Інтерфакс-Україна
14:03 10.01.2020

Формальне виконання в 2019 році мети щодо інфляції може негативно позначитися на економіці

2 хв читати
Формальне виконання в 2019 році мети щодо інфляції може негативно позначитися на економіці

Механістично-формальне виконання у 2019 році мети щодо інфляції створило серйозні проблеми економіки, вважає голова Ради Національного банку України (НБУ) Богдан Данилишин.

"Механістично-формальне виконання в 2019 році мети щодо інфляції (без оцінки впливу на народне господарство в цілому) створило серйозні проблеми економіки і заклало небезпечні міни уповільненої дії для її функціонування в найближчі кілька років", - написав Данилишин у Facebook у п'ятницю.

При цьому він зазначив, що споживча інфляція в 2019 році була на найнижчому рівні з 2013 року.

За оцінкою Данилишина, досягти низької інфляції вдалося в результаті сприятливої кон'юнктури на світових ринках основних товарів, ревальвації гривні та невиправдано жорсткої монетарної політики правління НБУ. Він вважає, що зниження облікової ставки почалося надто пізно, а розмір зниження був суто символічним (аж до грудневого зниження на 2 п. п.). Нині облікова ставка НБУ в 3,3 раза перевищує рівень споживчої інфляції.

Водночас Данилишин зазначив, що в низькій інфляції минулого року є зворотна негативна сторона, яка значно перевершує позитив. Так, шість місяців поспіль (із травня до листопада) падає промислове виробництво, в листопаді-2019 промвиробництво знизилося на 7,5% проти листопада 2018 року і на 4,6% проти жовтня 2019 року. Ціни виробників за 11 місяців минулого року зменшилися на 4%, зокрема у добувній промисловості - на 19,8% і переробній - на 4,9%. Промислова дефляція може стати тригером подальшого падіння промвиробництва.

Крім того, знижується відношення кредитів, виданих реальному сектору економіки, до ВВП - 21% (до 24% у 2018 році). Дефіцит зовнішньої торгівлі за десять місяців 2019 року становив $9,95 млрд.

Високі ставки за банківськими кредитами, обумовлені неадекватно завищеною обліковою ставкою НБУ, значно ускладнюють кредитування реального сектору економіки. Виробники змушені скорочувати виробництво і звільняти працівників. Ще одним негативним ефектом є відволікання десятків мільярдів гривень у депозитні сертифікати НБУ, висока прибутковість за якими обумовлена рівнем облікової ставки.

Данилишин додав, що невиправдано висока облікова ставка також була визначальною для неконтрольованого припливу спекулятивного іноземного капіталу в ОВДП (за минулий рік вкладення нерезидентів в ОВДП зросли в 18,5 раза), що створює серйозні потенційні загрози для стабільності фінансової системи в разі різкого відпливу спекулятивного капіталу в найближчі рік-два. Для українських банків вкладення в ОВДП, зокрема через високу доходність, витіснили кредитування.

За даними Державної служби статистики, зростання споживчих цін в Україні у 2019 році уповільнилося до 4,1% порівняно з 9,8% у 2018 році.

НБУ визначив цільовий рівень інфляції 5% ±1 п. п.

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

ОСТАННЄ

Держслужба зайнятості вперше виплатила ФОПу з інвалідністю компенсацію за облаштування робочого місця

Перехід до проєктного фінансування підвищить безпеку інвесторів в житло - думка

"Укрнафта" тренує власні моделі штучного інтелекту на даних нафтогазовидобутку за 65 років

Китай заборонив місцевим авіакомпаніям прийом поставок літаків Boeing

МЕА під тиском торговельних війн знизило оцінку зростання світового попиту на нафту в 2025 р. на 300 тис. б/д

ЄС опублікує план припинення імпорту російської нафти та газу в травні

ЄБРР надає Райффайзен Банку гарантію розподілу портфельних ризиків для інвестицій EUR100 млн в енергетику

Audi і Porsche відкличуть понад 60 тис. автомобілів

ДТЕК за тиждень повернув енергопостачання для 75,5 тис. абонентів в Донецькій і Дніпропетровській областях

Переговори з Болгарією про закупівлю обладнання для ХАЕС-3,4 все ще тривають через її ініціативу підвищити суму угоди – нардеп

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новини з усієї України

РЕКЛАМА