Інтерфакс-Україна
10:31 04.03.2020

Коронавірус може бути визнано форс-мажором для виконання економічних угод у декількох випадках - думка

2 хв читати

Поширення коронавірусу в декількох випадках може бути визнано форс-мажором, наслідки якого не дали змогу виконати зобов'язання з економічних договорами, повідомив президент Торгово-промислової палати (ТПП) України Геннадій Чижиков.

"До ТПП України надходить велика кількість запитів щодо визнання поширення коронавірусу форс-мажором. Торгово-промислова палата дуже зважено підходить до цього питання і спирається на міжнародну практику та законодавчу базу", - сказав він у коментарі агентству "Інтерфакс-Україна".

При цьому Чижиков зазначив, що загалом "коронавірус, як і грип, не є підставою для засвідчення форс-мажору".

"Завжди необхідно розуміти, чи призвела окрема обставина до конкретних обмежуючих заходів або наслідків, таких як закриття кордонів, заборона поїздок та інші заходи, вжиті на рівні державної влади, які могли стати причиною неможливості виконання зобов'язань. Але необхідно врахувати, що відповідно до законодавства України, засвідчення форс-мажорних обставин на підставі загальних ситуацій не передбачено", - сказав він.

За його словами, підставою для засвідчення форс-мажорних обставин є наявність однієї або більше обставин, передбачених законодавством. Серед таких обставин, зокрема, й епідемія.

Крім того, форс-мажорні обставини можуть бути визначені сторонами в тексті договорів.

"Наявність у договорах серед форс-мажорів таких обставин, як епідемія, надзвичайна ситуація в сфері охорони здоров'я або обмежувальні дії влади, посилює позицію в питаннях визнання фактів, які не дають змогу виконати відповідні зобов'язання. Але при цьому завжди необхідно надати докази того, що саме коронавірус або заходи з боротьби із його поширенням є обставинами, які могли стати причиною неможливості виконання зобов'язань", - сказав Чижиков.

Він також зазначив, що сторона, яка посилається на форс-мажорні обставини, має звернутися до компетентного органу (торгово-промислової палати) тієї країни, де виникли такі обставини, і отримати відповідний документ (сертифікат або свідоцтво), для можливості пред'явлення його контрагенту згідно з умовами договору.

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

ОСТАННЄ

Бюджетна декларація допускає зростання мінімальної зарплати до 10 тис. грн в 2028р.

Бюджетна декларація на 2026-2028рр передбачає за базовим сценарієм поступове скорочення видатків держбюджету на безпеку і оборону

Наступний перегляд програми з МВФ за пропозицією України відбудеться у грудні-2025 замість серпня-вересня

ДПС за 6міс.-2025 перевиконала план надходжень до держбюджету на 10,4% - в.о. голови Карнаух

Угода щодо лібералізації торгівлі - це новий етап у контексті процесу вступу України в ЄС - Єврокомісія

Доходи загального фонду держбюджету в червні-2025 зросли на 63,4% до червня-2024 завдяки дивідендам та ERA

Частка NPL у банківському секторі у червні скоротилась до 27,9% - НБУ

Зростання ВВП за затягування війни уповільниться 2026 р. до 2,4%, оборона потребуватиме ще 775 млрд грн – Бюджетна декларація

Узгоджено ключові принципи, на яких розбудують зону вільної торгівлі між Україною та ЄС - Стефанішина

НБУ обмежив двом КС окремі види фінансових послуг до кінця року

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новини з усієї України

РЕКЛАМА