16:53 04.11.2019

Топ-менеджер "Нафтогазу" навів аргументи неспроможності позиції "Газпрому" про "порушення балансу" Стокгольмським арбітражем

3 хв читати
Топ-менеджер "Нафтогазу" навів аргументи неспроможності позиції "Газпрому" про "порушення балансу" Стокгольмським арбітражем

Виконавчий директор НАК "Нафтогаз України" Юрій Вітренко навів аргументи, на яких базувалися рішення Стокгольмського арбітражу у судовому спорі з російським "Газпромом".

Коментуючи претензії "Газпрому" про нібито "порушення балансу" в контрактних відносинах на своїй сторінці у Facebook, він звернув увагу, що контракти на постачання і транзит газу "є різними за своєю природою".

Положення "бери або плати", яке, зокрема, передбачає підвищене зобов'язання з купівлі Україною газу, було прописано у такий спосіб, що воно не відповідало європейському законодавству про захист конкуренції. Так, "Газпром" міг продати непотрібні Україні обсяги російського газу в Європі, тоді як для "Нафтогазу" діяла заборона на його реекспорт, і незрозуміло було, що країні робити з цим ресурсом. Водночас потужності для транзиту, які "Нафтогаз" забезпечив для "Газпрому", не могли бути нікому перепродані.

"Тобто для нас це безповоротні втрати, коли ми забезпечили потужності для "Газпрому", а він за них не заплатив. А "Газпром" при цьому міг спокійно повністю завантажити ці потужності – просто "Газпром" спеціально обмежував транзит, таким чином зменшуючи сукупну пропозицію газу на європейському ринку, щоб там була вища ціна", - зазначив Вітренко.

Топ-менеджер "Нафтогазу" також навів надані для Стокгольмського арбітражу розрахунки за 2009-2018 роки, згідно з якими російська компанія отримала на $46,6 млрд більше від продажу газу Україні, ніж країна отримала за транзит. При цьому така різниця становила б в 3,6 раза менше, майже $13 млрд, якби "Газпром" продавав газ Україні за ціною його реалізації Німеччині, а транзитний тариф відповідав європейським нормам.

"Ця різниця у $33,6 мільярдів між тим, що є, і тим, щоб мало б бути, дорівнює приблизно чверті ВВП України. (...) Хочеться сподіватися, що дивлячись на ці цифри, стане зрозуміло, що рішення попереднього Стокгольмського арбітражу лише покращили "баланс у відносинах між сторонами", і аж ніяк не порушили його на користь України", - резюмував Вітренко.

Як повідомлялося, Стокгольмський арбітраж наприкінці лютого 2018 року за результатами двох арбітражних спорів між "Нафтогазом" і "Газпромом" на постачання і транзит газу зобов'язав російську компанію доплатити НАК $2,56 млрд.

"Газпром" подав апеляцію на це рішення до апеляційного суду округу Свеа (Швеція). Проте у звітності за РСБО "Газпром" зазначив, що зарезервував повну суму штрафу за транзитним контрактом з українською стороною розміром $4,7 млрд.

"Нафтогаз" намагається стягнути борг із "Газпрому" в міжнародних судах, проводить кампанію щодо арешту активів "Газпрому" в Швейцарії, Великій Британії, Нідерландах і Люксембурзі. НАК уже домігся арешту в Англії належних "Газпрому" 51% Nord Stream AG, а також 50% + 1 акція Blue Stream Pipeline Company BV (оператор газопроводу "Блакитний потік") у Нідерландах. Крім того, в Нідерландах заарештовано боргові зобов'язання перед "Газпромом" на загальну суму близько $2,5 млрд.

Загрузка...

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

Завантаження...
РЕКЛАМА

ОСТАННЄ

Оновлений законопроект фінансового оздоровлення "Укрнафти" внесено до порядку денного ВР на вівторок

Перші осінні холоди підняли ціну на газ в Європі до $150/тис. куб. м - нового максимуму з початку року

Ціна електроенергії для населення в поточному році не зміниться

Середній час перебування в готелях Одеси у 2020 році скоротився до двох-трьох діб - експерт

Україна збереже залежність від зовнішніх кредиторів у найближчі декілька років - голова Райффайзен банку Аваль

Мер Кременчука має намір запропонувати керівництву країни націоналізувати "АвтоКрАЗ"

Реальна зарплата в Україні в серпні-2020 зросла на 6% - Держстат

"Київтеплоенерго" підготувало київські ТЕЦ-5 і ТЕЦ-6 до нового опалювального сезону

Екс-глава Мінфіну Данилюк очолив наглядову раду Нацдепозитарію

Yakaboo запустив міжнародну доставку спільно з "Нова пошта Глобал"

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
Завантаження...
РЕКЛАМА

UKR.NET- новости со всей Украины

РЕКЛАМА