10:22 26.06.2020

КС визнав неконституційним положення закону про банки від 2000 року щодо неможливості оскаржити діяльність НБУ власниками менш як 10% акцій банку

2 хв читати
КС визнав неконституційним положення закону про банки від 2000 року щодо неможливості оскаржити діяльність НБУ власниками менш як 10% акцій банку

Другий сенат Конституційного Суду України (КС) 24 червня визнав неконституційним окреме положення частини першої статті закону №2121-III "Про банки і банківську діяльність" від грудня-2000, що обмежує перелік осіб, які можуть оскаржити рішення, дію чи бездіяльність Національного банку України (НБУ), власниками суттєвої участі в банку (щонайменше 10% акцій) і банком.

Згідно з матеріалами справи, Едуард Карякін і ТОВ "Торговий дім "Еко-вугілля України" звернулися до суду з конституційними скаргами щодо того, що відповідна стаття закону №2121-III надає право оскаржити рішення, дію чи бездіяльність НБУ або його посадових осіб "іншим особам, на які поширюється наглядова діяльність НБУ", тобто тільки тим акціонерам, які є власниками суттєвої участі в банку.

"Торговий дім "Еко-вугілля України" вважає, що "надаючи право на оскарження рішень НБУ в суді тільки особам, яким належать щонайменше 10% участі в статутному капіталі, відповідне положення суперечить "принципу правової рівності й порушує конституційну заборону на дискримінацію за ознакою майнового статусу", - зазначено в матеріалах справи.

Повідомляється також, що це положення фактично обмежує осіб, яким належать до 10% акцій у банку, в праві доступу до суду.

Уточнюється, що під час розгляду цієї справи КС до закону №2121-III було внесено зміни законом від 13 травня 2020 року №590-IX, при цьому КС вважає, що відповідні зміни не вплинули на суть оспорюваного положення у частині питань, порушених у конституційній скарзі.

"КС вважає, що гарантування приписом частини другої статті 55 Конституції кожному права на доступ до суду з метою оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень є вимогою принципу верховенства права", - йдеться в матеріалах.

Крім того, КС, проаналізувавши функції та повноваження НБУ, визначені законом №2121, зазначив, що регулятор може затверджувати рішення, які стосуються невизначеного кола фізосіб і юросіб, і можуть призводити до порушень або бути причиною обмеження їхніх прав, свобод і законних інтересів.

"Зважаючи на положення... "про суттєву участь" та "осіб, яких охоплює наглядова діяльність НБУ", КС констатує, що положення частини першої статті 79 закону №2121 встановлює вичерпний перелік осіб, які мають право оскаржити рішення, дії або бездіяльності НБУ", - зазначено в матеріалах.

Уточнюється, що окреме положення частини першої статті 79 закону №2121-III, визнане КС неконституційним, втрачає чинність із дня затвердження цього рішення.

Загрузка...

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

Завантаження...
РЕКЛАМА

ОСТАННЄ

Глава Євроради визнав, що ЄС потрібні роки, щоб повернутися до докризового рівня, і закликав до перегляду моделі розвитку

Прибуток порту "Южний" за п'ять місяців 2020 року зріс на 1304%, повідомив Зеленському його керівник

Зеленський пообіцяв гендиректору ТІС Ставніцеру рівні умови для приватних і державних стивідорних компаній

Зеленський про курс гривні: я зараз не бачу, що ми повинні щось стримувати

Головою наглядової ради Сітібанку в Україні став Грант Карсон

Шрі-Ланку в квітні-червні не відвідав жоден іноземний турист

Компанії власника "Галнафтогазу" отримали понад 300 га в горах біля Славського

Голова НБУ розповів про заклики політиків підвищити рівень інфляції до 11% і послабити курс до 30 грн/$1

Рожкова вступила на посаду в.о. голови Нацбанку

Команда професіоналів залишиться працювати в Нацбанку і збереже макростабільність України - Смолій

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
Завантаження...
РЕКЛАМА

UKR.NET- новости со всей Украины

РЕКЛАМА