Інтерфакс-Україна
14:58 04.02.2020

Негативний небаланс на ринку природного газу за підсумками 2019 року збільшився на 39%, сягнув 44 млрд грн

3 хв читати
Негативний небаланс на ринку природного газу за підсумками 2019 року збільшився на 39%, сягнув 44 млрд грн

Негативний небаланс на ринку природного газу України за підсумками 2019 року в грошовому виразі збільшився на 39% - до 44,048 млрд грн, повідомила прес-служба "Укртрансгазу" (УТГ).

За даними компанії, учасники ринку минулого року використали 2,040 млрд куб. м природного газу на загальну суму 13,595 млрд грн, сплативши водночас за негативні небаланси лише 2,484 млрд грн (18,27%). Отже, борг за негативні небаланси, сформований у 2019 році, сягнув 12,258 млрд грн.

Впроваджена з 1 березня минулого року нова система добового балансування (до цього розрахунок небалансів здійснювався на щомісячній основі) лише частково скоротила темпи накопичення заборгованості, зазначили в компанії.

Так, негативні небаланси з моменту запровадження нового механізму сягнули 1,601 млрд куб м (8,545 млрд грн). Рівень розрахунків за цей період становив 15% (1,334 млрд грн). Найбільшу суму заборгованості розміром 7,189 млрд грн сформували оператори системи розподілу (ГРМ), з яких 4,397 млрд грн - заборгованість підприємств "Регіональної газової компанії" (РГК). Позитивні небаланси, у свою чергу, становили 872 млн куб. м, або 2,844 млрд грн, за якими рівень розрахунків УТГ з учасникам ринку становив 74%. Наразі компанія винна замовникам послуг транспортування 729 млн грн, 362 млн грн із них вона винна НАК "Нафтогаз України".

З огляду на те, що учасники ринку не розраховуються за небаланси, УТГ не має можливості погасити свої фінзобов’язання перед постачальниками газу для власних виробничо-технічних потреб (ВТП), а також перед замовниками послуг транспортування. Найбільшим із постачальників для УТГ є "Нафтогаз", загальна поточна заборгованість перед яким становить 13,368 млрд грн.

"На жаль, ця проблема не була вирішена до завершення відокремлення нового оператора ГТС - ТОВ "Оператор ГТС України" та становить найбільшу загрозу стабільності його роботи. Ситуація потребує невідкладної уваги НКРЕКП (Національної комісії, що здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг - ІФ), Міністерства енергетики та парламенту для термінового її вирішення на законодавчому та нормативному рівнях", - йдеться в повідомленні.

Голова нового оператора ГТС України (ТОВ "Оператор газотранспортної системи України", ОГТСУ) Сергій Макогон, коментуючи на своїй сторінці в соцмережі Facebook інформацію УТГ, також відзначив необхідність ухвалення оперативних рішень.

"Проблема неповної оплати облгазами послуг балансування, як і раніше, є основним ризиком для стабільної роботи нового Оператора ГТС. Фактично газ відбирається з системи, але плата за нього не надходить. Потрібно оперативно вжити необхідних заходів й усунути причини виникнення цих боргів. Без вирішення цієї проблеми неможливий подальший розвиток ринку газу в Україні", - написав він.

Як повідомлялося, раніше "Укртрансгаз", який до 1 січня 2020 року був оператором ГТС, а також НАК "Нафтогаз України" неодноразово звертали увагу НКРЕКП на те, що облгази не розраховуються за газ "Укртрансгазу", відібраний ними з газотранспортної системи без контракту. Оператори ГРМ, у свою чергу, вказували на дискримінаційну тарифну політику з боку НКРЕКП у вигляді економічно необґрунтованих тарифів, унаслідок яких облгази не мали можливості розраховуватися за відібраний для техпотреб газ. Наприкінці грудня минулого року національний енергетичний регулятор оновив тарифи операторів системи розподілу газу у бік збільшення.

Раніше Макогон в інтерв'ю агентству "Інтерфакс-Україна" висловлював думку про те, що оновлені НКРЕКП тарифи на розподіл потребують подальшого збільшення для вирішення проблеми з відбором газу операторами ГРМ.

Балансування газової системи - це встановлення та усунення різниці між обсягами газу, що надійшли до неї через точки входу та були відібрані з неї через точки виходу. Балансування здійснюється адресно з урахуванням даних споживання всіх постачальників і споживачів газу.

За УТГ, негативні небаланси на ринку природного газу в 2016 році становили 936 млн куб. м газу, борг за який дорівнював 4,051 млрд грн, у 2017 році - 1,827 млрд куб. м (10,296 млрд грн), у 2018 році - 1,502 млрд куб. м (17,355 млрд грн).

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

ОСТАННЄ

ЄІБ може вкласти EUR15 млн в Ukraine Phoenix Tech Fund

Підтримка підприємницької ініціативи ветеранів має будуватися на державно-приватному партнерстві – голова НБУ

Загальний обсяг виділеного від ЄБРР фінансування для України сягнув EUR7,6 млрд

ЄБРР виділив "Новій пошті" кредит до EUR50 млн

Проєкт BGV Graphite дає початок визнанню Європою потенціалу України щодо критичної сировини – топменеджер BGV Group на URC-2025

ЄБРР надає VARUS позику в розмірі $25 млн на стале енергоефективне зелене розширення

Україна в рамках Food from Ukraine буде надавати гуманітарну допомогу продуктами харчування

ЄБРР надає понад EUR65 млн кредитів на муніципальні проєкти українських міст

Україні для відновлення та розвитку потрібні безпека, забезпечення гарантій та страхування інвестицій – CCO "Метінвесту" на URC-2025

ЄІБ надасть "Укргідроенерго" EUR120 млн кредиту на модернізацію ГЕС – угода на URS-2025

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новини з усієї України

РЕКЛАМА