Інтерфакс-Україна
13:20 06.12.2018

"Нафтогаз" зобов'язався до кінця січня-2019 спільно з МГУ розробити систему контрактів анбандлінгу

3 хв читати
"Нафтогаз" зобов'язався до кінця січня-2019 спільно з МГУ розробити систему контрактів анбандлінгу

Міжнародні партнери та представники "Нафтогазу України", "Укртрансгазу" і "Магістральних газопроводів України" (МГУ) 29 листопада в Брюсселі погодили спільний план дій наступних кроків анбандлінгу (виділення з "Нафтогазу" діяльності з транспортування газу), зазначається в заяві Єврокомісії за підсумками зустрічі віце-президента ЄК Мароша Шефчовича з главою МЗС України Павлом Клімкіним 5 грудня.

"На основі узгодженого плану дій "Нафтогаз" зобов'язався розробити до кінця січня 2019 року в співпраці з МГУ необхідну систему контрактів (contractual framework) для створення сертифікованого оператора газотранспортної системи (TSO) відповідно до законодавства України і Третього енергетичного пакета", - наголошується в заяві.

Згідно з ним, ця правова база має бути затверджена у перші місяці 2019 року, що потребуватиме активної участі Кабінету Міністрів для забезпечення повного анбандлінгу до 1 січня 2020 року.

Єврокомісія нагадує, що скликала таку зустріч високого рівня після жовтневого спільного листа ЄК, Держдепартаменту США, Секретаріату Енергетичного співтовариства, Світового банку та ЄБРР, в якому наголошувалося на актуальність анбандлінгу.

Згідно із заявою, М.Шефчович привітав рішучу прихильність П.Клімкіна процесу анбандлінгу, оскільки незалежне і надійне TSO є наріжним каменем майбутнього прозорого і ефективного газового ринку в Україні і кращою гарантією для гравців ринку брати участь у стійкому транзиті газу після 2019 року. Віце-президент високо оцінив результати зустрічі 29 листопада в Брюсселі із досягнення рішучого прогресу в процесі анбадлінгу найближчими місяцями.

"Сподіваюся, що ця спільна мета і домовленість між українською стороною і ключовими стейкхолдерами - поворотний момент. Це надає нової динаміки процесу і надасть можливість забезпечити плавну підготовку до створення нового TSO в Україні до січня 2020 року", - наголосив М.Шефчович.

У зв'язку з цим він оцінив конструктивну співпрацю "Нафтогазу", що необхідна для своєчасного та ефективного виконання плану дій із анбадлінгу.

Віце-президент також наголосив на готовності ЄК сприяти цьому процесу в найближчі тижні і протягом усього 2019 року, оскільки він також є ключовим елементом тристоронніх газових переговорів із РФ.

"Їхній успішний результат, а саме довгостроковий транзит газу територією України до ЄС надійним і комерційно життєздатним способом, має першорядне значення для енергетичної безпеки ЄС", - заявив М.Шефчович.

Як повідомлялося, представники уряду України і керівництво "Нафтогазу" мали різні погляди на процес анбандлінгу, що затягувало його практичну реалізацію. Глава правління НАК Андрій Коболєв заявляв, що розроблений компанією план анбандлінгу допоможе завершити процес до 1 січня 2020 року, і наполягав на якнайшвидшому залученні міжнародного партнера до управління ГТС.

Водночас перед зустріччю високого рівня в Брюсселі директор секретаріату Енергетичного співтовариства (ЕС) Януш Копач (Janez Kopač) розкритикував позицію "Нафтогазу" в цьому процесі. За його словами, затягування анбандлінгу з боку "Нафтогазу" ставить під загрозу укладення нового довгострокового контракту на транзит російського газу териорією України, і ситуація має бти вирішена максимально швидко.

Я.Копач закликав до невідкладних дій, щоб переконати співрозмовників у Брюсселі, Вашингтоні, Стокгольмі у перевагах української ГТС порівняно з "Північним потоком-2" і відсутності в України подвійних стандартів до норм 3-го енергопакета.

На думку директора секретаріату, таким головним сигналом повинен має бути реальний анбандлінг, що надав би дозвіл сертифікувати нового оператора ГТС до кінця 2019 року, оскільки запропоновані "Нафтогазом" плани з цього питання застаріли.

Я.Копач заявив, що ЕС спільно зі Світовим Банком, МВФ і Єврокомісією наполягають на підписанні договору про передання акцій між "Нафтогазом" і "Магістральними газопроводами України". За його думкою, це необхідно зробити в першому кварталі 2019 року і супроводити його відповідним рішенням Кабінету Міністрів, щоб він вступив у силу з 1 січня 2020 роки без жодних додаткових умов.

Директор секретаріату ЕС вважає, що часу на роботу на високому рівні над новою "дорожньою картою" немає, і "Нафтогаз" у стані спільно з консультантами підготувати проект такого договору. Він додав, що ЕС готовий підключити свої ресурси, якщо термін підготовки перевищить два тижні, щоб встигнути скласти проект до Різдва, а потім одразу розпочати розробку проекту нормативного акта уряду і вирішення всіх необхідних питань для сертифікації.

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

ОСТАННЄ

Ексголова "Нафтогазу" попереджає про можливе подорожчання газу після ударів Ізраїлю по газовій інфраструктурі Ірану

Монопольне становище "Енергоатому" та обмежений імпорт сприяють найвищій ціні української е/е в Європі – ексміністерка енергетики

Зростання цін на нафту сповільнилося до вечора, Brent торгується біля $74 за барель

На зовнішні ринки в червні поставлено 1,2 млн тонн зерна - Мінагрополітики

До кінця липня напрям “Ремонт і виробництво” УЗ виготовить третину річного плану рейкової накладки

Ощадбанк з початку 2025р. надав великому бізнесу енергокредитів на EUR87 млн

Курс євро до гривні сягнув історичного максимуму – 48,08 грн/1EUR

"Харківводоканал" заборгував "Харківобленерго" приблизно 2 млрд грн за розподіл е/е

Шикеринець, Немчинов, Саловський та Пушкар очолили рейтинг кандидатів на посаду члена НКРЕКП

"Ліси України" вперше закуплять партію харвесторів для формування лісу

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новини з усієї України

РЕКЛАМА