Інтерфакс-Україна
09:39 12.12.2019

Інвестгрупа ICU очікує уповільнення зростання ВВП України у 2020 р. до 3,2% з 3,7% у 2019 р.

3 хв читати
Інвестгрупа ICU очікує уповільнення зростання ВВП України у 2020 р. до 3,2% з 3,7% у 2019 р.

Реальне зростання ВВП України у 2019 році прискориться до 3,7% з 3,3% минулого року завдяки високому попиту домогосподарств, зумовленому рекордно високими з 2008 року споживчими настроями, зростанням зарплат і бумом у споживчому кредитуванні, прогнозує інвестиційна група ICU.

"У 2020 році ситуація буде складнішою, зокрема через уповільнення зростання доходів. Ми очікуємо, що зростання реального ВВП уповільниться до 3,2% у 2020 році", - повідомив керівник підрозділу ICU з фінансового аналізу корпорацій Олександр Мартиненко журналістам у середу.

Згідно з прогнозом ICU, в номінальному вимірі ВВП України цього року перевищить 4 трлн грн, а наступного досягне 4,38 трлн грн порівняно з 3,56 млрд грн минулого року.

За його словами, інфляція цього року завдяки сильній гривні, низьким цінам на нафту та газ і черговому рекордному врожаю зерна знизиться до 5,2% з 9,8% минулого, а наступного становитиме 5,3%.

Експерт додав, що охолодження зовнішніх ринків тисне на темпи зростання промислового виробництва, й цей негативний вплив триватиме й у 2020 році, а все ще високі виплати за зовнішнім боргом перешкоджатимуть уряду в істотному стимулюванні споживчого та інвестиційного попиту.

Ще одним негативним чинником, який також вплине і на погіршення рахунку поточних операцій, Мартиненко назвав зниження обсягів транзиту російського природного газу, яке ICU оцінює наступного року в 50%.

Він зазначив, що разом зі зниженням цін на руду та метали це призведе до збільшення дефіциту поточного рахунку наступного року до 3% ВВП після його зниження цього року до 2,7% ВВП порівняно з 3,3% ВВП - минулого.

"Незважаючи на це зростання, гривня має завершити 2020 рік на порівняно сильних позиціях у діапазоні 25-25,5 грн/$1. Крім того, за підтримки додаткових іноземних інвестицій у гривневі ОВДП національна валюта може зміцнитися до 22-23 грн/$1 до кінця першого півріччя 2020 року", - зазначив аналітик ICU. Він уточнив, що на кінець цього року очікує курс гривні на рівні 24,5 грн/$1.

З урахуванням такого прогнозу в доларовому виразі ВВП України зросте цього року до $156 млрд, а наступного - до $185 млрд порівняно з $131 млрд минулого.

Фінансовий аналітик ICU Михайло Демків додав, що очікує зниження Нацбанком облікової ставки 12 грудня цього року з 15,5% до 14%, а до кінця наступного року - до 10,5%.

Він уточнив, що це означатиме падіння реальної ставки з більше ніж 10% до 5%. На його думку, основне зниження ставки НБУ здійснить у першому півріччі 2020 року.

Старший фінансовий аналітик ICU Тарас Котович також повідомив, що прогнозує зниження сукупного держборгу України за підсумками цього року з 60,9% ВВП до 51,1% ВВП, а наступного - до 48,3% ВВП.

На його думку, при нинішньому портфелі ОВДП у власності нерезидентів близько 110 млрд грн, що відповідає 13% від загального обсягу їх випуску або 23% без урахування ОВДП у портфелі НБУ, існує ще безпечна можливість нарощування портфеля нерезидентів до 160-170 млрд грн.

Котович прогнозує, що попит нерезидентів збережеться, продовжуючи тиснути на ставки за ОВДП до досягнення мінімально привабливих рівнів, і може почати вичерпуватися ближче до середини літа, зменшуючи тиск на ставки й курс. За його оцінками, до кінця 2020 року ставки за ОВДП можуть знизитися до 9-11% з нинішніх 11,7-14%.

Аналітик ICU очікує, що Мінфін пропонуватиме до продажу ОВДП із дедалі довшими термінами обігу з накопиченням обсягів за кожним випуском більше за еквівалент $1 млрд, почавши, ймовірно, з 7-річних уже в січні. Згідно з його прогнозами, валютні ОВДП пропонуватимуться дедалі рідше (1-2 рази на квартал) і в менших обсягах.

Щодо зовнішніх запозичень, важливість яких для Мінфіну знизилася у зв'язку зі зростанням популярності ОВДП у нерезидентів і бажанням збільшити частку держборгу в гривні, то Котович очікує випуску єврооблігацій у євро в січні – на початку лютого на суму EUR1-1,5 млрд.

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

ОСТАННЄ

ЄІБ може вкласти EUR15 млн в Ukraine Phoenix Tech Fund

Підтримка підприємницької ініціативи ветеранів має будуватися на державно-приватному партнерстві – голова НБУ

Загальний обсяг виділеного від ЄБРР фінансування для України сягнув EUR7,6 млрд

ЄБРР виділив "Новій пошті" кредит до EUR50 млн

Проєкт BGV Graphite дає початок визнанню Європою потенціалу України щодо критичної сировини – топменеджер BGV Group на URC-2025

ЄБРР надає VARUS позику в розмірі $25 млн на стале енергоефективне зелене розширення

Україна в рамках Food from Ukraine буде надавати гуманітарну допомогу продуктами харчування

ЄБРР надає понад EUR65 млн кредитів на муніципальні проєкти українських міст

Україні для відновлення та розвитку потрібні безпека, забезпечення гарантій та страхування інвестицій – CCO "Метінвесту" на URC-2025

ЄІБ надасть "Укргідроенерго" EUR120 млн кредиту на модернізацію ГЕС – угода на URS-2025

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новини з усієї України

РЕКЛАМА