16:53 04.11.2019

Топ-менеджер "Нафтогазу" навів аргументи неспроможності позиції "Газпрому" про "порушення балансу" Стокгольмським арбітражем

3 хв читати
Топ-менеджер "Нафтогазу" навів аргументи неспроможності позиції "Газпрому" про "порушення балансу" Стокгольмським арбітражем

Виконавчий директор НАК "Нафтогаз України" Юрій Вітренко навів аргументи, на яких базувалися рішення Стокгольмського арбітражу у судовому спорі з російським "Газпромом".

Коментуючи претензії "Газпрому" про нібито "порушення балансу" в контрактних відносинах на своїй сторінці у Facebook, він звернув увагу, що контракти на постачання і транзит газу "є різними за своєю природою".

Положення "бери або плати", яке, зокрема, передбачає підвищене зобов'язання з купівлі Україною газу, було прописано у такий спосіб, що воно не відповідало європейському законодавству про захист конкуренції. Так, "Газпром" міг продати непотрібні Україні обсяги російського газу в Європі, тоді як для "Нафтогазу" діяла заборона на його реекспорт, і незрозуміло було, що країні робити з цим ресурсом. Водночас потужності для транзиту, які "Нафтогаз" забезпечив для "Газпрому", не могли бути нікому перепродані.

"Тобто для нас це безповоротні втрати, коли ми забезпечили потужності для "Газпрому", а він за них не заплатив. А "Газпром" при цьому міг спокійно повністю завантажити ці потужності – просто "Газпром" спеціально обмежував транзит, таким чином зменшуючи сукупну пропозицію газу на європейському ринку, щоб там була вища ціна", - зазначив Вітренко.

Топ-менеджер "Нафтогазу" також навів надані для Стокгольмського арбітражу розрахунки за 2009-2018 роки, згідно з якими російська компанія отримала на $46,6 млрд більше від продажу газу Україні, ніж країна отримала за транзит. При цьому така різниця становила б в 3,6 раза менше, майже $13 млрд, якби "Газпром" продавав газ Україні за ціною його реалізації Німеччині, а транзитний тариф відповідав європейським нормам.

"Ця різниця у $33,6 мільярдів між тим, що є, і тим, щоб мало б бути, дорівнює приблизно чверті ВВП України. (...) Хочеться сподіватися, що дивлячись на ці цифри, стане зрозуміло, що рішення попереднього Стокгольмського арбітражу лише покращили "баланс у відносинах між сторонами", і аж ніяк не порушили його на користь України", - резюмував Вітренко.

Як повідомлялося, Стокгольмський арбітраж наприкінці лютого 2018 року за результатами двох арбітражних спорів між "Нафтогазом" і "Газпромом" на постачання і транзит газу зобов'язав російську компанію доплатити НАК $2,56 млрд.

"Газпром" подав апеляцію на це рішення до апеляційного суду округу Свеа (Швеція). Проте у звітності за РСБО "Газпром" зазначив, що зарезервував повну суму штрафу за транзитним контрактом з українською стороною розміром $4,7 млрд.

"Нафтогаз" намагається стягнути борг із "Газпрому" в міжнародних судах, проводить кампанію щодо арешту активів "Газпрому" в Швейцарії, Великій Британії, Нідерландах і Люксембурзі. НАК уже домігся арешту в Англії належних "Газпрому" 51% Nord Stream AG, а також 50% + 1 акція Blue Stream Pipeline Company BV (оператор газопроводу "Блакитний потік") у Нідерландах. Крім того, в Нідерландах заарештовано боргові зобов'язання перед "Газпромом" на загальну суму близько $2,5 млрд.

Загрузка...

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

Завантаження...
РЕКЛАМА

ОСТАННЄ

Енергоспівтовариство нагадує, що в України спливає час на ухвалення закону про НКРЕКП

Oxford Ecоnomics поліпшив прогноз зростання ВВП України до 3,3% у 2020 році

ВР спростила процедуру передачі справ від "Укртрансгазу" новому оператору ГТС

Інвесторам в Україну варто дочекатися вирішення конфлікту між Зеленським і Коломойським - аналітик Atlantic Council

ВР у першому читанні проголосувала законопроект про продаж земель державної та комунальної власності через електронні аукціони

Гончарук доручив міністерствам та іншим органам до кінця року передати не менше ніж 500 об'єктів до ФДМ на приватизацію

Зростання ВВП України в III кв. сповільнилося до 4,2% - Держстат

ВР проголосувала у другому читанні законопроект про землі оборони

Зеленський підписав закон про створення Єдиної державної е-системи у сфері будівництва

Ryanair у січні 2020 року запустить рейси з Херсона до Катовіце

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
Завантаження...
РЕКЛАМА

UKR.NET- новости со всей Украины

РЕКЛАМА