18:35 07.11.2018

НБУ оприлюднив для громадського обговорення порядок регулювання в рамках вільного руху капіталу

4 хв читати

Національний банк України (НБУ) оприлюднив для громадського обговорення проект валютного регулювання, що діятиме після повного переходу країни до вільного проведення валютних операцій, закладеного в законі "Про валюти та валютні операції".

Текст проектів постанов №1 "Про структуру валютного ринку і правила торгівлі іноземною валютою та банківськими металами", №2 "Про порядок розрахунків операцій з купівлі та переказу іноземної валюти на території України та за кордон" та №3 "Про транскордонне переміщення готівкової національної та іноземної валюти, банківських металів, а також цінних паперів у документарній формі банками, юридичними і фізичними особами" представлено на веб-сайті Нацбанку.

За даними НБУ, ці документи містять такі новації:

- дерегуляція інвестицій за кордон: протягом перехідного періоду бізнес і населення зможуть здійснювати інвестиції за кордон у рамках електронного ліміту, який не вимагатиме отримання жодних дозвільних документів, а в подальшому - взагалі без обмежень;

- спрощення населенню проведення транскордонних операцій з валютою: замість валютного контролю при здійсненні платежів за кордон діятиме постфактум нагляд за валютними операціями. При цьому операції на суму до 150 тис. грн не потребуватимуть документарного супроводу, а нагляд за здійсненням операцій понад цю суму буде спрощено. Крім того, фізичним особам буде підвищено ліміт переказів за кордон без відкриття рахунку та документів - до визначеної Держфінмоніторингом суми (зараз 150 тис. грн) з 15 тис. грн, а для операцій з використанням платіжних карток цей ліміт взагалі буде скасовано. Стосовно поштових відправлень фізосіб замість чинного ліміту в EUR300 почнуть діяти загальні правила переміщення валюти через митний кордон, які зараз лімітовані сумою EUR10 тис;

- розширення переліку валютних операцій, доступних клієнтам банків: буде дозволено розраховуватися за валютні ОВДП не лише у гривні, але й у валюті, а також проводити операції валютного свопу. Важливо, щоб іншою стороною є ​банк. Крім того, клієнти банків зможуть конвертувати готівкову валюту через термінали та інші програмно-технічні засоби банків.

- спрощення процедури купівлі валюти на міжбанківському ринку для клієнтів банків: операції на суми до 150 тис. грн не вимагатимуть від юридичних осіб документарних підтверджень, які вони мають надавати зараз. У перспективі такий підхід буде поширено на всі операції клієнтів банків з купівлі валюти на міжбанківському ринку.

- розширення можливостей для проведення операцій з банківськими металами: компанії відповідної спеціалізації зможуть купувати банківські метали без обмежень, а також отримають право ввезення-вивезення металів за кордон (зараз таке право мають лише банки).

У свою чергу фізособи зможуть проводити операції з банківськими металами в межах ліміту Держфінмоніторингу на операції з іноземною валютою (зараз - у межах 150 тис. грн), але в подальшому обмеження будуть повністю скасовані і для них.

Як зазначає НБУ, ці документи, після ухвалення, частково запрацюють з 7 лютого 2019 року, а за встановлення сприятливих макроекономічних умов - на повну силу і діятимуть постійно.

До цього часу валютне регулювання буде частково здійснюватися в рамках тимчасових постанов: №5 - "Перелік введених заходів захисту і порядок їх застосування (антикризова постанова, має тимчасовий характер)", №6 - "Інші інструменти стабілізації грошово-кредитного ринку (резервування за валютними операціями), а також сповіщувальна система збору інформації про валютні операції" та №7 - "Порядок дотримання граничних термінів розрахунків, встановлених НБУ".

Крім того, тимчасові акти вводитимуть для захисту економіки і фінансової системи від кризових явищ у випадках, коли макрофінансова ситуація відповідатиме критеріям, за яких мають бути задіяні заходи захисту відповідно до постанови №4 "Загальний перелік заходів захисту для можливого застосування Нацбанком, критерії і порядок їх введення, умови їх продовження і дострокового припинення".

Водночас, щойно макрофінансову стабільність буде відновлено, тимчасові акти припинятимуть дію, а валютне регулювання продовжить здійснюватися відповідно до постійних актів.

Коментарі та зауваження до проектів документів №1, №2 та №3 НБУ приймає до 20 листопада 2018 року включно.

Проекти тимчасових постанов - №5, №6 та №7 - центробанк наразі допрацьовує і планує оприлюднити для громадського обговорення протягом місяця.

Як повідомлялося, Верховна Рада 21 червня 2018 прийняла в другому читанні і в цілому закон "Про валюти і валютні операції".

Президент Петро Порошенко підписав документ 4 липня.

Закон надасть можливість прискорити валютну лібералізацію і передбачає концептуально новий підхід до системи валютного регулювання і нагляду - "дозволено все, що прямо не заборонено". Він покликаний стати єдиним законодавчим актом, що визначає порядок організації валютного регулювання та здійснення валютного нагляду в країні.

На сьогодні основним нормативно-правовим актом, що регулює валютний ринок, є декрет Кабміну "Про систему валютного регулювання і валютного контролю" від 1993 року.

РЕКЛАМА
Загрузка...
РЕКЛАМА

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

Глава НБУ заявляє про наявність підстав послабити монетарну політику

Україна завершила 2018 рік із найвищим за 7 років зростанням ВВП і найнижчою за 5 років інфляцією - глава НБУ

НБУ вважає "спліт" ключовою метою 2019 року

Основним викликом для економіки України в 2019 р. є подвійні вибори - експрес-опитування НБУ

НБУ може знизити норму обов'язкового продажу валюти до 30% або повністю її скасувати

Загальні втрати експорту товарів від заборони на ввезення до РФ будуть незначними - НБУ

НБУ затвердив нову систему валютного регулювання та оприлюднив дорожню карту валютної лібералізації

НБУ оштрафував Сбербанк на 94,7млн грн за ризикову діяльність у фінмоніторингу

Уряд України зустрів 2019 рік із залишками 9,9 млрд грн і 47 млрд грн у валюті

Банки з російським капіталом не становлять ризиків для банківської системи України - Рожкова

ОСТАННЄ

Авіакомпанія Ernest Airlines у березні відкриває регулярні авіарейси з Харкова до Риму та Мілана

Тристоронні переговори щодо газу відбудуться за участю Мароша Шефчовича

Ощадбанк планує до середини дня в суботу відновити роботу веб-сайту

Мінінфраструктури розглядає передання в концесію Центрального залізничного вокзалу Києва

"Укрзалізниця" суттєво підвищила ціни на постільну білизну та напої у поїздах

Київський залізничний вокзал і прилеглу площу упорядкують до травня - Кличко

До Транс'європейської транспортної мережі TEN-T включено 39 українських інфраструктурних проектів

"Запорожьеоблэнерго" заявило об угрозе срыва энергоснабжения области из-за долгов ЗТМК

Westinghouse надасть Україні свою технологію виробництва ядерного палива для будівництва заводу - Насалик

Коболєв: Рівень моєї зарплати відповідає чинній постанові Кабміну

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новости со всей Украины

РЕКЛАМА