"Нафтогаз" пропонує "Газпрому" контракт на "своп" газу замість транзиту як запасний варіант
НАК "Нафтогаз України" в разі проблем з анбандлінгом і/або небажанням "Газпрому" (РФ) брати на себе ризики, пов'язані з українським регулятором і оператором газотранспортної системи, запропонує російській компанії запасний варіант - "своп" газу, заявив виконавчий директор НАК Юрій Вітренко.
"Газпром" передаватиме нам певний обсяг газу (певну енергетичну цінність газу) на кордоні Україна - РФ, а ми передаватимемо такий самий обсяг (енергетичну цінність) на кордоні Україна - ЄС", - написав він на своїй сторінці у Facebook у вівторок.
За словами Вітренка, передання газу підтверджуватиметься суміжними операторами (Словаччини, Угорщини, Польщі, Румунії).
"Такі контракти на "своп" газу є досить звичними для європейського ринку (можливо, і для "Газпрому"). Тобто такий контракт може бути укладений за європейськими правилами, просто вони різні для контрактів на "своп" газу й на послуги з транспортуванні газу", - наголосив він.
Виконавчий директор НАК також зазначив, що контракт на "своп" слід укласти як і у випадку з чинною угодою на транзит, згідно зі шведським правом, а маржу (плату за транзит) заздалегідь узгодити між сторонами. У свою чергу "Нафтогаз" самостійно укладе контракт на транспортування з відокремленим оператором ГТС України.
"Хоча ця плата за транзит буде оформлена як маржа, а не як тариф на транспортування, заради справедливості й об'єктивності її розміру ми розрахуємо її в повній відповідності до європейського тарифного кодексу, узгодимо з представниками ЄС і представимо для переговорів із "Газпромом", - пояснив він.
У частині термінів і обсягів транзиту Вітренко пропонує узгодити запропоновані Європейською Комісією умови - 10 років і щонайменше 60 млрд куб. м за рік.
"Нас влаштовує пропозиція ЄС: забезпечити технічну можливість (потужності) для надходження газу з РФ в Україну обсягом щонайменше 90 млрд куб. м за рік. Тобто, буде 30 млрд куб. м для додаткових обсягів транзиту, доступних і для газпромівського газу, і для газу інших компаній. Такий договір є досить простим, він не є предметом регулювання з української сторони, ніхто нікому не повинен платити гроші за потужності тощо, тому "Газпром" не має обґрунтованих підстав відмовлятися від його підписання", - резюмував Вітренко.
Раніше у вівторок начальник юридичного департаменту "Газпрому" Сергій Коваль заявив, що російська компанія не бачить сьогодні можливості укласти транзитний контракт із "Нафтогазом" після 2019 року на європейських умовах через неготовність української сторони.