Інтерфакс-Україна
21:40 25.05.2020

Міжнародні інвестори ВДЕ закликали уряд до якнайшвидшого підписання компромісного меморандуму

4 хв читати
Міжнародні інвестори ВДЕ закликали уряд до якнайшвидшого підписання компромісного меморандуму

Група міжнародних інвесторів, які експлуатують і будують в Україні об'єкти відновлюваної енергетики загальною встановленою потужністю понад 2 ГВт, звернулися до уряду з проханням якнайшвидшого підписання меморандуму про врегулювання проблемних питань у сфері ВДЕ.

"Ми з нетерпінням очікуємо досягнення компромісу і підписання меморандуму, який би поважав права інвесторів і передбачав кроки з досягнення всеосяжної реформи ринку електроенергії", - йдеться в листі прем'єру представників 15 іноземних компаній, що працюють в секторі ВДЕ, наявному в розпорядженні інтернет-порталу "Енергореформи".

Зокрема, серед авторів Emsolt (Туреччина), NBT, Scatec Solar (обидві - Норвегія), TIU Canada (Канада), VR Capital (США), Vindkraft (Швеція), Total Eren (Франція).

Відповідно до цього листа, інвестори висловили готовність підтримати уряд у стабілізації фінансової ситуації за допомогою добровільної реструктуризації "зелених" тарифів, забезпечуючи тим самим, на їхню думку, плавний перехід до аукціонної системи підтримки ВДЕ і поліпшення фінансового стану ДП "Гарантований покупець".

Разом із тим у листі наголошується, що виробники відновлюваної енергії відчувають суттєві затримки щодо її оплати з боку держави, а рівень оплати за останні кілька місяців становить лише 10% виробленої електроенергії.

Інвестори розраховують, що, за умовами меморандуму, держава візьме на себе забезпечення погашення заборгованості, що накопичилася з оплати протягом узгодженого терміну, але не пізніше кінця року, а також своєчасну оплату виробленої в подальшому електроенергії.

У свою чергу інвестори пропонують щодо введених в експлуатацію в 2017-2019 роках СЕС зниження "зеленого тарифу" на 12,5% і 15% (відповідного для СЕС потужністю до 10 МВт і понад 10 МВт), для ВЕС - на 7,5% з пролонгацією дії з / т на 2 роки.

Для об'єктів ВДЕ, введених в експлуатацію в 2020-2022 роках, пропонується не змінювати з / т, оскільки в 2020 році відповідно до законодавства тариф раніше був знижений на 25% і 10% для СЕС і ВЕС відповідно, або змінити його мінімально - на 2, 5%. При цьому встановити 50% відповідальність за небаланси з 2021 року і 100% - з 2022 року, похибка прогнозування залишити на рівні 10% для ВЕС і 5% для СЕС.

Разом із тим інвестори категорично наполягають на неприпустимості змін цього показника.

"Звертаємо вашу увагу, що в жодній європейській країні немає нульового рівня похибки, якщо це буде допущено, то буде розглянуто нами як замасковане зниження тарифів", - наголошується в листі.

У той же час, за розрахунками підписантів листа, "якщо держава хоче прискорити відповідальність за небаланси", було б доцільно обмежити вартість балансування на рівні 3,6 євро / МВт-год, помноженої на обсяг щомісячного вироблення електроенергії.

Крім того, підписанти листа згодні на завершення терміну будівництва СЕС до 1 липня 2020 року з можливим продовженням на 1 місяць через карантин, ВЕС - до кінця 2022 року.

При цьому вони категорично проти безоплатних обмежень виробництва електроенергії ВДЕ.

"Будь-які відхилення від вищезазначених "червоних ліній", на жаль, можуть привести до дефолту проектів, і в цьому випадку ми будемо зобов'язані захистити наші інвестиції через правові механізми і відповідно до міжнародних договорів, учасником яких є Україна", - йдеться в листі.

Крім того в ньому наголошується, що, в такому випадку, "буде виключно складним завданням для наших акціонерів і кредиторів розглядати супровід будь-яких подальших інвестицій в Україні".

Як повідомлялося, за словами прем'єр-міністра Дениса Шмигаля, уряд і інвестори в поновлювані джерела енергії (ВДЕ) погодили майже всі умови меморандуму про врегулювання проблемних питань у сфері відновлюваної енергетики.

"Меморандум готовий. Є розрахунки всіх можливих сценаріїв. Ми погодили майже всі, за винятком однієї деталі, щодо якої ще дискутуємо. І будемо виходити на фініш", - сказав Шмигаль в ексклюзивному інтерв'ю агентству "Інтерфакс-Україна".

При цьому він не став уточнювати суть спірного питання, допустивши, що знадобиться ще певний час для його відпрацювання, але висловив упевненість, що в результаті документ буде підписаний.

"Не факт, що він (фініш - ІФ) буде швидким, але ми знаємо і бачимо, чого хочемо. Представники "зеленої" енергетики теж знають, на що вони готові погодитися, тому компроміс буде знайдений", - зазначив глава уряду.

 

 

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

ОСТАННЄ

ІнГЗК "Метінвесту" продовжує простій через неконкурентоспроможну собівартість продукції на цільових експортних ринках

Кабмін перенаправив 2,8 млрд грн на розвиток мережі та утримання доріг загального користування

Відомості про призначення з 14 травня нових керівників "Укрнафти" та "Укртатнафти" з’явилися в реєстрах

Єврокомісія скоротить квоти на імпорт українських кукурудзи, цукру, меду і м'яса птиці

МХП на Сумщині в сезоні-2025 впроваджує органічну систему живлення на 15 тис. га

"Астарта" завершила весняну посівну-2025, засіяно 146 тис. га яровими культурами

Україна та США підписали додаткові угоди до угоди щодо корисних копалин

Україна за 4 міс. зменшила експорт ЗРС у тонах на 10% і на 21% у валюті

Ціни е/е для промисловості в першій декаді травня збільшилися проти квітня на 20% – ексміністерка енергетики

ICU спільно з "Уліс" створює інвестфонд нерухомості "Уліс.Ворохта" на 200 млн грн

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новини з усієї України

РЕКЛАМА