08:33 05.11.2019

"Нафтогаз" у новому арбітражі вимагає від "Газпрому" більше $ 12,2 млрд, з яких $ 11,8 за транзит

4 хв читати
"Нафтогаз" у новому арбітражі вимагає від "Газпрому" більше $ 12,2 млрд, з яких $ 11,8 за транзит

НАК "Нафтогаз України" в заяві про захист і зустрічних позовних вимогах до російського "Газпрому", спрямованих в Стокгольмський арбітраж, вимагає переглянути транзитний тариф з 13 березня 2018 року до кінця 2019 року на суму $ 11,8 млрд плюс відсотки і виплатити ще $ 448 млн плюс відсотки в межах інших зобов'язань, повідомив Виконавчий директор НАК "Нафтогаз України" Юрій Вітренко.

"Фактично йдеться про різницю між тим, що ми отримали за транзит, і повинні отримати за переглянутими тарифами. Така різниця становить $ 11,8 млрд (плюс відсотки). Саме таку суму ми і вимагаємо як компенсацію", - написав він на своїй сторінці в Facebook.

Вітренко зазначив, що право "Нафтогазу" вимагати перегляд тарифу передбачено в самому контракті. За його словами, попередній арбітраж не розглядав питання перегляду тарифу по суті, а лише визнав, що запит на перегляд тарифу, який "Нафтогаз" надіслав "Газпрому" влітку 2009 року не відповідав формальним вимогам, і тому він не може розглядати це питання по суті.

"Прочитавши про це в рішенні арбітражу від 28 лютого 2018 року, ми підготували новий запит про перегляд тарифу, який би задовольняв усім формальностям (потрібно було економічне обґрунтування, розрахунки тощо) і направили його в Газпром 13-го березня 2018", - повідомив Вітренко. Він пояснив, що саме з цієї дати і до закінчення контракту (1 січня 2020 року) НАК і вимагає зараз переглянути транзитний тариф.

Топ-менеджер "Нафтогазу" уточнив, що відповідно до процедури, передбаченої контрактом, були проведені двосторонні переговори з "Газпромом" з цього питання, які завершилися "без особливого успіху", і тому тепер це питання має вирішувати Стокгольмський арбітраж.

За його словами, перегляд транзитного тарифу схожий на перегляд ціни на газ, який провів попередній арбітраж на вимогу "Нафтогазу": як і тоді НАК зазначає, що в порівнянні з 2009 роком відбулися істотні зміни в порядку формування транзитних тарифів. "Крім того, наш транзитний тариф поки не відповідає рівню транзитних тарифів на європейському ринку", - додав Вітренко. Він уточнив, що якщо ніякі коригування не проводити (ні на середню відстань, ні на завантаженість, ні на діаметр труби), а просто порівнювати опубліковані номінальні ставки плати за транзит газу через європейські країни з тарифом, розрахованим за формулою в транзитному контракті з "Газпромом", то різниця буде ще більшою. Топ-менеджер "Нафтогазу" зазначив, що НАК розрахував такий тариф спільно з авторитетними незалежними експертами.

Вітренко вказав, що одним з обґрунтувань суми компенсації є витрати на так звану "прискорену амортизацію" і "знецінення" в зв'язку з тим, що зараз у "Нафтогазу" немає достатніх підстав очікувати використання української газотранспортної системи для транзиту із закінчення поточного транзитного контракту 1 го січня 2020 року. "Якщо спрощено, то актив, який міг би служити 30 років, ми повинні амортизувати за 2 роки, тому що потім він не буде використовуватися", - пояснив представник НАК.

За його словами, серед інших вимог $ 213 млн (плюс відсотки) компенсації за порушення "Газпромом" зобов'язань доставляти газ за контрактом на постачання газу в період з березня 2018 року до вересня 2019 з можливістю додати наступні місяці (4 млрд куб газу в 2018 році і 5 млрд куб газу в 2019 році), так як "Нафтогазу" доводилося купувати цей газ дорожче на європейському ринку.

Крім того НАК вимагає $ 202 млн (плюс відсотки) компенсації за порушення "Газпромом" зобов'язань подавати газ для транзиту обсягом не менше 110 млрд куб м в рік за контрактом на транзит газу в період з 1 січня до 12 березня 2018 року, а також $ 33 млн (плюс відсотки) компенсації за недотримання "Газпромом" зобов'язань відбирати газ на точках виходу з української ГТС в межах, передбачених контрактом.

Ще одним пунктом позову є декларація про постачання газу на непідконтрольні території, які "Газпром" нібито продовжує проводити. "Ми просимо арбітраж зокрема наказати "Газпрому" підписати технічні та комерційні акти (прийому-передачі), які представив "Нафтогаз", без цих постачань, за весь період, коли такі акти не були підписані Газпромом", - пояснив Вітренко.

Рішення арбітражу очікується в 2021 році, уточнив топ-менеджер "Нафтогазу". "Якщо до цього часу стане зрозуміло, що Україна зберегла доходи від транзиту приблизно на поточному рівні, то ми не зможемо включати до розрахунку компенсації витрати на прискорену амортизацію і знецінення. Тобто, як я кажу, це в руках "Газпрому", - зазначив Вітренко.

Як повідомлялося, Стокгольмський арбітраж у кінці лютого 2018 року за результатами двох арбітражних суперечок між "Нафтогазом" і "Газпромом" на поставку і транзит газу зобов'язав російську компанію доплатити НАК $ 2,56 млрд. "Газпром" подав апеляцію на дане рішення до апеляційного суду округу Свеа (Швеція). Проте, в звітності компанія вказала, що зарезервувала повну суму штрафу за транзитним контрактом з українською стороною.

"Нафтогаз" намагається стягнути борг з "Газпрому" в міжнародних судах, проводить кампанію щодо арешту активів "Газпрому" в Швейцарії, Великій Британії, Нідерландах і Люксембурзі. НАК вже домігся арешту в Англії належних "Газпрому" 51% Nord Stream AG, а також 50% + 1 акція Blue Stream Pipeline Company BV (оператор газопроводу "Блакитний потік") в Нідерландах. Крім того, в Нідерландах заарештовано боргові зобов'язання перед "Газпромом" загальною сумою близько $ 2,5 млрд.

 

 

Загрузка...

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

Завантаження...
РЕКЛАМА

ОСТАННЄ

"Астарта" за 9 міс. скоротила чистий прибуток майже в 3,4 рази

"Агроліга" за 9 міс. збільшила чистий прибуток на 15,6%

"Овостар Юніон" за 9 міс. скоротила чистий прибуток у 5,3 рази

Енергоспівтовариство нагадує, що в України спливає час на ухвалення закону про НКРЕКП

Oxford Ecоnomics поліпшив прогноз зростання ВВП України до 3,3% у 2020 році

ВР спростила процедуру передачі справ від "Укртрансгазу" новому оператору ГТС

Інвесторам в Україну варто дочекатися вирішення конфлікту між Зеленським і Коломойським - аналітик Atlantic Council

ВР у першому читанні проголосувала законопроект про продаж земель державної та комунальної власності через електронні аукціони

Гончарук доручив міністерствам та іншим органам до кінця року передати не менше ніж 500 об'єктів до ФДМ на приватизацію

Зростання ВВП України в III кв. сповільнилося до 4,2% - Держстат

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
Завантаження...
РЕКЛАМА

UKR.NET- новости со всей Украины

РЕКЛАМА