Інтерфакс-Україна
18:03 11.09.2019

Кабмін може затвердити модель анбандлінгу "Нафтогазу" до тристоронніх переговорів

2 хв читати
Кабмін може затвердити модель анбандлінгу "Нафтогазу" до тристоронніх переговорів

Кабінет Міністрів України може затвердити модель відокремлення газотранспортної системи (ГТС) від НАК "Нафтогаз України" до наступних тристоронніх переговорів у форматі Україна-ЄС-РФ, запланованих на 19 вересня, повідомив міністр енергетики та захисту навколишнього середовища Олексій Оржель.

"Ми досягли непоганої швидкості в цьому процесі. Ми намагаємося знайти правильне рішення і навіть раніше, ніж відбудуться тристоронні переговори 19 вересня. Я переконаний, що ми незабаром будемо готові представити загальну картину анбандлінгу. Є навіть амбіція щодо того, щоб на наступному засіданні Кабміну було ухвалено рішення про анбандлінг", - сказав він під час прес-конференції Naftogaz-Gazprom: Energy Security, Gas Transit and European Integration у Києві у вівторок.

За словами міністра, за модель відокремлення ГТС прийнято Ownership unbundling. Водночас він уточнив інших деталей очікуваного рішення, зокрема, хто стане власником оператора ГТС.

У свою чергу виконавчий директор "Нафтогазу України" Юрій Вітренко уточнив журналістам, що НАК не буде власником ні газотранспортного оператора, ні газотранспортної системи.

"ГТС є власністю держави, але наявна нормативна база не дозволяє навіть відокремленому оператору мати контрактні відносини з державою як власником цієї ГТС, які відповідали б європейським правилам, щоб він мав достатню свободу щодо управління газотранспортною системою. Тому наразі європейські інституції дивляться на цю проблему й вирішують, як у таких умовах називати модель відокремлення оператора", - пояснив він.

Як повідомлялося, відокремлення незалежного оператора ГТС заплановане з 1 січня 2020 року. "Нафтогаз" наполягав на проведенні анбандлінгу за моделлю ISO (Independent System Operator), яка забезпечує захист інтересів України в рамках арбітражу проти "Газпрому" на $12 млрд. ISO на відміну від моделі OU (Ownership unbundling), на якій наполягав Кабінет Міністрів Гройсмана, не потребує приватизації ГТС України.

Навесні 2019 року НАК "Нафтогаз України", АТ "Укртрансгаз" і ПАТ "Магістральні газопроводи України" (МГУ) підписали угоду про створення спільної робочої групи з п'ятьма провідними європейськими операторами, зацікавленими в підтримці процесу анбандлінгу й подальшій участі в управлінні українською ГТС. До робочої групи входять GRTgaz S.A. (Франція), N.V. Nederlandse Gasunie (Нідерланди), Snam S.p.A. (Італія), Eustream a.s. (Словаччина) і Fluxys S.A. (Бельгія).

Пропускна спроможність ГТС України на вході становить 288 млрд куб. м, на виході - 178,5 млрд куб. м, зокрема до країн Європи - 142,5 млрд куб. м, до Молдови - 3,5 млрд куб. м.

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

ОСТАННЄ

ЄІБ може вкласти EUR15 млн в Ukraine Phoenix Tech Fund

Підтримка підприємницької ініціативи ветеранів має будуватися на державно-приватному партнерстві – голова НБУ

Загальний обсяг виділеного від ЄБРР фінансування для України сягнув EUR7,6 млрд

ЄБРР виділив "Новій пошті" кредит до EUR50 млн

Проєкт BGV Graphite дає початок визнанню Європою потенціалу України щодо критичної сировини – топменеджер BGV Group на URC-2025

ЄБРР надає VARUS позику в розмірі $25 млн на стале енергоефективне зелене розширення

Україна в рамках Food from Ukraine буде надавати гуманітарну допомогу продуктами харчування

ЄБРР надає понад EUR65 млн кредитів на муніципальні проєкти українських міст

Україні для відновлення та розвитку потрібні безпека, забезпечення гарантій та страхування інвестицій – CCO "Метінвесту" на URC-2025

ЄІБ надасть "Укргідроенерго" EUR120 млн кредиту на модернізацію ГЕС – угода на URS-2025

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новини з усієї України

РЕКЛАМА