Інтерфакс-Україна
19:56 21.08.2019

Герус прогнозує зниження цін на е/е для непобутових споживачів на 10-11%

3 хв читати
Герус прогнозує зниження цін на е/е для непобутових споживачів на 10-11%

Внесені Кабінетом Міністрів України зміни до положення про покладення спеціальних обов'язків (ПСО) дадуть змогу знизити ціни на електроенергію для непобутових споживачів на 10-11% з вересня-жовтня, прогнозує представник президента в уряді Андрій Герус.

"Відбудеться зниження тарифів для всіх непобутових споживачів на 21 коп./кВт-год., це зниження тарифу на 10-11%. Непобутові споживачі - це школи, дитячі садки, лікарні, військові частини, водоканали, кафе, перукарні, малі, середні та великі заводи. Для всіх на 21 коп. Загалом таке рішення повертає в економіку близько 18 млрд грн на рік", - написав він на своїй сторінці у Facebook.

Він нагадав, що вироблений механізм передбачає збільшення частки продажу виробленої ПрАТ "Укргідроенерго" електроенергії ДП "Гарантований покупець" ("ГарПо") з 20% до 35%. Частка продажу виробленої НАЕК "Енергоатом" е/е за ПСО залишилася незмінною - 90%. Водночас змінилася структура цього обсягу. Збережено зобов'язання продажу 75% "ГарПо", але ще 15% атомної енергії на покриття технологічних витрат у мережах переведено з НЕК "Укренерго" й обленерго на те саме "ГарПо".

Такі зміни дадуть змогу регулятору в особі НКРЕКП утричі знизити тариф на передання "Укренерго" (з нинішніх 31,2 коп. до 11 коп./кВт-год.), що і зумовить зниження цін для непобутових споживачів.

За оцінкою Геруса, покладені на "ГарПо" зобов'язання з викупу виробленої за "зеленим" тарифом електроенергії також буде виконано, оскільки затверджені зміни передбачають наявність достатніх коштів для таких виплат.

Ухвалені рішення зумовлять відкликання судових позовів щодо тарифів "Укренерго", а також дадуть змогу уникнути ризику подання позовів щодо невиконання законодавства про гарантовані виплати "зеленим".

"Триває робота, щоб відповідні рішення набули чинності вже з 1 вересня. Це, можливо, не ідеальне рішення, але фактично єдине, яке могло бути ухвалене й ефективне реалізоване в короткі терміни. Отже, ми отримуємо трохи часу, щоб розробити й упровадити ефективніші механізми, які можуть почати працювати наприкінці цього року", - зазначив Герус.

Він нагадав, що спецобов’язки покладено тільки на держкомпанії, запропонувавши регулятору підключити до них і приватні компанії, які, на його думку, також мають брати участь у вирішенні проблем нового ринку.

Як повідомлялося, 1 липня на виконання ухваленого у квітні 2017 року закону "Про ринок електроенергії" в Україні запущено новий оптовий ринок е/е, що передбачає перехід від роботи за моделлю єдиного покупця до конкурентного механізму, що передбачає двосторонні договори (ДД) між виробниками і великими споживачами, постачальниками, балансувальний ринок (де розраховуватимуть різницю між прогнозним і фактичним обсягом споживання та його вартість), ринок "на добу наперед" (РДН) і внутрішньодобовий ринок (ВДР, на ньому закуповують е/е на найближчі години), ринок допоміжних послуг.

У результаті запуску вартість енергоресурсу для непобутових споживачів зросла на 10-25% залежно від класу напруги. Найгостріше на зміни ціни відреагувала низка промислових підприємств (переважно феросплавники), в собівартості продукції яких витрати на електроенергію становлять значну частку. Через суди вони домоглися призупинення нового тарифу "Укренерго" на передання е/е, який в умовах нового ринку збільшився вшестеро.

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

ОСТАННЄ

"ArcelorMittal Кривий Ріг" висловив різкий протест штучному збільшенню тарифів "Укрзалізницею"

Золото вперше перевищило $3300 на тлі глобальної невизначеності

"Нафтогаз" у березні-2025 збільшив сплату податків до бюджету на 41%

Держслужба зайнятості вперше виплатила ФОПу з інвалідністю компенсацію за облаштування робочого місця

Перехід до проєктного фінансування підвищить безпеку інвесторів в житло - думка

"Укрнафта" тренує власні моделі штучного інтелекту на даних нафтогазовидобутку за 65 років

Китай заборонив місцевим авіакомпаніям прийом поставок літаків Boeing

МЕА під тиском торговельних війн знизило оцінку зростання світового попиту на нафту в 2025 р. на 300 тис. б/д

ЄС опублікує план припинення імпорту російської нафти та газу в травні

ЄБРР надає Райффайзен Банку гарантію розподілу портфельних ризиків для інвестицій EUR100 млн в енергетику

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новини з усієї України

РЕКЛАМА