця голови ОП Мудра: Конфісковані активи РФ необхідно спрямувати на відновлення і захист енергетики

Порт "Чорноморськ" відновив відвантаження агропродукції на експорт

"Київтеплоенерго" у 2024 р. планує замінити 55 км аварійних теплових мереж - заступник голови КМДА

НБУ анонсував низку кроків валютної лібералізації найближчими тижнями

У призначенні пенсії українцям, які працювали за кордоном, зараховуватимуть отриманий там страховий стаж - Мінсоцполітики

НБУ поліпшив прогноз інфляції на 2024 р. з 8,6% до 8,2% і несуттєво погіршив його на 2025 р.

НБУ знизив облікову ставку трохи більше за очікування - до 13,5% і її оцінку на кінець року - до 13%

EVA відкрила в першому кварталі 16 нових магазинів

"Миколаївобленерго" у 2024 р. має намір оновити парк пошкодженої з початку війни автотехніки

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новости со всей Украины

РЕКЛАМА