Інтерфакс-Україна
19:22 28.04.2020

Попит населення та бізнесу на кредити у I кв. суттєво знизився, банки очікують подальшого спаду

3 хв читати
Попит населення та бізнесу на кредити у I кв. суттєво знизився, банки очікують подальшого спаду

Українські банки відзначають суттєве скорочення попиту населення та бізнесу на кредити у першому кварталі 2020 року, а також прогнозують спад цього показника у найближчі 12 місяців, свідчать результати проведеного Національним банком України (НБУ) опитування про умови банківського кредитування, яке оприлюднено на сайті регулятора.

Згідно з ним, банки також очікують найближчі 12 місяців значного погіршення якості кредитного портфеля, зростання ризиків, насамперед - кредитного, і сповільнення припливу коштів клієнтів.

У документі уточнюється, що за кредитами бізнесу в січні-березні 2020 року найбільше падіння спостерігалося на довгострокові позики і на кредити в інвалюті, тоді як попит на короткострокові кредити повільно зростав.

Зазначається, що у першому кварталі суттєво змінилися чинники попиту з боку бізнесу, зокрема скоротився вплив відсоткових ставок, тоді як запити на реструктуризацію боргу досягли максимуму з третього кварталу 2017 року. "Саме цей фактор і потреба в поповненні запасів та обігових коштів є визначальними для кредитного попиту великих підприємств", - йдеться в документі.

Водночас респонденти зазначили, що з боку малих і середніх підприємств (МСП) спостерігається суттєве зниження попиту на кредити для поповнення обігового капіталу та для капітальних інвестицій.

За оцінками банків, падіння попиту населення на споживчі кредити є найбільшим із 2015 року. Зазначається, що попит на іпотеку теж різко знизився, але переважно у декількох найбільших банках, тоді як 38% респондентів відзначили зростання цього показника.

"Скорочення попиту на споживче кредитування було зумовлено зменшенням витрат на товари тривалого вжитку та купівлю іноземної валюти. В падінні попиту на іпотеку ключову роль відіграли зменшення споживчої впевненості та заощаджень домогосподарств", - йдеться в документі.

Відповідно до огляду, у другому кварталі українські банки очікують значного зниження попиту і з боку підприємств - на кредити в інвалюті та на довгострокові позики, і з боку населення - на іпотечні та споживчі кредити.

У документі наголошується, що в січні-березні 2020 року половина респондентів посилила стандарти кредитування бізнесу. Уточнюється, що найсуттєвішими були вимоги до кредитів великим підприємствам і кредитів в інвалюті.

"На посилення стандартів найбільше впливали інфляційні, курсові та загальноекономічні очікування. Зокрема, для МСП найсуттєвіші - курсові очікування, тоді як для великих підприємств - очікування розвитку галузі або окремого підприємства", - зазначив Нацбанк.

Згідно зі звітом, у першому кварталі банки також посилили стандарти іпотечного та споживчого кредитування через зростання інфляційних ризиків і очікування зниження загальної активності та платоспроможності споживачів. Крім того, на посилення вимог до позичальників за іпотекою вплинули вартість ресурсів, балансові обмеження та курсові очікування.

Зазначається, що в січні-березні цього року рівень схвалення заявок, і домогосподарств, і бізнесу суттєво знизився. Респонденти планують надалі значно посилювати стандарти кредитування населення, свідчить опитування.

Згідно з його результатами, українські банки відзначають зростання всіх видів ризиків у першому кварталі, зокрема кредитний ризик зріс більше інших (баланс відповідей збільшився до 55,6%), а ризик ліквідності - менше (збільшення до 36,7%).

Крім того, очікування реалізації всіх ризиків протягом наступного кварталу також погіршилися і досягли свого максимуму з другого кварталу 2014 року. Так, у другому кварталі 2020 року українські банки очікують, що найбільше зросте кредитний ризик (баланс відповідей збільшився до 67%), а найменше - валютний (збільшення до 34,9%).

Опитування проводилося з 19 березня до 9 квітня 2020 року серед кредитних менеджерів 24 банків, частка яких у загальному обсязі активів банківської системи становить 91%.

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

ОСТАННЄ

США запровадять 50% мита на товари з ЄС із 1 червня — Трамп не очікує торговельної угоди

Україна та США завершили необхідні процедури для створення Американсько-українського інвестфонду

Понад 450 МВт додаткової генерації встановлено в Україні завдяки сприянню ПРООН

Словаччина готова виділити EUR84 млн на відновлення об'єктів "Укренерго"

Девелопери підкреслюють необхідність розширення фінансування та спрощення доступу населення до "єОселі"

"Укренерго" використає досвід Ісландії як одного з лідерів технологій підвищення ефективності високовольтних електромереж

Уряд затвердив план дій для подолання кризової ситуації на ринку нафти та нафтопродуктів

Уряд запроваджує процедуру державної реєстрації ГМО

Понад 17 тис. сімей придбали житло за програмою "єОселя"

Є певне затягування з призначенням СЕО "Укренерго" через додаткову оцінку кандидатів – глава київського офісу ЕС

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новини з усієї України

РЕКЛАМА